29
2022
2014-05-09

Ogromny sukces sokołowskich sztangistek

Od 28 kwietnia do 3 maja w Ciechanowie odbywały się Mistrzostwa Europy do lat 17 w podnoszeniu ciężarów. Fantastycznie na tych zawodach spisały się zawodniczki Miejskiego Ludowego Klubu Podnoszenia Ciężarów OSiR Sokołów Podlaski.

„Mały” brązowy medal Marii Wrzosek
Pierwszego maja na podest wyszła młodsza z naszych reprezentantek – Maria Wrzosek. Niespełna piętnastoletnia zawodniczka MLKPC OSiR Sokołów Podlaski zajęła czwarte miejsce w kategorii do 58 kg podczas mistrzostw Europy do lat 17 w podnoszeniu ciężarów, zdobywając za to „mały” brązowy medal w podrzucie. Pięciokrotnie biła rekory Polski do lat 15. Wynikiem z rwania i dwuboju wyrównała rekordy Europy do lat 15. Nasza zawodniczka rozpoczęła rwanie od 75 kg, dwukrotnie paląc podejścia z tym ciężarem. Ostatnią próbę zdecydowała się przenieść na 76 kg, aby zyskać dodatkowe kilka minut cennego odpoczynku. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, ponieważ wyrwała ciężar, który był jej rekordem życiowym i pozostała w rywalizacji o medale, zajmując V miejsce po rwaniu. W podrzucie Maria zaimponowała wolą walki. Co prawda spaliła pierwsze podejście do 88 kg, ale poprawka była już udana. W ostatniej próbie nasza sztangistka zadysponowała na sztangę 93 kg co również było jej rekordem życiowym. Zaliczenie tego ciężaru dawało jej w tym momencie prowadzenie w dwuboju. Zawodniczka klubu MKLPC Sokołów Podlaski nadludzkim wysiłkiem wstała ze sztangą, ale góra była już znacznie lepsza w jej wykonaniu, co pozwoliło objąć prowadzenie z rezultatem 169 kg. Niestety, chwilę później z pierwszego miejsca zepchnęły ją Keskin oraz Szewkopljas i Polka musiała zadowolić się czwartym miejscem. Na pocieszenie nasza sztangistka zdobyła „mały” brązowy medal w podrzucie, wyprzedzając wagą ciała Ukrainkę Szewkopljas.
Złoty medal przypadł w udziale Hiszpance Ferrer, srebrną medalistką została Turczynka Keskin, wyprzedzając wagą ciała Szewkopljas.

Eliza Wcisłak wicemistrzynią Europy
W ostatniej kategorii wagowej dziewcząt Mistrzostw Europy juniorek do lat 17 kapitalnie spisała się Eliza Wcisłak. Sztangistka z Sokołowa Podlaskiego zdobyła wicemistrzostwo Europy. Na najniższym stopniu podium uplasowała się inna reprezentantka biało- czerwonych Kinga Kaczmarczyk.
Zawodniczki z ostatniej kategorii wagowej +69 kg zapewniły widowni wielkie emocje. Obie reprezentantki Polski były wymieniane jako kandydatki do walki o miejsca na podium. Obie też spisały się znakomicie, nie zawiodły pokładanych w nich nadziei.
W rwaniu Eliza zaliczyła trzy podejścia, a ostatnie z nich – na 95 kg jest nowym rekordem Polski do lat 17. Rezultat taki dał Elizie „mały” srebrny krążek, z brązowym została Kinga Kaczmarczyk. Rwanie wygrała Rosjanka – Nadieżda Owczynnikowa, uzyskując taki sam rezultat jak Wcisłak – 95 kg, jednak była lżejsza od naszej zawodniczki.
O podziale medali zdecydował podrzut. Jako pierwsza z naszych dziewcząt pokazała się Kinga. Podrzuciła 105 kg, potem 108 kg i 110 kg, co dało trzecie miejsce w dwuboju – równe 200 kg (90 kg + 110). Także od 105 kg rozpoczęła podrzut Eliza, ta próba okazała się efektowna. Niepokój wkradł się przy drugim podejściu – na 110 kg, kilka minut przerwy i nastąpił atak na 111 kilogramów. Eliza podrzuciła ten ciężar, wywołując aplauz na widowni! Jedno podejście miała w zapasie Rosjanka Nadieżda Owczynnikowa. Zadysponowała tyle co Wcisłak – czyli 111 kg, ale z mniejszą wagą ciała, to do niej powędrował złoty medal w dwuboju.
Przez całe zawody oprócz trenera kadry narodowej był przy Elizie jej tata i trener - Tomasz Wcisłak.