Ogólnopolska Noc Profilaktyki w Kosowie

Z inicjatywy dyrektora M–GOK w Kosowie Lackim Ewy Rutkowskiej i zaangażowaniu dyrektor gimnazjum w Kosowie Elżbiety Radomskiej mieszkańcy miasta i gminy mogli wziąć udział w lekcji dla młodzieży i dorosłych w zakresie przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej. Obchody rozpoczęły się happeningiem „Przestańmy biec”. Gimnazjaliści prezentowali hasła nawołujące do życia bez uzależnień i przemocy oraz reagowania na zło. O godzinie 15:55 odezwę społeczności PaT odczytała Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Kosowskiej Bogumiła Siniakowska. O 16:00 wszyscy zgromadzeni położyli prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijali jego rytm – rytm „Serc wolnych od obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym”.
W organizację przedsięwzięcia włączył się Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Nie zabrakło również przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Stanisława Kuziaka i zastępcy Burmistrza Longiny Oleszczuk, a także przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego. Na placu przed M – GOK odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy, zainteresowani mogli obejrzeć wóz strażacki, karetkę pogotowia ratunkowego, samochód policyjny. Wystapił zespół taneczny „Tempo” z kosowskiego gimnazjum, odbyły się liczne konkursy dla dzieci. W świetlicy przygotowano kącik kulinarny, gdzie serwowano zimne napoje i hot-dogi.
Środki na organizację akcji przekazała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Redakcja szkolnej gazetki „Gimpress” przygotowała sondę na temat poczucia bezpieczeństwa w Kosowie Lackim. W czasie uroczystości oglądano wystawę plakatów „Stop uzależnieniom”, korzystano z porad specjalistów. Najciekawszym punktem programu był spektakl „Wózek”, przygotowany przez kółko teatralne „Szpilka” działające przy gimnazjum. Należy podkreślić, że autorami scenariusza byli uczniowie. „Wózek” to opowieść o beztroskim życiu nie stroniącego od używek młodego człowieka, który ulega wypadkowi. Zostaje sam ze swoim kalectwem, zdany na najbliższą rodzinę, która nie potrafi poradzić sobie z nową sytuacją. Młodzi ludzie bardzo sugestywnie odegrali swoje role, a zgromadzona publiczność gromkimi brawami podziękowała za ich występ. Reżyserem spektaklu jest opiekunka szkolnego koła teatralnego Mariola Zakrzewska.
Dzięki ludziom, którym na sercu leży dobro młodzieży, mogliśmy doznać niezapomnianych przeżyć. Profilaktyka może uchronić przed popełnianiem życiowych błędów, a my, dorośli powinniśmy wskazywać im, jak być wolnym od uzależnień i jak mądrze wkroczyć w dorosłe życie. Mamy nadzieję, iż powyższa inicjatywa profilaktyczna o randze ogólnopolskiej na stałe już wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych, z roku na rok zdobywając coraz większy rozgłos.
OPR. JO
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu