Ofiary Treblinki I z gminy Sabnie zostaną upamiętnione
z budżetu gminy Sabnie i dotacji samorządu województwa mazowieckiego. Stosowny wniosek na dofinansowanie projektu, który zakłada upamiętnienie mieszkańców gminy Sabnie więzionych
w latach 1941-1944 w niemieckim karnym obozie pracy w Treblince, został złożony do marszałka województwa. Obelisk z tablicą informacyjną ma zostać usytuowany obok szkoły w Sabniach, przy drodze krajowej nr 63.
W celu przybliżenia lokalnej społeczności tej tematyki, w piątek 14 kwietnia
w świetlicy OSP w Hołowienkach odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wójta Gminy Sabnie, Gminną Bibliotekę Publiczną i Muzeum Treblinka, upamiętniające mieszkańców Sabni i okolic więzionych w karnym obozie pracy Treblinka I. Kilkanaście przybyłych osób z zainteresowaniem wysłuchało informacji o obozie karnym i obozie zagłady, przekazanych przez Annę Remiszewską z Działu Edukacyjnego Muzeum Treblinka. Istotnym uzupełnieniem wystąpienia były dwa krótkie, ale poruszające filmy. Zebrani otrzymali też listę osób z gminy Sabnie, które będą upamiętnione. Do tej pory udało się ustalić 48 nazwisk. Oto one. Krzyżykiem oznaczono osoby, które z Treblinki nie powróciły. Danielak Władysław, Dąbrowski Stanisław, Dąbrowski Wacław, Emielita Józef, Goworek Franciszek, Grzeszczuk Józef+, Grzeszczuk Stanisław, Hilaruk Aleksander, Hilaruk Tadeusz, Klimczuk Henryk, Klimczuk Karol, Kozłowski Stanisław, Kulikowski Kazimierz, Marcjaniuk Edward +, Matusik Antoni, Meckier Jan +, Mielańczuk Józef, Miściorak Kazimierz, Miściorak Mieczysław, Mosiej Jan+, Olichwierczuk Edward, Olichwierczuk Jan +, Olichwierczuk Wiktor, Orłowski Stefan +, Pilarski Bolesław +, Pytel Franciszek, Rasiński Lucjan, Rodzoś Stanisław, Rodzoś Eugenia, Romaniuk Franciszek +, Romaniuk Henryk, Romaniuk Stefan, Romańczuk Józef, Romańczuk Władysław, Rosochacki Józef, Rosochacki Wacław, Saczuk Jan, Saczuk Wacław, Szostak Jan +, Szymański Edward, Tomasiuk Jan, Tomczuk Antoni, Trzciński Eugeniusz, Wołynek Jan, Wietrzyński Kazimierz, Zawadzki Bolesław, Zawadzki Piotr. Powyższe nazwiska zostały potwierdzone przez Instytut Pamięci Narodowej. Organizatorzy upamiętnienia zwracają się z prośbą
o dodatkowe informacje, które można przekazywać do Muzeum Treblinka. Osobą do kontaktu jest pani Anna Remiszewska, tel. 505 670 399, a.remiszewska@muzeumtreblinka.eu.
Przejmującą częścią spotkania było odczytanie fragmentów wspomnień Antoniego Tomczuka, więźnia Treblinki. Przedstawił je Jerzy Tomczuk, który 25 lat temu spisał przeżycia swojego ojca. Tekst w całości jest dostępny na stronie Muzeum. Wspomnienia kilka lat temu były opublikowane również w Wieściach Sokołowskich
Na koniec zebrani dzielili się swoimi przemyśleniami
i różnymi informacjami związanymi z tematem. Nie zabrakło odniesień do współczesności. Niewątpliwie to było potrzebne spotkanie.
Karny obóz pracy Treblinka I funkcjonował od lata 1941 r. do końca lipca 1944 r. Jego pomysłodawcą i organizatorem był Ernst Gramss, starosta powiatu sokołowsko - węgrowskiego. Do obozu Niemcy zsyłali osoby oskarżone m.in.
o czarnorynkowy handel czy niedostarczenie obowiązkowych kontyngentów rolnych,
a także aresztowanych zupełnie bez powodu. Więźniowie przebywali w nieludzkich warunkach, pracowali ponad siły głównie przy wydobywaniu żwiru i w obozowym gospodarstwie. Przez obóz przeszło ich 20 000, głównie Polaków, z czego około 10 000 zmarło lub zostało rozstrzelanych. W odległości 2 km od lipca 1942 do listopada 1943 r. znajdował się obóz zagłady Treblinka II, w którym zamordowano ponad 800 tys. osób, głównie Żydów. W listopadzie 1943 r.
zlikwidowano całkowicie obóz zagłady, a w lipcu 1944 r.,
tuż przed nadejściem Armii Czerwonej – obóz pracy.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu