29
2022
2022-01-10

Odszedł Zbigniew Adamczuk...


W ostatni dzień 2021 roku zmarł w wieku 89 lat Zbigniew Adamczuk, działacz opozycji antykomunistycznej i rolniczej „Solidarności”. Msza św. pogrzebowa sprawowana była 5 stycznia 2022 roku w kościele konparafialnym pw. NMP Nieustającej Pomocy w Repkach pod przewodnictwem ks. dr. Sławomira Mazura, proboszcza ze Skrzeszewa, z udziałem ks. dr. Tomasza Szmurło, proboszcza parafii Repki - Szkopy i ks. Michała Swędrowskiego z diecezji warszawsko-praskiej. Zmarły spoczął na cmentarzu w Skrzeszewie.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział między innymi: Gabriel Janowski, działacz opozycji w PRL, były senator i poseł, od 1991 do 1993 minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, Józef Jan Romańczuk, dyrektor siedleckiego oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, władze Powiatu Sokołowskiego ze starostą Elżbietą Sadowską i przewodniczącym Rady Jackiem Odziemczykiem, władze Gminy Repki z wójt Apolonią Stasiuk, dyrektorzy biur senatorskich Waldemara Kraski i Marii Koc, koledzy z internowania, działacze rolniczej „Solidarności”. Nie zabrało pocztu sztandarowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” RI.

Zmarłego wspominał między innymi Gabriel Janowski, odczytany też został list pożegnalny od Senator Marii Koc, która podkreśliła, że „pan Zbyszek był człowiekiem niezwykle prawym, oddanym sprawom polskiej wsi, ideowym, pracowitym i odważnym, liderem i autorytetem dla rolników”. Zaznaczyła, że poznała Go, kiedy współpracował z jej Tatą, Tadeuszem Jurczakiem z Karolewa, który również należał do Solidarności RI.

Zbigniew Adamczuk urodził w Mołomotkach (gmina Repki). Od lat 60. XX w. działał w opozycji niepodległościowej, a na początku lat 80. na terenie byłego województwa siedleckiego organizował rolniczą „Solidarność”. Był przewodniczącym NSZZ RI „Solidarność” w gminie Repki oraz członkiem
Zarządu Wojewódzkiego NSZZ RI „Solidarność” województwa siedleckiego. 30 grudnia 1980 roku, kiedy rząd zwlekał z rejestracją związku, uczestniczył w akcji protestacyjnej rolników w Sądzie Najwyższym w Warszawie. Pod koniec 1981 roku brał udział w Ogólnopolskim Strajku Okupacyjnym Rolników w Siedlcach. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się. 14 stycznia 1982 roku został internowany i osadzony w Zakładzie Karnym we Włodawie, a następnie od 29 III w Lublinie. Po wyjściu z internowania był inwigilowany. Dalej prowadził działalność polityczną na terenie wiejskim. Był współorganizatorem i aktywnym uczestnikiem uroczystości i manifestacji patriotycznych w Siedlcach i w Warszawie, działał w Duszpasterstwie Rolników, skupiającym większość czołowych aktywistów byłego NSZZ RI „Solidarność”. W 1987 roku był jednym z wnioskodawców złożenia w siedleckim Sądzie Wojewódzkim wniosku o rejestrację „Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Siedleckiego”. Był aktywny również w latach 90., uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami rządu, parlamentarzystami i samorządowcami, często zabierał głos, a jego wystąpienia nagradzano wielkimi brawami. Umiał rozgrzewać serca w dobrej sprawie i przedstawiać racje rolników.


J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe