Od serca do serca
Pod takim tytułem w sobotę 6 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim odbył się koncert upamiętniający twórczość polskiej artystki żydowskiego pochodzenia Wiery Gran. Piękne i poruszające utwory przypomniała aktorka Teatru Żydowskiego Monika Chrząstowska, akompaniował jej na akordeonie Paweł Leszczyński.
76 lat temu, 22 września 1942 r. Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji sokołowskiego Getta. Żydzi zostali zgromadzeni na placu zbiorczym w okolicach Małego Rynku, aby po kilku dniach zostać wywiezionymi do obozu zagłady Treblinka II. Akcja ta zakończyła się 10 października.
Miejska Biblioteka Publiczna w Sokołowie Podlaskim co roku organizuje spotkania kulturalne upamiętniające tamte wydarzenia. Jak podkreśliła dyrektor MBP Hanna Lecyk, historia Sokołowa Podlaskiego to w dużej mierze historia ludności żydowskiej. W zeszłym roku w bibliotece swój koncert miało Trio Klezmerskie, w tym - gościliśmy artystów Teatru Żydowskiego.
Monika Chrząstowska zaprezentowała publiczności takie utwory Wiery Gran jak “Fernando”, “List”, “Piosenka o zgubionym sercu”, “Gdy w ramiona bierze mnie”, “Trzy listy”, “Maria Dolores” czy “Bez śladu”. W przerwach między utworami przypomniała anegdoty i niezwykle ciekawe sytuacje z życia artystki. Szczególną uwagę poświęciła tematowi plotki o rzekomej współpracy Wiery Gran z Gestapo i przedstawiła, jak fałszywa opinia wpłynęła na dalsze życie Wiery.
Jak się okazało, fanów twórczości Wiery Gran w Sokołowie nie brakuje. Dzięki sobotniemu koncertowi mogliśmy przypomnieć sobie piękny, niski i aksamitny głos artystki, ambitny repertuar i niebanalne teksty. Jak przyznali słuchacze, koncert Moniki Chrząstowskiej i Pawła Leszczyńskiego sprawił, że Wiera Gran niewątpliwie była obecna tego dnia w sokołowskiej bibliotece.
Katarzyna Dybowska
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu