29
2022
2018-11-22

Obchody Święta Niepodległości i odsłonięcie pomnika ku pamięci por. Józefa Małczuka "Brzaska"


11 listopada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w Wyrozębach miało miejsce odsłonięcie Pomnika Pamięci por. Józefa Małczuka "Brzaska" i innych Bohaterów Ziemi Wyrozębskiej, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Ojczyzny. Uroczystość ta zbiegła się z 580. rocznicą fundacji parafii w Wyrozębach.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Wyrozębach w intencji Ojczyzny. Liturgię odprawił ks. prałat Bernard Błoński, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Siedlcach wraz z proboszczem ks. dr. Mariuszem Bartosiakiem. Wzięły w niej udział delegacje zaproszonych gości oraz poczty sztandarowe Światowego Związku AK obwodu Sokołów Podlaski, Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyrozębach, oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Wyrozębach. Wśród zaproszonych gości znalazł się również senator RP Waldemar Kraska, przedstawiciele władz samorządowych, oraz radni gminni. Następnie uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przeszli na cmentarz parafialny, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości.

Historia ma to do siebie, że mierzy się grobami, tych, którzy za wolność, za swoją rodzinną ziemię oddali życie – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie na temat stworzonego miejsca pamięci, historyk Jacek Odziemczyk. Przedstawił postać żołnierza AK z powiatu sokołowskiego por. Józefa Małczuka „Brzaska” oraz innych Bohaterów Ziemi Wyrozębskiej, uczestników powstań i wojen, poległych za wolność Ojczyzny, których ciała nie miały godnego pochówku. Przypomniał, że mieszkańcy parafii Wyrozęby brali czynny udział w powstaniach narodowych i w obu wojnach światowych. Parafianie wyrozębscy walczyli na frontach wojennych, w latach okupacji niemieckiej byli żołnierzami podziemia, a w okresie powojennym bronili wolności i niezawisłości Polski przed sowieckim i komunistycznym zniewoleniem. Jak podkreślił prowadzący spotkanie Jacek Odziemczyk – już w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości postawiono kapliczkę przy skrzyżowaniu dróg w Wyrozębach Konatach.

Por. Józef Małczuk „Brzask” pochodził i wychowywał się w Wyrozębach. Był podoficerem 10. Pułku Ułanów w latach 1936-1938. Podczas II wojny działał w konspiracji jako dowódca placówki AK w Wyrozębach, a następnie był komendantem rezerw Obwodu „Jezioro”- 6 Brygady Wileńskiej AK. Wykonał kilkanaście akcji przeciw komunistycznym funkcjonariuszom. Poległ w walce z oddziałami KBW i UBP w lesie k. Toczysk Podbornych. Miejsce jego pochówku jest nieznane. W 2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński, odznaczył pośmiertnie por. „Brzaska” Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Pomnik pamięci jego żołnierzom stoi także w Jabłonnie Lackiej i w Borychowie.

Do powstania pomnika przyczynił się społeczny komitet organizacyjny budowy pomnika z proboszczem parafii Wyrozęby oraz ze wsparciem darczyńców. Ustalono, że miejscem usytuowania miejsca pamięci będzie cmentarz w Wyrozębach w sąsiedztwie grobu Leona Sulimy Sułkowskiego. Bohaterem przewodnim pomnika jest Żołnierz Niezłomny Józef Małczuk „Brzask”. Tekst inskrypcji na pomniku ufundowany został przez Bernarda Leoniaka, właściciela firmy Verifis. Głaz na pomnik przekazał Paweł Kobyliński z Wyroząb Konat, a obróbki dokonał Krzysztof Kamiński. Posadowieniem granitowego pomnika zajęli się Krzysztof Felczuk, Andrzej Wyszomirski i Paweł Krasowski. Stylizację krzyża wykonała Barbara Mazurczak – artystka plastyk ze Szkopów. Okolicznościowy folder związany z tą uroczystością wykonał ks. prałat Bernard Błoński. Nad całością projektu czuwali i współfinansowali członkowie komitetu: Karol Błoński, Piotr Nasiłowski, Wiesław Piekart, Dominik Zawadzki, Bogdan Czarnocki i Jacek Odziemczyk. Wartę honorową przy pomniku postawili: żołnierze Dywizjonu Przeciwlotniczego I Warszawskiej Brygady Pancernej, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyrozębach oraz poczty sztandarowe.

Ks. prałat Bernard Błoński poprowadził modlitewne memento oraz poświęcił pomnik. Na zakończenie delegacje przedstawicieli władz samorządowych złożyły wieńce i kwiaty.


























Ewelina Wolska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe