29
2022
2020-08-17

Obchody setnej rocznicy Bitwy pod Skrzeszewem i Frankopolem


Szesnastego sierpnia br. w Skrzeszewie odbyły się uroczyste obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i Bitwy pod Skrzeszewem i Frankopolem. Uroczystość zorganizowana została przez Wójta Gminy Repki - Apolonię Stasiuk, Parafię Rzymskokatolicką w Skrzeszewie, Publiczną Szkołę Podstawową im. Pułku Ułanów Wołyńskich w Skrzeszewie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Repkach.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej. Tuż po niej zgromadzeni goście mogli wysłuchać patriotycznego koncertu pt. "100-lecie Bitwy Warszawskiej: Poloneza czas zacząć", w wykonaniu zespołu Artes Ensemble.

W kolejnej części obchodów wszyscy zgromadzeni, na czele z pocztami sztandarowymi oraz ułanami na koniach przenieśli się na cmentarz. Tam odśpiewano hymn Polski, a następnie wójt Apolonia Stasiuk powitała wszystkich gości, pośród których znaleźli się między innymi: były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk, Członek Zarządu Powiatu Sokołowskiego Bogdan Czarnocki, Dyrektor Biura Poselskiego Waldemara Kraski Joanna Malinowska, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, Wójt Gminy Korczew Sławomir Wasilczuk, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, oddział w Siedlcach Adam Skup, Dyrektor oddziału Siedlce Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Józef Romańczuk, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Wirowie Tomasz Andrzejczuk, proboszcz parafii Skrzeszew ks. kanonik Sławomir Mazur, proboszcz parafii Wirów ks. Paweł Solka, wikariusz parafii Skrzeszew ks. Beniamin Sęktas, proboszcz parafii Wyrozęby ks. Mariusz Bartosiak, kierownik Posterunku Policji asp. sztab. Jarosław Kacprzyk, historyk i regionalista związany z ziemią repkowską Bogusław Niemirka, żołnierze V Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej na czele z płk. Andrzejem Wasilewskim, radni Gminy Repki na czele z Przewodniczącym Adamem Czarnockim, sołtysi, mieszkańcy, uczniowie i dyrektorzy szkół, pracownicy GOK-u oraz Gminnej Biblioteki Publicznej, pracownicy urzędu gminy oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości.

Następnie nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy przekazanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, upamiętniającej miejsce bitwy. W dalszej części zgromadzeni mogli wysłuchać rysu historycznego bitwy pod Skrzeszewem i Frankopolem, przedstawionego przez historyka Bogusława Niemirkę. Kolejno głos zabrał Marek Sawicki, Jacek Odziemczyk oraz Adam Skup.
Na koniec nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem.



























Info. i Fot. K.W.  

« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Jak można pisać takie brednie. Chyba macie mózgi zlasowane a historii uczyliście się u bolszewików. Mamy stulecie Bitwy Warszawskiej a wasze komentarze to jak by pisał pisarz od Tuchaczewskiego.

Misia
2020-08-30 18:20:02

Gratuluję popo. Prawdę trzeba mówić, bo ci co tam byli tworzą własną, fikcyjną.

Magda
2020-08-21 12:38:21

Tych ludzi naprawdę porypało. Tych tabliczek od Prezydenta nikt nie chce brać, montować i kropić.W Repkach wzieli/za ile?/i wymyślili"bitwę".Zrobili dla swoich piknik.Trzech mendrców opowiedziało komiks. Klecha pokropił, kasę zwinął zapewne. Podatnik zapłacił. A historycznie i z opowiadań tubylców w latach 70-80 ub.w. było tak. Faktycznie przez gminę przebiegli wojacy sowieccy, dwa razy. W pierwsze przebieżce nawet się nie zatrzymywali.Z ówczesnych opowiadań mieszkańców Zawad, Skwierczyna, Skrzeszewa, Gałek itd.można było się dowiedzieć, że faktycznie ich widzieli i z nimi rozmawiali,ale przy odwrocie. Młodzi to byli ludzie i głodni. Jedli wszystko, nawet ziemiaki w mundurkach. Pili też. Byli to piechurzy, nędznie ubrani i uzbrojeni. Krzywdy nikomu nie robili.Mieli problemy z biegunką. Opowiadał mieszkaniec Zawad, że zafajdonili mu całe podwórko i wypili wodę ze studni, a było gorąca tamtego sierpnia. Najedli się i poszli w stronę Bugu.Na tym terenie nikt nie widział Wojska Polskiego i nikt nie walczył. Po raz kolejny na terenie gminy Repki tworzą inną rzeczywistość. Wasza historia się nie przyjmie bo jest wasza, nie rzeczywista. Pamiętajcie też, że wydajecie nie swoje pieniądze na te wymyślone komiksy, a czas biegnie i za trzy lata trzeba będzie za swe czyny zdać sprawozdanie przed tymi, których na waszym piknimu nie było.

popo
2020-08-20 14:51:11
Strona 1/1






Dane kontaktowe