29
2022
2021-11-15

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sokołowie Podlaskim


Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele p.w. św Jana Bosco. Po mszy uczestnicy, poprzedzani przez poczty sztandarowe, udali się pod Pomnik Czynu Niepodległościowego. Tam w pierwszej kolejności odśpiewano Hymn Państwowy - Mazurek Dąbrowskiego.

Tuż po tym głos zabrał Burmistrz Miasta Bogusław Karakula. W swoim przemówieniu zaznaczył, że dziś ze względu na panującą sytuację powinniśmy bardziej niż zwykle pamiętać o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

Spotykamy się tutaj w dniu Narodowego Święta Niepodległości, by jak co roku przypomnieć długą i krętą drogę Polaków do odzyskania niepodległości. By oddać hołd tym, którzy na ołtarzu sprawy narodowej przelewali krew i oddawali życie. To dzięki ich ofierze możemy dziś cieszyć się życiem w wolnej i suwerennej Rzeczpospolitej. Jednak stając dziś pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego, musimy mocniej niż kiedykolwiek zdawać sobie sprawę, że radość Polaków świętujących w 1918 roku poprzedziły 123 lata zniewolenia. Że wolność nie jest dana raz na zawsze.

Burmistrz odniósł się również do sytuacji na naszej wschodniej granicy oraz do pandemii koronawirusa.
Dziś znów przychodzi nam żyć w niespokojnych czasach. Opresyjny reżim ze wschodu, walcząc o utrzymanie władzy we własnym kraju, eskaluje napięcie na granicy Unii Europejskiej. Przy naszej wschodniej rubieży trwa stan wyjątkowy i nikt nie wie co przyniosą najbliższe dni i godziny. W tym czasie bardziej niż kiedykolwiek w najnowszej historii musimy zjednoczyć się we wspólnym celu, w duchu zgody narodowej. Zagrożenie ze strony agresywnego sąsiada nie jest jedynym, jakiemu musimy dziś stawić czoło. Od początku pandemii COVID-19 zmarło z jej powodu ponad 30 tysięcy Polek i Polaków. Dziś, podczas czwartej fali zarazy, każdego dnia z przyczyn związanych z wirusem umiera ponad 200 osób. To szokujące liczby. To tysiące tragedii, których można i trzeba było uniknąć. Szczepienie przeciw COVID-19 to w tej chwili jedyny dostępny nam sposób walki z wirusem. Odmawiając przyjęcia szczepionki, w imię jakiejś bliżej niesprecyzowanej wolności jednostki lub irracjonalnych obaw, zagrażamy nie tylko własnemu życiu i zdrowiu, ale też narażamy rodzinę i całe nasze otoczenie. Pamiętajmy, że „wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”. Szczepmy się!

Na koniec włodarz miasta serdecznie podziękował wszystkim za obecność, życząc zdrowia i spokoju nie tylko w dniu narodowego święta.

Następnie głos zabrał Senator Rzeczypospolitej Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska.
- Myślę, że spotykając się dzisiaj tutaj nikt z nas nie przypuszczał, że będzie to tak ważny dzień dla wszystkich Polaków, ale także dzień, w którym wszyscy powinniśmy być blisko siebie, niezależnie nawet od poglądów politycznych. Wydawało nam się, że te 103 lata wolności, to są lata, które zawsze będą bezpieczne. Myśleliśmy, że nic nam nie zagraża, jesteśmy w Unii Europejskiej, w NATO, a okazuje się, że tak nie jest. To, co w tej chwili obserwujemy na naszej wschodniej granicy, jest realnym zagrożeniem. Rząd Premiera Morawieckiego podchodzi do tego bardzo poważnie, bo sytuacja naprawdę taka jest. Musimy mieć świadomość tego, że jedna iskra może wystarczyć, aby powstał konflikt zbrojny. Przez ostatnie kilka lat wydawało nam się, że aspekty zdrowotne i aspekty ekonomiczne są bardzo ważne, jednak dzisiejsze święto i ten czas pokazuje, że jesteśmy narodem, który musi ciągle walczyć o swoją niezawisłość i niepodległość. To są trudne czasy, ale myślę, że taki okres nas jednoczy i powoduje, że jesteśmy razem, że chcemy być razem i przetrwamy to. Dziękuję, że jesteście dziś w tym miejscu w takiej liczbie. To także świadczy o tym, że myślicie o swojej ojczyźnie i chcecie, żeby była niezależna i suwerenna. Nasi żołnierze, policja i służba graniczna przeżywają teraz na wschodniej
granicy bardzo trudny czas. To są młodzi ludzie, którzy są postawieni w bardzo trudnej sytuacji. Złóżmy im głębokie wyrazy podziękowania, bo to co oni robią, zasługuje na wielką podziękę z naszej strony.


Następnie pod pomnikiem Czynu Niepodległościowego złożono kwiaty, jako znak hołdu i pamięci poległych. W imieniu rządu oraz powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości kwiaty złożyli Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska wraz z dyrektor biura senatorskiego Joanną Malinowską, Jerzym Błońskim i Zbigniewem Czerkasem. Kwiaty złożyła również delegacja Urzędu Miasta na czele z Burmistrzem Miasta Bogusławem Karakulą. W imieniu powiatu sokołowskiego kwiaty złożyli starosta sokołowski Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański, przewodniczący rady powiatu Jacek Odziemczyk oraz członek zarządu powiatu Marek Ratyński.

Kwiaty złożyła również delegacja zarządu powiatowego Platformy Obywatelskiej, delegacja zarządu powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego na czele z szefem Rafałem Pieniakiem, delegacja Związku Zawodowego Solidarność, delegacja Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno-Komunalnych w Sokołowie Podlaskim, delegacja I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, delegacja Zespołu Szkół nr 1. im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, delegacja Zespołu Szkół Salezjańskiech Lux Sapientiae im. Henryka Sienkiewicza, delegacja Publicznej Szkoły nr 3 im. Mikołaja Kopernika, delegacja Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Mikołaja Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim, przedstawiciele społeczności przedszkolnej z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek im. Św. Marii Dominiki Mazzarello, delegacja Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, delegacja Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach im. Heleny Radlińskiej, filia w Sokołowie Podlaskim oraz delegacja Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

Następnie głos zabrała starosta sokołowski Elżbieta Sadowska. Ks. dziekanowi Andrzejowi Krupie złożyła serdeczne podziękowania za odprawioną Mszę Świętą w intencji ojczyzny oraz za wygłoszone Słowo Boże, które było wielką modlitwą narodową a zarazem lekcją historii. - Pragnę również podziękować wszystkim nam za obecność w tym szczególnie radosnym dniu. Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich pocztów sztandarowych, dyrekcji, nauczycieli, uczniów oraz harcerzy.

Na zakończenie uroczystości zespół „Szara Band” z Zespołu Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego zaśpiewał dla zgromadzonych
kilka znanych każdemu piosenek patriotycznych. 
 


















 
Więcej zdjęć na: www.wiescisokolowskie.pl/galeria/304,11-listopada-w-sokolowie-podlaskim.html


K.W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe