29
2022
2021-11-15

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w powiecie sokołowskim


W Kosowie Lackim z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada o godzinie 10:00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia NM P w Kosowie Lackim odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej ks. proboszcz kanonik Paweł Anusiewicz.

W Mszy Świętej wzięli udział m. in.: burmistrz Jan Słomiak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wiesław Wiśniewski, sekretarz Gminy Daniela Prokopczuk, Radna Powiatowa Urszula Krzymowska oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Kosów Lacki. Następnie delegacja gminna złożyła kwiaty pod pomnikami żołnierzy 1920 r., żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego Burmistrz Jan Słomiak skierował do zgromadzonych mieszkańców kilka słów z okazji tak radosnego święta.
W świąteczny poranek kwiaty pod pomnikami złożył również Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska wraz z Urszulą Krzymowską.

 









 

W Ceranowie w uroczystej Mszy Świętej w intencji ojczyzny uczestniczyli: Wójt Gminy Ceranów Ewa Agnieszka Częścik, Radni Gminy, przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy oraz mieszkańcy w obecności Pocztów Sztandarowych OSP Ceranów, OSP Rytele-Olechny i Zespołu Szkół w Ceranowie.

Mszę Świętą w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia N. M. P w Ceranowie sprawował ksiądz proboszcz Marek Bielak. Tuż po niej delegacja gminna złożyła kwiaty w miejscach upamiętniających bohaterską walkę o wolność i niepodległość. W Jagodniku kwiaty złożono pod pomnikiem poświęconym żołnierzom 2 Batalionu 22 PP Armii Krajowej. W Długich Grzymkach przy metalowym krzyżu, poświęconym kapitanowi oddziału partyzanckiego oraz Feliksowi Żochowskiemu, zamordowanym przez Niemców. Feliks Żochowska został rozstrzelany za ukrywanie rannego kapitana, rodzina Żochowskich została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku. W Ceranowie kwiaty złożono na placu przy Urzędzie Gminy, gdzie stoi pomnik upamiętniający 60 rocznicę koncentracji pododdziałów II Bat. 22 PP AK i walk podjętych o wyzwolenie.

 



















W Sterdyni obchody również zapoczątkowała Msza Święta w intencji Ojczyzny. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Mursach i Sterdyni.
Po zakończeniu nabożeństwa zebrani udali się pod pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej, gdzie poszczególne delegacje złożyły wieńce. W imieniu Samorządu Gminy Sterdyń kwiaty złożyli: Wójt Gminy Sterdyń – Grażyna Sikorska, Przewodniczący Rady Gminy Sterdyń – Andrzej Pogorzelski oraz Zastępca Wójta Gminy Sterdyń – Tomasz Rostkowski. Zgromadzeni mieszkańcy w asyście Orkiestry Dętej OSP Sterdyń wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Następnie głos zabrała Pani Wójt Gminy Sterdyń, która w swoim wystąpieniu mówiła o wyjątkowym znaczeniu obchodów Święta Niepodległości dla wszystkich Polaków, zarówno w jego aspekcie historycznym jak i współczesnym, podkreślając przy tym wielką rolę zachowania pamięci historycznej. Pani Wójt złożyła serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom gminy i przybyłym gościom biorącym udział w tegorocznych obchodach.
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów odbył się XI Bieg Niepodległościowy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i batoniki, a zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych nagrody ufundowane przez Wójta Gminy. Na zakończenie serwowana była gorąca grochówka, którą ugotowały Panie z Zespołu Szkół w Sterdyni.

 

















 
W Jabłonnie Lackiej Mszy Świętej w intencji poległych za Niepodległą Ojczyznę przewodniczył ks. Proboszcz Walenty Wojtkowski.
 
Po Mszy Świętej władze Gminy w tym Wójt Gminy Wiesław Michalczuk, Przewodniczący RG Stanisław Strzała, członek Rady Powiatu Jerzy Strzała, Wiceprzewodniczący RG Wacław Giziński, Sekretarz UG Maria Kowalska oraz Dyrektorzy placówek z terenu Gminy udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, aby złożyć wiązankę  zapalić znicze. Po modlitwie i krótkim rysie historycznym przedstawionym przez Wójta Gminy delegacje oraz zuchy z 22 GZ Łowcy Przygód oraz harcerze z 22 GDH AZYMUTY zapalili znicze. Następnie delegacja udała się do Kaplicy w Krzemieniu,
aby uczestniczyć we Mszy Św. a po niej Wójt, radni oraz sołtysi z tego terenu złożyli wiązankę i zapalili znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego znajdującego się przy tamtejszej Kaplicy. 

 















UMiG Kosów Lacki, FB Gmina Ceranów, UG Sterdyń, UG Jabłonna Lacka
Opr. K.W. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe