Obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" w powiecie sokołowskim
W imieniu wiceministra zdrowia, senatora RP Waldemara Kraski hołd poległym oddała delegacja powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości z dyrektor biura senatora Joanną Malinowską na czele. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Sokołowskiego wiązankę złożyli wicestarosta Ryszard Domański, przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk oraz dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim Małgorzata Baranowska.
Podczas uroczystości kwiaty składały także: delegacja Samorządu Miasta Sokołów Podlaski z burmistrzem Bogusławem Karakulą na czele, wójtowie gminy Repki i Sterdyń Apolonia Stasiuk oraz Grażyna Sikorska, delegacje Sokołowskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim, sokołowskiego Hufca ZHP im. Janusza Korczaka oraz delegacja rolników indywidualnych powiatu sokołowskiego. Pod pomnikiem uczestników uroczystości powitał burmistrz Bogusław Karakula. Głos zabrał również Piotr Rybak z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk, który opowiedział o faktach historycznych związanych z walką podziemia o wolność i niepodległość Narodu Polskiego, która toczyła się na terenie Ziemi Sokołowskiej. Wspomniał o mieszkańcach powiatu wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego – do obozów nr 270 w Borowiczach oraz 231 i 523 w obwodzie swierdłowskim. Przypomniał o obozie przesyłowym NKWD, który funkcjonował w naszym mieście na przełomie 1944/1945 r. na miejscu obecnego stadionu sportowego przy ul. Lipowej. Nawiązał także do zbrodni sądowych na przykładzie procesu pokazowego z 26 lutego 1945 r., który odbył się w Sokołowie Podlaskim. Skazano wtedy na karę śmierci 9 osób, a kolejnych 6 na kary więzienia (od 5 do 10 lat). Nawiązał także do walki zbrojnej, jako przykłady podając walki patroli VI Wileńskiej Brygady AK pod Toczyskami Podbornymi w dniu 7 kwietnia 1950 r. (zginął wtedy por. Józef Ludwik Małczuk ,,Brzask’’ i kolejnych 2 partyzantów, kilkoro z nich zdołało wyrwać się z okrążenia 600 – osobowej obławy) oraz Borychowem 30 września 1950 r., gdzie poległ cały 4 – osobowy patrol pod dowództwem Arkadiusza Czapskiego ,,Arkadka’’.
Wartę honorową podczas obchodów pełniła grupa uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim wraz ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koła w Sokołowie Podlaskim (którym opiekuje się społeczność szkolna) oraz harcerze sokołowskiego ZHP. Uroczystość miała refleksyjny oraz symboliczny charakter, m.in. ze względu na wydarzenia, które toczą się obecnie na terenie ogarniętej wojną Ukrainy. Pozostajemy myślami oraz modlitwą i wyrażamy jedność z Narodem Ukraińskim, który został zmuszony do obrony własnych granic i brutalnej walki o wolność obywateli i niepodległość ojczyzny w wyniku haniebnej agresji rosyjskiej.
Po mszy wszyscy zebrani udali się pod pomnik poświęcony Żołnierzom Armii Krajowej, którzy prowadzili ofiarną walkę o Wolną Polskę, dając w ofierze Ukochanej Ojczyźnie dar najcenniejszy, swe młode życie. Pomnik ten jest trwałym symbolem pamięci
o bohaterach narodowych lat wojny, okupacji i zniewolenia, przypomina ofiary i przelaną krew za Ojczyznę, za Wolną Polskę, co w dzisiejszej rzeczywistości ma szczególne znaczenie. Władze gminy na czele z Wójtem Wiesławem Michalczukiem złożyły wiązankę. Zapalono również symboliczne znicze.
Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczono także przed pomnikiem w Sikorach. Wójt Gminy Bielany, delegacja z Nadleśnictwa Sokołów, Gminnej Biblioteki Publicznej w Bielanach oraz mieszkańcy wsi Sikory złożyli wiązanki oraz zapalili symboliczne znicze.
Po uroczystości przy pomniku Koło Gospodyń Wiejskich w Sikorach zaprosiło przybyłych gości na symboliczny poczęstunek.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu