29
2022
2022-05-06

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Repkach


W Repkach obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i repkowskich Strażaków odprawioną w tamtejszym kościele pw. Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Liturgię odprawił ks. kan. dr Tomasz Szmurło. Uświetnił ją poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Repkach.

3 maja to również święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Kult maryjny od wieków był wpisany w historie Polski. Święto zostało ustanowione w 1920 po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W kazaniu ksiądz kanonik nawiązał do genezy święta Maryjnego.
- Matka Boża wybrała sobie Polaków i obdarzyła ich wyjątkową łaskawością. Osobiście wyraziła życzenie, aby polskie królestwo oddać Jej w opiekę. Jeszcze przed ślubami Jana Kazimierza sama nazwała się Królową Polski - najpierw w Neapolu w roku 1608, a później 8 maja 1610 r. w Krakowie. W XVII w. wiele burz przeszło nad Polską, ale i danych jej było wiele znaków specjalnej opieki Królowej. Maryja wciąż czekała na ofiarowanie jej państwa i całego Narodu. Gdy pod nawałą potopu szwedzkiego Polska zdawała się ginąć, a król znalazł się na wygnaniu, biskupi polscy, zgnębieni, donieśli Papieżowi: "Zginiemy, jeśli Bóg nie zlituje się nad nami". Papież Aleksander VII odpowiedział pisemnie z całą mocą: "Nie! Maryja was wyratuje! Toć to Polski Pani. Jej się poświęćcie, jej się ofiarujcie, ją ogłoście Królową, przecież sama tego chciała".1 kwietnia 1656 r. w atmosferze powszechnego wzruszenia wiernych król Jan Kazimierz otoczony biskupami i senatorami w obecności legata papieskiego urzędowo i uroczyście ogłosił Maryję Królową Polski – mówił w kazaniu proboszcz.

Po Mszy św. uczestnicy obchodów w asyście pocztu sztandarowego przemaszerowali pod pomnik poświęcony bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej poległym w czasie Akcji „Burza”, będącej powstańczym zrywem narodu polskiego przeciw niemieckiemu najeźdźcy. Po odśpiewaniu hymnu narodowego kwiaty pod pomnikiem złożyli: Wójt Gminy Repki Apolonia Stasiuk, której towarzyszyli dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Repkach Ewa Czarkowska i prezes OSP w Repkach Stanisław Adamczuk oraz delegacja uczniów z Zespołu Szkół w Repkach z dyrekcją Marią Pietrzak i Teresą Jaszczuk. Po ceremonii złożenia kwiatów i zapaleniu zniczy chóralnie odśpiewano pieśń patriotyczną „Witaj majowa jutrzenko, znaną jako Mazurek 3 Maja- pieśń związana z Konstytucją 3 Maja. Po ceremonii złożenia hołdu bohaterom poległym w walce o suwerenną i niepodległą Polskę pani wójt podziękowała wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Złożyła podziękowania, księdzu proboszczowi Tomaszowi Szmurło, strażakom z OSP w Repkach, kierownikom jednostek organizacyjnych, uczniom oraz wszystkim mieszkańcom naszej gminy.

Dalsza część obchodów miała miejsce po południu. O godzinie 14 rozpoczął się XII Bieg Konstytucji 3 Maja. 
Uczestników Biegu powitała wójt Gminy Repki i dyrektor GOK, która krótko odniosła się do moralno-politycznego znaczenia ustawy rządowej z 3 maja 1791r. – Konstytucja 3 Maja stanowi jedno z największych dzieł prawno-politycznych dawnej Rzeczypospolitej. O znaczeniu historycznym dzieła 3 maja stanowi bowiem nie sama treść Konstytucji i ustaw ją dopełniających, ale sens moralno-polityczny całego wielkiego dzieła Sejmu Czteroletniego, kładącego kres „gwarancji” ustroju Rzeczypospolitej przez dwór rosyjski. Organizując obchody rocznicowe pragniemy zachować w pamięci kolejnych pokoleń Polaków, dzieło, które było wyrazem mądrości i miłości do ojczyzny. Pamięć o Konstytucji 3 Maja jest, zwłaszcza dla Polaków, świetną lekcją historii i patriotyzmu- mówiła dyr. GOK.

Wyniki XII Biegu Konstytucji 3 Biegu


Uczniowie kl. II i młodsi :

Dziewczęta – I miejsce Wiktoria Dobrowolska ( Sokołów Podl.), II – Natalia Dobrowolska (Sokołów Podl.), III- Magdalena Krasnodębska (Warszawa)
Chłopcy – I miejsce Kacper Dobrowolski ( Sokołów Podl.), II – Kacper Konobrodzki (Repki), III- Kacper Wicenciak (Repki)

Uczniowie kl. III-IV :
Dziewczęta – I miejsce Amelia Biernacka (Repki),
Chłopcy – I miejsce Mikołaj Gawroński (Repki), II–Damian Żółkowski (Krasnodęby Rafały)

Uczniowie kl. V-VI :

Dziewczęta – I miejsce Lena Cielemęcka(Szkopy), II – Gabriela Kupa (Skrzeszew), III- Amelia Misiołek (Repki)
Chłopcy –I miejsce Dawid Gregorczuk(Rudniki), II- Tymoteusz Bojar(Repki), III-Aleksander Mercha

Uczniowie kl. VII-VIII:

Dziewczęta - I miejsce Julia Krasnodębska(Warszawa), II – Zuzanna Klepacka(Wasilew Szlachecki), III – Wiktoria Felczuk (Wyrozęby-Podawce).
Chłopcy – I miejsce Michał Kruś (Sokołów Podl.), II – Kacper Trębicki ( Wyrozęby-Podawce), III- Hubert Soszyński(Stara Wieś)

Panie od 15 do 40 roku życia:

Panie – I miejsce Katarzyna Trędyk (Szkopy), II – Iwona Sopeta(Trebień)
Panowie – I miejsce Mateusz Gregorczuk(Rudniki), II – Hubert Wasilewski(Liszki), III- Krzysztof Floryszczyk(Repki)

Panowie powyżej 40 roku życia:

I miejsce – Marek Choma, II – Tomasz Rzyszkiewicz(Sokołów Podl.), III – Tomasz Wejman (Warszawa)

Wszyscy uczestnicy Biegu otrzymali pamiątkowe medale. Dekorowania dokonała pani wójt Apolonia Stasiuk. Nagrody rzeczowe, zdobywcom złotych medali, wręczał pan Przemysław Górski, przedstawiciel przedsiębiorstwa Młyn „Bracia Górscy” – sponsora nagród. Tradycyjnie nagrody otrzymali najmłodsi uczestnicy Biegu, mianowicie : Kamila Krasnodębska i Szymon Wicenciak.

Organizatorzy Biegu serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji obchodów Konstytucji 3 Maja. Dziękują Pani wójt za objęcie patronatem XII Biegu Konstytucji 3 Maja, sponsorom Biegu: panu Bernardowi Górskiemu właścicielowi Młynu „Bracia Górscy”, Pani Annie Turos i Bernardowi Leoniakowi właścicielom Zakładu Aranżacyjno-Wykonawczego „Verifis”. Serdeczne podziękowania składają strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Repkach, którzy włączyli się do całościowych obchodów 3 majowych, policji z Posterunku w Repkach. Gorąco dziękują dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym, którzy uczestniczyli w Biegu, dając piękne świadectwo patriotyzmu.













Info. i Fot. UG Repki

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe