Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji
na świecie tak postępowego aktu prawnego. Jednak Polacy nie zawsze mogli świętować ten ważny dzień. Choć jako święto został uznany już po dwóch dniach - 5 maja 1791 roku, w czasie zaborów obce władze zakazywały celebrowania tej uroczystości. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 r., kiedy w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Od tego czasu władze zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalnie zniesione ustawą w 1951 r. Przywrócono je z kolei ustawą z 6 kwietnia 1990 r. Od tamtej pory co roku możemy dumnie świętować tak ważny dzień. Sprawdźmy, jak wyglądały obchody w naszym powiecie w tym - specyficznym ze względu na pandemię roku.
Niestety ze względu na okoliczności po raz kolejny nie można było tłumnie i w poczuciu wspólnoty zamanifestować swojego patriotyzmu, a uroczystości miały charakter symboliczny. W dniu 3 maja o godzinie 12.30 w Konkatedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, a następnie złożono kwiaty pod sokołowskimi pomnikami Żołnierzy VI Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz struktur Obwodu ,,Jezioro’’ Sokołów Podlaski, ks. Stanisława Brzóski i pod pomnikiem Czynu Niepodległościowego. Kwiaty złożył między innymi wiceminister zdrowia, senator RP Waldemar Kraska wraz z dyrektor Biura Senatora RP Joanną Malinowską oraz reprezentacją powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości w składzie: Jerzy Błoński – kierownik ARiMR w Sokołowie Podlaskim, Piotr Woźniak – dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Sokołowie Podlaskim, Zbigniew Czerkas.
W imieniu Zarządu i Rady Powiatu wieńce złożyli starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański, przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk oraz członek Zarządu Powiatu Sokołowskiego Marek Ratyński.
W uroczystości wzięły również udział reprezentacje Miasta oraz Gminy Sokołów Podlaski z burmistrzem Bogusławem Karakulą, zastępcą burmistrza Krzysztofem Dąbrowskim oraz wójtem Januszem Kurem na czele, przedstawiciele duchowieństwa, reprezentacja oraz poczet sztandarowy Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Sokołowie Podlaskim, harcerze. Kombatantów reprezentował Marian Pietrzak.
Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną nie było przemówień, zrezygnowano również z przemarszu ulicami miasta. Radością napawały natomiast wywieszone na terenie całego powiatu biało - czerwone flagi. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli świętować ten dzień tak uroczyście jak dwa lata temu.
W Kosowie Lackim uroczystości związane z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Świętem Narodowym Trzeciego Maja oraz Dniem Strażaka odbyły się w niedzielę 2 maja. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Następnie delegacja gminna z burmistrzem Janem Słomiakiem na czele złożyła kwiaty pod pomnikami: Żołnierzy 1920 r., Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W dzień 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Kosowie Lackim wraz z Urszulą Krzymowską i Markiem Maliszewskim kwiaty złożył także Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska.
Info. UMiG Kosów Lacki/ Powiat Sokołowski
Opr. K. W.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu