29
2022
2017-11-14

Obchody 11 listopada w Powiecie Sokołowskim


Obchody Narodowego Święta Niepodległości w całym Powiecie Sokołowskim obchodzone były bardzo uroczyście. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tych podniosłych wydarzeń.


GMINA SOKOŁÓW PODLASKI

Uroczystości patriotyczne uczczenia 99 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Czerwonce, którą odprawił Jego Ekselencja ks. bp. Antoni Dydycz. Święto jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

W uroczystości wzięli udział Wójt Gminy, Marcin Pasik, Prezes Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Janusz Kur, Radni gminy, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe jednostek OSP na czele z komendantem Gminnym Wojciechem Rogowskim, stowarzyszenia sołtysów, przedstawicieli szkół z terenu Gminy Sokołów Podlaski, sołtysi oraz mieszkańcy.

Podczas liturgii dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przywózkach przedstawiły program poetycko-muzyczny pt. ”Dzień Niepodległości” na temat historii Polski- naszej drogi do niepodległości. 

Po uroczystej Eucharystii nastąpił przemarsz wszystkich uczestników pod Kopiec- Pomnik ku czci żołnierzy poległych w 1920 r., gdzie odmówiono modlitwę w intencji Ojczyzny. Orszak poprowadziła 87 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Promienie”. Następnie delegacje samorządu gminnego oraz placówek oświatowych złożyły kwiaty przy pomniku.
 





Info / Fot.: UG Sokołów Podlaski

GMINA BIELANY

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Bielany rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej i modlitwy za Ojczyznę. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe ze szkół z Bielan-Jarosław i Rozbitego Kamienia oraz licznie zgromadzone poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. 

Uroczystość swoją obecnością uświetnili : Senator RP Waldemar Kraska, Prezydent miasta Siedlce Wojciech Kudelski, Wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak, radni Gminy Bielany, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, młodzież szkolna wraz z nauczycielami oraz mieszkańcy. 

Po zakończeniu nabożeństwa, w Regionalnym Ośrodku Kultury w Rozbitym Kamieniu odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Miasta Siedlce pod dyrygenturą pani Justyny Kowynia-Rymanowskiej. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Licznie zgromadzona na koncercie publiczność mogła usłyszeć pieśni patriotyczne, które towarzyszyły narodowi polskiemu w dążeniu do niepodległości m. in. „Rotę”, „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie” i wiele innych. W drugiej części widowiska zebrani dzięki przygotowanym śpiewnikom wspólnie z chórem śpiewali pieśni. 

Uczestnicząc w uroczystościach niepodległościowych oddajemy cześć poległym bohaterom, za ich męstwo, ofiarność i miłość, w zadumie zastanawiamy się nad przyszłością narodu polskiego.
 

 



 
Info / Fot. UG Bielany

GMINA STERDYŃ

Obchody listopadowego święta tradycyjnie rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele parafialnym p.w. św. Anny w Sterdyni. Następnie uczestnicy uroczystości – władze gminy, goście i mieszkańcy w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali pod pomnik poświęcony żołnierzom AK, gdzie złożono kwiaty. 

Kolejnym punktem obchodów było spotkanie w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Rozpoczęło je okolicznościowe przemówienie wójt gminy Sterdyń Grażyny Sikorskiej:

"Wspominamy rok 1918 jako chwilę, gdy rozszarpane w wyniku zaborów ciało Najjaśniejszej Rzeczypospolitej zrastało się z powrotem w jedną całość, a nasze państwo wracało na mapę świata. Przywołujemy herosów polskiej wolności: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego oraz wielu, wielu innych ludzi, którzy oddali życie i zdrowie w walce o niepodległość. Staramy się zrozumieć historię ojczystych dziejów nie jako balast, ale jako jeden z fundamentów, na którym budujemy przyszłość. Niezwykle ważny powinien być dla nas wtedy wymiar regionalny, postrzeganie rzeczywistości wymiarem naszej Gminy Sterdyń. Sięgamy wtedy pamięcią wstecz i widzimy m.in. powstańców styczniowych pędzonych z naszej gminy na zesłanie i katorgę, unitów z Seroczyna i Łazówka, broniących do końca swojej wiary, mieszkańców Sterdyni rozbrajających Niemców w 1918, żołnierzy wielkopolskich pułków heroicznie broniących linii Bugu podczas sierpniowych dni 1920 r. na terenie Ziemi Sterdyńskiej, Katyńczyków Gminy Sterdyń, konspiratorów Armii Krajowej Obwodu ,,Sęp”, ,,Proso” Sokołów Podlaski i innych organizacji niepodległościowych, ofiary niemieckiego terroru i Żołnierzy Niezłomnych, Bojowników Wyklętych za sprawę niepodległości. Wszyscy oni tworzą sztafetę pokoleń, dumny łańcuch ludzi, którym winniśmy pamięć i cześć."

Następnie pieśni patriotyczne zaprezentowali goście oraz starsi i młodsi mieszkańcy gminy, w tym laureaci Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej, chór szkolny oraz soliści: Elżbieta Słoniewska, Tadeusz Bartczak, Krystyna Krysiak, Tadeusz Zawistowski, zespół Retrostars. Między blokami piosenek historyk Jacek Odziemczyk mówił o powstańcach styczniowych z gminy Sterdyń i zesłańcach syberyjskich z gminy - w latach 1864-65 było ich szesnastu, dla 1863 r. dane się nie zachowały. Przybliżył postacie uczestników powstania, odnotowanych w źródłach II Rzeczypospolitej, kiedy to weterani byli otaczani powszechnym szacunkiem. Byli to Antoni Gawryś, Karol Dąbrowski, Piotr Grzymała, Marceli Jakubowski, Jan Sińczuk, Józef Zdrójkowski (bądź Zdrojkowski). Nie pominął tragicznych losów unitów z parafii Seroczyn i Łazów oraz ich kapłana ks. Bikona Dyakowskiego, zesłanego w głąb Rosji w 1868, gdzie zmarł w 1875 r. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też o wyzwoleniu Sterdyni w listopadzie 1918 przez POW. Na czele akcji stał strażak Julian Średnicki. Prelegent przekazał też informacje o walkach 68, 69 i 70 pułku piechoty, wchodzących w skład 17 Dywizji Piechoty na na linii Bugu w rejonie miejscowości Kamieńczyk, Kiezie, Białobrzegi, Kiełpiniec od 4 do 8 sierpnia 1920 roku podczas nawały bolszewickiej. Przybliżył też postacie sześciu Katyńczyków z terenu gminy. Okazało się też, że aż pięć ofiar egzekucji na sokołowskim Syndykacie 17 XI 1943 pochodziło z gminy Sterdyń. Wspomniał też o ur. w Sterdyni w 1925 r. Arkadiuszu Wasilewskim ,,Białym’’, straconym 7 III 1949 r., a odnalezionym na warszawskiej Łączce przez IPN. Walczył on w oddziale mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. ,,Zapora’’. 

Na zakończenie uroczystości, już po wręczeniu nagród laureatom Festiwalu, zabrzmiała wspólnie odśpiewana „Rota”. 
 

 

 

J.O. / Fot. UG Sterdyń

MIASTO I GMINA KOSÓW LACKI

11 listopada 2017 r. obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą o godz. 10.00, którą sprawował ks. kan. Tomasz Pełszyk. W Nabożeństwie uczestniczyły Poczty Sztandarowe i uczniowie klas mundurowych.

Po mszy świętej, władze samorządowe, Związek Bojowników o Wolność i Demokrację, poczty sztandarowe, harcerze, uczniowie klas mundurowych oraz mieszkańcy Kosowa przemaszerowali ulicą Wolności do pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wieńce, a Kombatanci oddali salwę honorową. 

Dalsza część obchodów Święta Niepodległości miała miejsce w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Na początku spotkania wspólnie odśpiewano hymn państwowy, po czym głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, który przywitał zgromadzonych gości oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie.

         Część artystyczną zatytułowaną „Polska Moja Ojczyzna” przygotowała społeczność Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, pod opieką p. Teresy Maliszewskiej i Iwony Wyszomierskiej. Treści przekazane podczas spektaklu uświadomiły społeczności istotę patriotyzmu dawniej i dziś. 

Dziękując wszystkim za udział  w uroczystościach, Pan Jan Słomiak – Burmistrz Miasta i Gminy dodał, że mamy to szczęście, że w dzisiejszych czasach nie musimy ponosić ofiary z życia i ginąć w walce o niepodległość. Dbałość o Polskę, Jej symbole i spuściznę naszych bohaterskich przodków, to nasz zbiorowy obowiązek, czemu m.in. służy dzisiejsza piękna lekcja historii. 

Po uroczystościach przed MGOK na wszystkich zgromadzonych czekała gorąca grochówka.







Info / Fot. UMiG Kosów Lacki

JABŁONNA LACKA


W dniu 11 listopada po mszy świętej odprawionej w kościele w Krzemieniu z okazji Święta Niepodległości, wójt gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk wraz z wiceprzewodniczącym rady powiatu Jerzym Strzałą, proboszczem ks. Krzysztofem Napiórkowskim złożyli wiązankę kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego w Krzemieniu. 

Wójt Gminy przypomniał zebranym, jak ważna jest data 11 listopad 1918 r., która była początkiem budowy niepodległej Polski i początkiem walki o jej granice. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe obchodzone dla upamiętnienia odrodzenia się Polski po 123 latach niewoli.

Harcerki i harcerze z 22 Drużyny Harcerskiej „Pędziwiatry” ze szkoły w Jabłonnie Lackiej, aby uczcić Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości przeprowadzili akcję „Kotylion dla Polski”. 11 Listopada, dzięki uprzejmości wszystkich proboszczów z terenu gminy Jabłonna Lacka, przed kościołem w Gródku, Czekanowie, Wirowie, Jabłonnie Lackiej oraz kaplicy w Krzemieniu harcerze rozdawali mieszkańcom gminy przygotowane własnoręcznie biało-czerwone kotyliony. Wykonane zostały one wspólnie z drużynową phm. Anną Kożuchowską-Kurylak podczas zbiórek po to, aby przypomnieć wszystkim, jak ważne obchodzimy święto 11 Listopada oraz w ten szczególny sposób – przypinając kotylion do ubrania- uczcić tę ważną rocznicę.

22DH serdecznie dziękuje księżom: Krzysztofowi Napiórkowskiemu, Grzegorzowi Bałuczyńskiemu, Januszowi Bolewskiemu, Jerzemu Olszewskiemu oraz ks.Łukaszowi Skarżyńskiemu – kapelanowi drużyny - za wsparcie naszej akcji. Paniom Marzenie Toczyskiej i Halinie Żero dziękujemy zaś za opiekę nad harcerzami podczas akcji.





Info / Fot.: UG Jabłonna Lacka, 22DH

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe