O życiu i twórczości van Gogha
W czwartek 14 marca 2019 roku słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w wykładzie Beaty i Daniela Artymowskich z Zamku Królewskiego w Warszawie. Prelekcja pt “Życie i twórczość van Gogha” przybliżyła słuchaczom postać jednego z najwybitniejszych malarzy-impresjonistów.
Vincent Willem van Gogh urodził się 3 marca 1853 r. Był holenderskim malarzem postimpresjonistycznym, który mimo wielkiego talentu i pasji tworzenia, nie był doceniony za życia.
Jego pierwsze prace to szkice ludzi z lokalnej społeczności. W 1885 r. namalował swoje pierwsze wielkie dzieło “Jedzący kartofle”. Chociaż krytycy niezbyt pochlebnie oceniali obraz artysty, sam van Gogh był z niego bardzo dumny. Jego dzieło było mroczne w ziemistych odcieniach. Znacznie różniło się od późniejszych prac.
Rok później artysta wyjechał do Paryża, gdzie odkrył prace francuskich impresjonistów. Jego dzieła stały się jaśniejsze i obfitowały w wyraźne kolory. Malował martwą naturę: kwiaty (słoneczniki), drzewa, ogrody, pola, panoramy miast i autoportrety.
Van Gogh cierpiał na napady lękowe, depresje i inne zaburzenia psychiczne. 27 lipca 1890 roku postrzelił się z pożyczonego pistoletu. Po dwóch dniach do rany wdała się infekcja i o godzinie 1:30 w nocy 29 lipca Vincent van Gogh zmarł.
O ile artysta nie był doceniany za życia, po śmierci jego prace zyskiwały na wartości. Pozostawił po sobie 870 obrazów, 150 akwarel, ponad 1000 rysunków i 133 szkice listowe. Wiele prac przypisuje się van Goghowi, lecz liczni znawcy sztuki kwestionują ich pochodzenie.
Wpływy van Gogha możemy odnaleźć w dziełach takich twórców jak Willem de Kooning, Howard Hodgkin Czy Jackson Pollock. Również ekspresjonizm abstrakcyjny lat 40. i 50. XX wieku jest postrzegany jako kierunek, którego twórcy częściowo inspirowali się szerokimi, zamaszystymi pociągnięciami pędzla stosowanymi przez van Gogha.
Uzupełnieniem wykładu była prezentacja multimedialna, przedstawiająca dzieła artysty, jego obrazy, szkice, listy oraz fotografie.
Katarzyna Dybowska
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu