O tajemnicach malarstwa w SUTW
Interpretacja obrazów, szczególnie tych, które powstały kilka wieków temu, nie jest rzeczą łatwą i oczywistą. Warto poznać choćby podstawy tej sztuki, aby móc samemu spojrzeć na poszczególne dzieła z nieco innej perspektywy. W tym też celu Jarosław Górski opowiedział słuchaczom SUTW o tym, w jaki sposób czytać malarstwo i jak rozumieć poszczególne elementy najbardziej znanych dzieł. - Malarstwo pełni dziś trochę inne funkcje niż kiedyś - mówi Jarosław Górski. - Obecnie mamy do czynienia z pewnym przesytem obrazów. Jesteśmy nimi atakowani z zewnątrz poprzez reklamy, telewizję i internet. To wszystko są sztuczne obrazy, które mają oddziaływać na wyobraźnię. Ponieważ jest ich tak dużo, uczymy się odbierać je w szybki i powierzchowny sposób. Przez to również od obrazu domagamy się tego, aby oddziaływał na nas jak reklama: jeden rzut oka i już wiadomo o co chodzi.
Obrazy rozrywką
Malarstwo to jednak nie to samo, co współczesne sztuki wizualne. Rozwija się ono w końcu już od około dwóch tysięcy lat. - Malarstwo powstało w czasach, kiedy tych obrazów wokół nie było tak wiele - wyjaśnia Jarosław Górski. - Przez kolejne stulecia ludzie mieli inny stosunek do sztuki. Kiedyś ludzie chcieli, żeby obraz nie tylko zdobił, ale również dostarczał pewnego rodzaju rozrywki. Chodziło o to, aby nawet po latach odnaleźć w nim nowe elementy, które można w jakiś sposób zinterpretować. Dziś w muzeach nie mamy czasu na oglądanie obrazów, szybko przechodzimy przez kolejne sale, mijając poszczególne dzieła i nie zgłębiając ich treści. Chyba że są to znane obrazy, wtedy wszyscy poświęcają im więcej czasu. Tymczasem bogatemu mieszczaninowi w XVII wieku nie wystarczyło pierwsze wrażenie. On chciał, aby obraz odsłaniał swoje tajemnice nawet po latach patrzenia na niego.
Bezpieczny Senior
Słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, poza wykładami, mogą też wziąć udział w ciekawej inicjatywie przygotowanej przez SOK wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Sokołowie Podlaskim. Będzie to cykl warsztatów „Bezpieczny Senior”, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak bronić się przed różnymi współczesnymi zagrożeniami.
Program zwraca uwagę na zagrożenia, na które najczęściej mogą być narażone osoby starsze, a także sposoby zapobiegania im. Omawia metody działania przestępców oraz sposoby postępowania i reagowania w sytuacjach niebezpiecznych.
Projekt „Bezpieczny Senior” przygotowano z myślą o osobach starszych, które czując się samotne, schorowane, a także poprzez swoją ufność, często niepełnosprawność, narażane są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń , kradzieży. Dlatego, aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz zapobiec podobnym, poprzez edukację policjanci pragną podnieść świadomość osób starszych na temat zagrożeń związanych m.in. z przestępczością, patologiami oraz wykształcić umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, w tym reagowania oraz powiadamiania o zagrożeniach. Celem przedsięwzięcia jest także zaktywizowanie środowiska seniorów do współdziałania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w środowisku lokalnym m.in. poprzez tworzenie grup osiedlowych, wspólnot sąsiedzkich. Zapisy na zajęcia przyjmuje Paweł Kryszczuk w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Wszystkich Seniorów zapraszamy!
KATARZYNA MARKUSZ
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu