2015-01-08
O Sokołowskim Szlaku Historycznym
W czwartek 11 grudnia na kolejnym wykładzie spotkali się słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Tym razem w Galerii DOM o historycznym szlaku Sokołowa Podlaskiego mówiła sokołowianka Wanda Wierzchowska, długoletni Prezes Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, obecnie Prezes Honorowy tego stowarzyszenia. W latach 1981 - 1989 była dyrektorem Sokołowskiego Ośrodka Kultury, w latach 1962 - 1967 Komendantką Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim.
Na wstępie prelegentka przypomniała dzieje regionu i miasta poczynając od najdawniejszych piastowskich czasów. Potem przedstawiła kolejne miejsca znajdujące się na Sokołowskim Szlaku Historycznym, wytyczonym i oznakowanym latem tego roku jako jedno z przedsięwzięć obchodów 590-lecia miasta. Szlak rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta, następnie obok kościoła pw. św. Jana Bosko prowadzi do cmentarza przy ul. Bartoszowej (miejsce nieistniejącego już cmentarza unicko-prawosławnego), dalej do skweru im. Unitów Podlaskich, gdzie kiedyś znajdowała się cerkiew. Kolejne tablice – na „starym mieście” - przypominają los sokołowskich Żydów oraz plan i opis getta. Tablica ósma dotyczy pomnika ks. S. Brzóski i F. Wilczyńskiego, dziewiąta - zbombardowanego przez Rosjan w lipcu 1944 roku kościoła w. św. Michała Archanioła i zbudowanego na jego miejscu kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, dziesiąta - kościoła św. Rocha, który znajdował się przy ul. Kosowskiej. Jedenasta tablica znajduje się przy Miejskiej Bibliotece Publicznej i prezentuje zespół dworca kolejowego. Stamtąd niedaleko do tablicy dwunastej i informacji na temat parku oraz pałacu w Przeździatce. Na trzynastej jest opis sanktuarium Miłosierdzia Bożego, na kolejnej uwieczniono Cukrownię „Elżbietów", która w swoim czasie była jedną z największych w Królestwie, a została zlikwidowana w 2004 roku, w czasie rządów premiera Leszka Millera. Szlak kończy się przy zabytkowym cmentarzu katolickim przy ul. Szopena. W trakcie wykładu Wanda Wierzchowska nie ograniczała się jedynie do skrótowych informacji, wspominała ludzi, wydarzenia związane z określonymi miejscami. Wykład doskonale ubogacały zdjęcia okolicznościowej prezentacji multimedialnej.
Należy też dodać, że już prawie pół wieku przeszłość naszego miasta ocala od zapomnienia Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, którego jednym z założycieli a później wieloletnim prezesem była właśnie pani Wanda Wierzchowska. Po spotkaniu słuchacze SUTW mogli otrzymać ostatni, 30 numer biuletynu STS-K „U nas na Podlasiu”.
JO
« wróć | komentarze [0]