29
2022
2020-03-03

O polskich kompozytorkach na SUTW


  W czwartek 27 lutego gościem Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku była prof. Joanna Maklakiewicz. Poza słuchaczami SUTW na spotkanie przybyli uczniowie Szkoły Muzycznej w Sokołowie Podlaskim.
 
Zebrani wysłuchali nie tylko wykładu „Pisane kobiecą ręką. Kompozytorki polskie doby romantyzmu", ale też muzyki na żywo 
w wykonaniu znakomitej pianistki, kontynuującej rodzinne tradycje artystyczne.  Bohaterkami wieczoru były trzy pianistki i kompozytorki, które zdobyły światowy rozgłos - Maria Szymanowska (1789-1831), Tekla Bądarzewska (1829-1861) i Irena Wieniawska ps. Poldowski (1879-1932). Maria Szymanowska  to pierwsza zawodowa pianistka w historii kultury europejskiej. Komponowała liczne utwory na fortepian, koncertowała z ogromnym powodzeniem w wielu krajach Europy, również na dworach królewskich. Ciekawostka – jej córka Celina była żoną Adama Mickiewicza.  
 
Tekla Bądarzewska, osoba praktycznie bez wykształcenia muzycznego, kompozytorka ok. 35 salonowych miniatur na fortepian. Jedna z nich, „Modlitwa Dziewicy", wydrukowana w 1851 przez Bądarzewską własnym kosztem w kilkuset egzemplarzach, zyskała światową sławę. Utwór opracowywano na inne instrumenty i jak też na  zespoły, a nawet wykorzystano w operze. Modlitwa ...” ukazała się w co najmniej 80 wydawnictwach w różnych krajach i jako jedna z najbardziej popularnych hitów muzyki klasycznej jest wykonywana i nagrywana  do dzisiaj. Łączny nakład nut „Modlitwy dziewicy” w ciągu prawie 150 lat od pierwodruku  to  ok. miliona egzemplarzy.
 
Irena Wieniawska, córka skrzypka Henryka Wieniawskiego i Angielki Isabelle Bessie-Hampton, siostrzenicy zaprzyjaźnionego z F. Chopinem irlandzkiego pianisty i kompozytora George’a A. Osborne’a,  była utalentowaną kompozytorką, m.in. opracowała muzycznie 22 francuskie teksty pieśni Paula Verlaine’a. 
 
Poza utworami wspomnianych kompozytorek Joanna Maklakiewicz w duecie z  Markiem Bugajskim - altówka wykonała na fortepianie utwory Grażyny Bacewicz (1909-1969) – polskiej kompozytorki muzyki neoklasycznej i skrzypaczki, uważanej  za pierwszą kobietę, której udało się wejść do grona kompozytorów zaliczanych do wybitnych.  
 
Joanna Maklakiewicz, autorka wyjątkowej uczty muzycznej w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury jest absolwentką Liceum im. Gnessinych w Moskwie oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pracuje w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W dorobku artystycznym ma wiele recitali. Koncertowała w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Brała udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą, prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce, Norwegii i Szwajcarii i Japonii, gdzie nagrała 3 solowe płyty. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami, a przede wszystkim z mężem Piotrem Janowskim (1951-2008),  wielkim skrzypkiem, pierwszym polskim zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Nagrywała dla Radia i Telewizji. Z orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz z Sinfonią Varsovią nagrywała muzykę współczesną. Nasi seniorzy mają w swoich indeksach podpis tej znakomitej artystki. 
 
J.O. 
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe