O Paderewskim na SUTW

Wykładowca nie krył swojego podziwu dla artysty, podkreślał też z żalem, że Paderewski, jedna z najwybitniejszych postaci w historii Polski, nie ma nawet swojej ulicy w Warszawie. Oczywiście w Sokołowie też nie, a pasowałoby uczcić w ten sposób człowieka, którego rodowe korzenie sięgają majątku Paderewo w gminie Sterdyń. Warto tutaj dodać, że żyją jeszcze w naszym powiecie przedstawiciele tego rodu. Pani Mieczysława Gmitrzuk z d. Paderewska z Kolonii Paderewek pamięta wuja Ignaca.
Igor Pogorzelski zwrócił uwagę na działalność Paderewskiego nie tylko jako kompozytora i pianisty, ale również polityka, wielkiego męża stanu i patrioty, hojnego dobroczyńcy i człowieka darzonego powszechną sympatią. Mówił o węzłowych wydarzeniach z jego życia osobistego, bliskich znajomościach z możnymi ówczesnego świata, wspominał olbrzymie zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległego bytu, a szczególnie dostępu do morza, działaniach na rzecz jej dalszego rozwoju. Przedstawił bogatą i różnorodną działalność społeczną artysty, który do końca życia hojnie dzielił się majątkiem; między innymi szerokim echem wśród rodaków odbiło się ufundowanie Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie w 500 rocznicę bitwy, zbudowanie hotelu Bristol i wspaniałego budynku Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Ignacy Jan Paderewski zmarł 29.06.1941 r. w Nowym Jorku i został pochowany na cmentarzu dla zasłużonych w Arlington. Dopiero ponad 50 lat później jego prochy sprowadzono do wolnej już Polski i pochowano w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie.
J.O.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu