2015-04-24
O Janie Himilsbachu w Bibliotece Miejskiej
W czwartek 9 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim gościł Piotr Siła, „człowiek renesansu”, animator i menedżer kultury, śpiewający konferansjer, dziennikarz, reżyser i scenarzysta, pasjonat poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i wszystkiego, co z nim związane.
W latach 2004 – 2010 był dyrektorem Domu Kultury w Okuniewie i pierwszego w Polsce Teatru im. K.I. Gałczyńskiego we wsi Michałów, a od prawie trzech lat kieruje Miejskim Domem Kultury w Mińsku Mazowieckim.
Piotr Siła do biblioteki, której patronem jest jego mistrz Ildefons, nie przyjechał jednak z programem o Gałczyńskim. Tym razem bohaterem spotkania był kontrowersyjny i wyjątkowy Jan Himilsbach: aktor, pisarz, scenarzysta, prawdziwa legenda polskiego kina, kamieniarz z zawodu, ale erudyta, poza tym alkoholik – słowem, jak określił go Piotr Siła, menel. Piotr Siła prezentował swoją najnowszą publikację „Mój Himilsbach, czyli wspomnienia o Janku H.”. Rozmowę z pisarzem poprowadziła Magdalena Nazarczuk. Gość z przejęciem opowiadał o barwnym życiu zmarłego w 1988 pana Janka, interesujących epizodach z jego życia prywatnego, o pozycji w środowisku artystycznym, twórczości, znajomościach i przyjaźniach, między innymi ze Zdzisławem Maklakiewiczem, Ernestem Bryllem, Antonim Fałatem, Markiem Hłasko. W trakcie spotkania nie zabrakło anegdot, z których słynął najważniejszy chyba bohater kultowego „Rejsu”.
Wyjątkowością książki Piotra Siły jest to, że zawiera ona niepublikowane wcześniej dokumenty, wspomnienia i materiały dotyczące Himilsbacha. Mówią o nim bardzo różne osoby, do których autor dotarł - m.in. siostra żony Himilsbacha Irena Wiśniewska i jej córka Małgorzata Wiśniewska – Ruszczyk, prof. Masatoshi Kohara, Feridun Erol, Ernest Bryll, Jerzy Antkowiak. Szczególnie ciekawą częścią są obszerne fragmenty bardzo osobistego dziennika żony Himilsbacha – Barbary. Warto tutaj dodać, że słynna Basica, zmarła w 2013 roku, była współorganizatorką „Monidła”, odbywającego się od 2009 roku w Mińsku Mazowieckim Festiwalu im. Jana Himilsbacha. Artysta urodził się w 1931 r. właśnie w Mińsku Mazowieckim. Jego życiorys pełen jest niejasności i sprzecznych ze sobą faktów. Przyczyn tego było wiele, a on sam nie tylko nie starał się wyjaśniać wątpliwości, ale z premedytacją osobiście wprowadzał zamęt, siebie i swoje życie traktując z dystansem i przymrużeniem oka.
Książka Piotra Siły to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów wyjątkowego polskiego naturszczyka, a czwartkowy wieczór w bibliotece przy Kolejowej był dowodem na to, że słynny mińszczanin stanowi inspirację dla kolejnego pokolenia twórców i żyje w filmach, opowiadaniach, świadomości wielu ludzi, anegdotach i opowieściach. Tradycyjnie po spotkaniu była możliwość nabycia książki, rozmowy z autorem i otrzymania od niego autografu.
JO
« wróć | komentarze [0]