29
2022
2019-02-26

O działalności Wód Polskich


W piątek 22 lutego w Sokołowskim Ośrodku Kultury zostało zorganizowane spotkanie informacyjne dotyczące działalności Wód Polskich. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich samorządów z obszaru zarządzanego przez Zarząd Zlewni w Sokołowie Podlaskim, przedstawiciele władz regionalnych i krajowych wód polskich oraz zaproszeni goście.

Wszystkich zgromadzonych powitał gospodarz SOK dyrektor Marcin Celiński, który zaprosił obecnych na część artystyczną, przygotowaną przez nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia imienia Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim. Na scenie wystąpili Maja Rumocka - fortepian, Katarzyna Grodzicka - flet poprzeczny, Tomasz Mirowski - skrzypce.

Po części artystycznej głos zabrał Zbigniew Jan Bocian, Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Sokołowie Podlaskim, który powitał zaproszonych gości. Byli to m.in. Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Senator RP Waldemar Kraska, Dyrektor Biura Senatora Grzegorza Biereckiego - Kamil Paszkowski, Dyrektor Biura Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Sergiusz Kieruzel, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie - Agnieszka Szymula, Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie - Grzegorz Lipczuk, Rzecznik Prasowy RZGW w Lublinie - Jarosław Kowalczyk, Dyrektor Zarządu Zlewni w Zamościu - Eugeniusz Daciuk i Dyrektor Zarządu Zlewni w Białej Podlaskiej - Henryk Gmitruczuk. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również samorządowcy z terenu Zarządu Zlewni m.in. Starosta Sokołowski Elżbieta Sadowska, Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk, Burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula oraz wójtowie, radni powiatowi i gminni.

Dyrektor Zbigniew Bocian przedstawił strukturę Wód Polskich, które powstały na mocy nowej ustawy Prawo Wodne. Istnieją od 1 stycznia 2018 r. W ich skład wchodzi 11 Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, 50 Zarządów Zlewni oraz 330 Nadzorów Wodnych. Wszystkim kieruje Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, a Prezesem PGW Wody Polskie jest Przemysław Daca.

Następnie przedstawiono zadania i kompetencje Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Są to m.in. ochrona ludności i mienia przed powodzią, przeciwdziałanie skutkom suszy na poziomie obszarów dorzeczy, sporządzanie mapy zagrożenia powodziowego oraz ryzyka powodziowego, prowadzenie gospodarki finansowej oraz ewidencji księgowej Wód Polskich, opracowanie projektów planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, prowadzenie systemu informacyjnego gospodarowania wodami, nadzorowanie planowania i realizacji przedsięwzięć związanych z odbudową ekosystemów zdegradowanych przez eksploatację zasobów wodnych, realizowanie zadań obronnych oraz zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, udział w opracowywaniu krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych, sprawowanie nadzoru nad planowaniem inwestycji w gospodarce wodnej oraz ich realizacja.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma trzy Zarządy Zlewni - w Sokołowie Podlaskim, w Białej Podlaskiej i Zamościu. Zarząd Zlewni w Sokołowie Podlaskim obejmuje obszar od Hajnówki po Łuków i od Terespola po Wyszków. Na terenie tym znajduje się 8 Nadzorów Wodnych: w Łosicach, Siemiatyczach, Ciechanowcu, Wysokim Mazowieckim, Ostrowi Mazowieckiej, Węgrowie, Siedlcach i Sokołowie Podlaskim.

Na terenie Zarządu Zlewni w Sokołowie Podlaskim znajduje się 8 zbiorników wodnych, co do których PGW Wody Polskie wykonuje prawa właścicielskie. Do PGW należy również przepompownia w Wilczogębach gm. Sadowne. Rzek i cieków naturalnych na terenie Zlewni jest ponad 2418 km, z czego Nadzór Wodny w Sokołowie Podlaskim obejmuje 115 km. Na terenie sokołowskiego Zarządu znajduję się ponad 103 km wałów przeciwpowodziowych.

Dyrektor Zbigniew Bocian przedstawił pokrótce sprawozdanie z działalności Zarządu Zlewni w 2018 r. oraz planowane przedsięwzięcia na rok 2019. Będą to głównie prace związane z utrzymaniem rzek i wałów przeciwpowodziowych, oceną stanu technicznego i bezpieczeństwa budowli hydrotechnicznych oraz usuwanie tam bobrowych. Na te prace Zarząd przeznaczy środki w wysokości 3 mln zł.

Podczas spotkania wspomniano również o programie małej retencji, z którego chce skorzystać Miasto Sokołów Podlaski. Chęć budowy zbiornika retencyjnego na terenie naszego miasta została zgłoszona w ubiegłym roku. W roku 2019 zostaną podjęte prace związane z opracowaniem dokumentacji planistycznej. Jak twierdzi Zbigniew Bocian, zbiornik w Sokołowie Podlaskim ma powstać w przeciągu najbliższych kilku lat. Dzięki swojemu położeniu u źródeł Cetynii ma być jednym z najczystszych zbiorników w regionie.














Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Niech ten caly dyrektor pochwali sie ile trzeba czekac na zalatwienie sprawy w tych jego Wodach?. Czy juz okres zalatwienia sprawy wynosi mniej niz 6 miesiecy

petent
2019-02-26 17:11:46
Strona 1/1






Dane kontaktowe