29
2022
2020-05-05

O Czesławie Ambroziaku – trenerze sekcji kolarskiej OSiR w Sokołowie Podlaskim


Fascynacja Czesława Ambroziaka kolarstwem zaczęła się od rozgrywanych co roku w Sokołowie i okolicach wyścigów Dookoła Podlasia w kategorii Juniorów Młodszych oraz Mistrzostw Polski Seniorów w jeździe indywidualnej na czas. Brała w nich udział cała ówczesna krajowa czołówka kolarzy. Był rok 1974. Mistrzostwa wygrał wtedy Tadeusz Mytnik, który 6 lat później ponownie zwyciężył w Sokołowie w   Mistrzostwach Polski na czas.
 
- Przygodę z kolarstwem szosowym rozpocząłem w piątej klasie podstawówki. Pierwszy rower, który dostałem z klubu Podlasie Sokołów Podlaski to był używany „Huragan”. Dobry rower, na którym świetnie mi się jeździło. Trochę poobijany, więc go przemalowałem. Jako zawodnik reprezentujący nasz klub ścigałem się przez osiem sezonów, wygrywając wyścigi na szosie m.in. w Strzale, Nieborowie, Brwinowie, Radzyniu, Lublinie. Na torze Warszawskiego Klubu Sportowego „Orzeł” zakwalifikowałem się do Spartakiady Młodzieży, która odbyła się w Żyrardowie. Jeździłem też w górach i „jako chłopak z nizin” w górskich Mistrzostwach Polski w Rudzie Śląskiej zająłem wysokie 14 miejsce w kategorii Juniorów Młodszych. Po moim trenerze Włodzimierzu Osipiaku - zmarłym w roku 1980, w roku następnym przejąłem sekcję kolarską działającą w klubie i do dzisiaj prowadzę treningi z młodzieżą. Od 1997 roku jestem trenerem w OSiR, gdzie przeszła sekcja. Jako trener miałem propozycję pracy w różnych klubach tj. Żyrardowianka Żyrardów, Opty Grodzisk Mazowiecki, Ziemia Ostrowsko Mazowiecka, Agros Zamość, jednak nie zdecydowałem się na zmianę klubu - wspomina trener Ambroziak.
 
Do najlepszych zawodników trenowanych przez Ambroziaka należeli: Sławomir Abramczuk, Artur Czarnocki, Maciej Romaniuk, Ryszard Marciniak, Adam Sikorski, Patrycja Rucińska. W swojej trenerskiej pracy zawsze zwracał uwagę na zawodnika, którego przygotowywał do dużych imprez kolarskich, nie zapominając jednocześnie o pozostałych. Zawodnicy ci odnosili zwycięstwa w wyścigach ogólnopolskich i lokalnych. Za największe sukcesy wychowanków uznaję zajęcie przez Artura Czarnockiego i Macieja Romaniuka czwartego miejsca na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1990 roku w Szczecinie w jeździe parami. Wtedy też znaczące wyniki w skali kraju odnosili Adam Sikorski, Sławomir Abramczuk (przez 2 sezony reprezentował barwy Legii Warszawa) i Patrycja Rucińska, reprezentującej później klub Gryf Szczecin.

- Współpracowałem z działaczami, od których dużo się nauczyłem - mówi Ambroziak. - Do nich należeli Stanisław Kowalczyk, Roman Lecyk, Wincenty Trębicki, Henryk Domański i Jerzy Matwiejczuk. Obecnie otrzymuję największą pomoc od burmistrza miasta Bogusława Karakuli i od dyrektora OSIR Sławomira Chadaja. Aktualnie przygotowuję 15 zawodników w kategoriach Żak, Młodzik, Junior Młodszy i Kobiety Open. Lista zawodników nie jest zamknięta. Swoje siły można sprawdzić na treningach sekcji. Zapraszam wszystkich chętnych z klas 5 i 6, chłopców i dziewczęta.
 
Juliusz Nowicki 

Ps. Na zdjęciu: pierwszy od lewej Dariusz Gaworek Sarmata Warszawa, 2 Czesław Ambroziak Podlasie Sokołów Podlaski, 3 Dariusz Banaszek Legia Warszawa      

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe