O cuchnących śmieciach ciąg dalszy...
Kilka instytucji już wysłało w tej sprawie korespondencję zwrotną. Trzeciego lutego na pismo odpowiedział Państwowy Inspektorat Sanitarny w Sokołowie Podlaskim. Poinformował jednak, że nie jest on organem właściwym do rozwiązania tej sprawy, w związku z czym przekazał ją do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatura w Mińsku Mazowieckim oraz do Burmistrza Miasta, zawiadamiając jednocześnie o sprawie Starostę Sokołowskiego i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z siedzibą w Siedlcach.
Piątego lutego na pismo odpowiedziało Starostwo Powiatowe, które również poinformowało, że przekazało sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatura w Mińsku Mazowieckim.
Dziewiątego lutego przedsiębiorcy otrzymali odpowiedź od Urzędu Miasta. Była to pierwsza instytucja, która zaznaczyła, że ósmego lutego na terenie zakładu została przeprowadzona kontrola, podczas której pracownicy przedsiębiorstwa OSBR Sp. z o o. wyjaśnili, że prowadzą działalność w zakresie zbierania odpadów na podstawie zezwolenia Starosty Sokołowskiego. Burmistrz Miasta poinformował, że wyniki kontroli wraz z prośbą o pilną interwencję zostały przesłane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zaznaczył także, że pismo o wynikach kontroli skierował jednocześnie do Starosty Sokołowskiego, który zgodnie z art. 47 ustawy o odpadach powinien podjąć czynności zmierzające do wycofania swojego zezwolenia na prowadzenie takiej działalności. Ponadto Burmistrz Miasta wskazał, że w tym samym dniu skierował również prośbę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej o interwencję ze względu na zagrożenie pożarowe oraz zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim.
Dziesiątego lutego na pismo z prośbą o interwencję odpowiedział również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Zawiadomił on, że w najbliższym czasie na terenie firmy OSBR Sp. z o. o. zostaną przeprowadzone czynności kontrolne, a w razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa budowlanego, wszczęte będzie postępowanie administracyjne z urzędu. Reszta instytucji do tej pory nie odpowiedziała na pisma, jednak zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego mają na to 30 dni.
Mimo to 10 lutego postanowiliśmy skontaktować się z przedstawicielami wszystkich instytucji i poprosić o komentarz w tej sprawie.
Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej poinformował nas, że na terenie obiektu prowadzone są czynności kontrolne i nic więcej na chwilę obecną nie może powiedzieć. Pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wyjaśnił, że nie jest to właściwa instytucja do tego typu interwencji, w związku z czym przekazali pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a na obiekcie nie planują żadnych kontroli, ponieważ jeśli chodzi o odpady PSS-E odpowiada jedynie za odpady medyczne. Przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zaznaczył, że pracownicy Inspektoratu byli na terenie przedsiębiorstwa, jednak nie zastali właścicieli, w związku z czym zrobili zdjęcia jedynie z zewnątrz. Zaznaczył także, że na 16 lutego została wyznaczona data kontroli.
K. W.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu