29
2022
2013-04-29

Nudny, szkolny obowiązek czy ważna tradycja? Dzień Ziemi w Zespole Szkół w Ceranowie


Dnia 18 kwietnia 2013r. w Zespole Szkół w Ceranowie obchodzony był Dzień Ziemi. Uczniowie pod kierunkiem Krystyny Wrzosek przygotowali inscenizację Ekologiczny Teleekspres. Potem wręczono nagrody podsumowujące konkursy ,,Zbiórka makulatury” i „Ziemia to nasz raj, więc o niego dbaj”. Niby nic ponad normalne działania szkolne, a jednak biorąc pod uwagę patrona szkoły Ludwika Górskiego rzecz nabiera zgoła innego znaczenia.

Ludwik Górski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli ziemiaństwa polskiego od 2008 jest patronem Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Ceranowie. W jego dawnym dworze, pobudowanym w 1876 roku, mieści się obecna szkoła. Stoi ona w centrum dawnej posiadłości dworskiej, obok jest staw – niegdyś pływano po nim łódeczkami (pokazują to zdjęcia zamieszczone we „Wsi Ilustrowanej” z 1910 r.), oraz pozostałości parku, który służył jako miejsce do spacerowania, ale też był manifestacyjną wizytówką podkreślającą zaangażowanie ziemian w zachowanie naturalnych zasobów przyrodniczych. Kwestia lasów i drzew była szczególnie istotna, co najlepiej podkreślają pamiętniki ostatniego właściciela Józefa Górskiego.

Inscenizacja przygotowana przez Krystynę Wrzosek wespół z uczniami kl. V i dziewczętami z kl. VI była wysmakowaną wizją współczesnego programu informacyjnego w telegraficznym skrócie przedstawiającego raport o stanie Ziemi i konieczności myślenia o jej potrzebach. Często bowiem współcześni ludzie przyjmują za dewizę swego postępowania znane hasło „po nas choćby potop”. Uczniowska inscenizacja z mocą pokazywała niegodziwość takiej postawy.

Następnie odbyło się podsumowanie konkursu ,,Zbiórka makulatury”. Zwycięzcami zostali: Krystian Stańczuk, Kinga i Patrycja Piepióry oraz Dawid, Weronika, Mateusz i Justyna Młyńscy. Ogłoszono też wyniki konkursu ekologicznego pt. ,,Ziemia to nasz raj, więc o niego dbaj’ zorganizowanego przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Ceranowie (nagrody ufundowała Małgorzata Siwińska – kierownik biblioteki). Nagrodzeni zostali uczniowie: Ewelina Rybaczuk, Ewelina Osuch, Kamil Rybaczuk oraz Ewelina Jakubik i Patrycja Piepióra. Wyróżnienia otrzymali: Paulina Rybaczuk, Mateusz Młyński, Hubert Bereza, Daria Orłowska, Kinga Pastewka. Pozostałych 12 uczniów odebrało nagrody pocieszenia.

Program urozmaicony był przez gości, którzy przygotowali dla uczniów pogadankę i prezentację multimedialną. Tomasz Dziewulski pracownik Nadleśnictwa „Sokołów” mówił o elektroodpadach, a Janusz Kur z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego o walorach przyrodniczych NPK.




Artur Ziontek

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

W artykułach pana Ziontka podoba mi się to, że poza zwykłym sprawozdaniem jest coś jeszcze. Nawiązanie do historii, tradycji... To nadaje sens opisywanym działaniom. Oby więcej takich!


2013-05-09 17:50:13
Strona 1/1






Dane kontaktowe