29
2022
2013-08-30

Nowy tomik Franciszka Kobryńczuka


 W czwartek 22 sierpnia w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu miała miejsce promocja nowego tomiku wierszy Franciszka Kobryńczuka „Biała szkatułka. Poetycka panorama Ciechanowca i okolic”.

Urodzony w Długich Grzymkach autor zbioru jest  emerytowanym profesorem SGGW-u i poetą. Często gości na imprezach poetyckich w naszym powiecie, a czytelnicy Wieści Sokołowskich dzięki jego wspomnieniowym tekstom wielokrotnie mogli poznawać dzieje ziemi najbliższej. W „Białej szkatułce” Poeta zawarł to, co drogie jego sercu – szacunek i pamięć o przeszłości, miłość do ludzi, baśniowe dzieciństwo, podziw dla nadbużańskiej przyrody.
Nowy zbiór wierszy Franciszka Kobryńczuka trafił do rąk czytelników staraniem Towarzystwa Naukowego Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonowianae i dzięki funduszom Unii Europejskiej. Publikacja jest szczególnie ważna dla mieszkańców Ciechanowca i okolic, o czym mówili obecni na spotkaniu, w tym dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak i prof. dr hab. Teresa Zaniewska, kierownik Katedry Edukacji i Kultury na Wydziale Nauk Społecznych SGGW, autorka książki „hrabiowski biały dom” o powojennym Gimnazjum Samorządowym w Sterdyni. Obecni mieli okazję wysłuchać wierszy w interpretacji autora oraz wysłuchać jego wspomnień związanych z Ciechanowcem. Tomik wysoko oceniła prof. Teresa Zaniewska, zwracając między innymi uwagę na to, że poezja jest formą modlitwy, rodzi się w ciszy i z biegu zdarzeń, a głęboka treść wierszy jest owocem doświadczeń autora. Podkreślała także piękną szatę graficzną zbiorku. 
W promocji uczestniczyła też kilkuosobowa delegacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Sterdyńskiej na czele z prezesem Mieczysławem Szymańskim i sekretarz Stanisławą Maciak. Ze Sterdyni przybyła również niestrudzona Janina Tenderenda, nauczycielka Franciszka Kobryńczuka w powojennym sterdyńskim gimnazjum samorządowym, która wspominała swoje związki z Ciechanowcem. Spotkanie było ważnym wydarzeniem artystycznym, okazją do wspomnień i refleksji, a jego rangę podkreślały z piękne pałacowe wnętrza dawnej siedziby Starzeńskich. 

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe