29
2022
2018-01-23

Noworoczne spotkanie Prawa i Sprawiedliwości


W piątek 12 stycznia w Domu Miłosierdzia Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowo-noworoczne Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi senatora Waldemara Kraski i powiatowego zarządu PiS byli m.in. Krzysztof Tchórzewski – poseł regionu siedleckiego i Minister Energii, Dorota Skrzypek – I Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Anna Król - Dyrektor Departamentu Wsparcia Krajowego ARiMR, Beata Tomanek – Wojewódzki Lekarz Weterynarii, wójtowie, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy instytucji, przedsiębiorcy oraz pozostali członkowie i sympatycy PiS. 

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. bp. Antoni Dydycz. Był też obecny ks. Łukasz Gołębiewski - Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, ks. prałat Andrzej Krupa – Proboszcz Parafii Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim, ks. Dariusz Matuszyński - Dyrektor Szkół Salezjańskich i ks. Stanisław Bogusz, emeryt, pierwszy proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego. W wygłoszonej homilii ks. Biskup podkreślał potrzebę sakramentu pokuty, aby zło nie miało dostępu do ludzkich sumień. Nawiązując do życia politycznego i słów psalmu akcentował konieczność kierowania się w rządzeniu państwem prawem i sprawiedliwością. Zaznaczył, że te dwie wartości muszą razem występować, by prawo nie stawało się utrapieniem. Wyraził radość, że w Polsce „wreszcie prawo spotyka się ze sprawiedliwością”. Odnosząc się do dziejów ojczystych przypomniał między innymi, że w wolnej Polsce panowała tolerancja religijna, a w burzliwych czasach zamętu za ojczyznę poświęcali się najczęściej ci prawi, ponosząc największe ofiary. Natomiast ci, którzy się ugięli - przetrwali. „Czy nie jest tak dzisiaj? To grzech, który uderza w naszą godność i honor. Ważne jest zabieganie o tych, którzy odeszli od polskości, chociaż mówią po polsku. Trzeba być apostołami historii naszych dziejów” – przekonywał.

Apelował, żeby być wiernym Polsce. „Niech Boże Dzieciątko oczyszcza z grzechów, abyśmy byli prawi i sprawiedliwi” – życzył.

Po zakończeniu Mszy św. do zebranych przemówił senator Waldemar Kraska. Dziękował wszystkim za przybycie, podkreślał potrzebę wytężonej pracy, szczególnie ze względu na zbliżające się wybory. „Jesteśmy jedną biało-czerwoną drużyną i tylko wspólnie możemy osiągnąć sukces.

Sami wiecie, że nie jest łatwo” – mówił. "Piastowanie stanowisk, czy to w rządzie czy w parlamencie, to nie nagroda, ale wyłącznie służba na rzecz drugiego człowieka" – podkreślił.

W tym kontekście przywołał słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, skierowane do polityków PiS: „Nie bądźcie tacy, jak wasi przeciwnicy, bo skończycie tak, jak oni”. Przypomniał pozytywne zmiany, jakie nastąpiły w kraju. Zwrócił uwagę na to, co udało się zreformować w służbie zdrowia, poinformował, że nakłady „na zdrowie” w minionym roku wzrosły o 6 mld zł. Wspomniał o swoim czynnym wsparciu działań dyrekcji Szpitala Powiatowego w Sokołowie Podlaskim, co doprowadziło do odzyskania kontraktu na leczenie udarów w oddziale neurologicznym, pozyskania funduszy na budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i na zakup nowej karetki neonatologicznej. Wyraził opinię, ze szpital jest przez minione lata źle zarządzany.

Głos zabrali też zaproszeni goście. B. Tomanek mówiła o poważnym zagrożeniu ASF i walce z tą groźną chorobą. Nie kryła, że jest to ogromny problem. D. Skrzypek podsumowała sytuację w oświacie po pierwszym półroczu reformy. Poinformowała, że nikt z nauczycieli nie stracił pracy, wszystko przebiega sprawnie. Podkreśliła zaangażowanie wielu osób, w tym pracowników wydziałów edukacji. Z kolei minister Krzysztof Tchórzewski wyjaśniał niektóre zjawiska w polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej, m.in. zmiany w rządzie. Mówił też o tajnikach negocjacji i głosowań w Radzie Europejskiej, o ideologii panującej w UE która sprawia, że Polska często zostaje sama. Podkreślił też, że w czasie rządów koalicji PO - PSL budżet tracił więcej środków niż pozyskiwał z UE. Zapewniał, że wszyscy z rządu starają się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, pamiętając jednocześnie o słowach Jarosława Kaczyńskiego, że „Nikomu z was nic się nie należy”. Przypomniał pozytywne skutki programu 500+. Chodzi tutaj nie tylko o znaczący wzrost urodzeń, co oddala katastrofę demograficzna naszego kraju. Według badań ONZ do 2015 r. w Polsce było 20% rodzin w nędzy, 10% w ubóstwie. Obecnie według tychże badań nie ma już nędzy, w ubóstwie zaś znajduje się 15% rodzin. Nastąpił też znaczący skok naszego kraju w różnych rankingach międzynarodowych. Wystąpienie min. Tchórzewskiego zostało przez zebranych przyjęte gorącymi oklaskami, a w kuluarowych rozmowach podkreślano potrzebę lepszej komunikacji w wyjaśnianiu bieżących działań rządu i władz Prawa i Sprawiedliwości. Swoimi przemyśleniami, planami i osiągnięciami podzielili się też inni obecni na spotkaniu.

Po oficjalnej części zgromadzeni podzielili się opłatkiem. Oprawę muzyczną liturgii i spotkania zapewnili Gabriela Pliszka- Kraska i Michał Ostromecki.
 

J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe