29
2022
2019-10-22

„Niósł wielkie dziedzictwo Polski”


Dwieście lat temu urodził się wybitny polski kompozytor Stanisław Moniuszko. Z tej okazji uchwałami Sejmu RP i Senatu rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki. Nie mogło więc zabraknąć tej wielkiej postaci na Sokołowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

W czwartek 17 października 2019 r. w ramach projektu Fundacji DONUM „Przystanek wiedza”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, wykład o twórcy śpiewników domowych i opery narodowej wygłosił znany już sokołowskim seniorom prof. Waldemar Smaszcz, historyk literatury i autor licznych książek. W bogatym dorobku naukowym naukowca znajdują się też pozycje poświęcone Moniuszce.

Wykładowca skupił się na mniej znanych faktach z biografii Moniuszki. Mówił o jego młodości, drodze do artystycznych osiągnięć, życiu osobistym. Wskazywał na paralele w twórczości Mickiewicza i Moniuszki, podkreślił między innymi, że „Straszny dwór” jest w pewnym stopniu kontynuacją „Pana Tadeusza”. Zaznaczył, że Moniuszko to nie tylko wyjątkowy twórca, człowiek niezwyklej pracowitości i skromności, ale też wielki patriota, który niósł wielkie dziedzictwo Polski i przyczynił się do zachowania ducha narodowego. Słuchacze mieli możliwość zapoznać się z fragmentami kilku listów Moniuszki do narzeczonej a późniejszej żony - Aleksandry Müller. Listy nie tylko znakomicie charakteryzowały postać autora, ale też wskazywały na wielość jego talentów. Profesor mówił, jak niedoścignionym mistrzem był Moniuszko na polu opery narodowej i jak wielkie znaczenie dla upowszechnienia polskiej kultury miały jego pieśni. Napisał ich ponad 300. Za życia kompozytora zostały zebrane w sześciu śpiewnikach, a po śmierci ukazało się kolejne sześć. Moniuszko, skromny wileński, a potem warszawski organista pozostawił po sobie niezrównane dzieła.

Na wykładzie można też było dowiedzieć się o innych postaciach polskiego życia kulturalnego z epoki zaborów, w tym o Chopinie, Norwidzie czy Marii Kalergis, znakomitej protektorce polskich artystów.

Na zakończenie spotkania liczni słuchacze SUTW otrzymali wpisy do indeksów. Kolejne ciekawe przedsięwzięcia dla seniorów już wkrótce. Najbliższe to studyjny wyjazd do Warszawy. SUTW zaprasza do swojego grona nowych słuchaczy.








J.O.
Fot. SOK


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe