29
2022
2013-09-13

Niespodzianka dla Czytelników


Do numeru 33 z dnia 19 września „Wieści Sokołowskich” dołączamy w prezencie Informator Turystyczny Wschodniego Mazowsza. Nie przegapcie takiej okazji!
Tereny Wschodniego Mazowsza to miejsca mało uczęszczane przez turystów. Ludzie zdążyli przyzwyczaić się do tego, że idealnymi miejscami, które sprzyjają wypoczynkowi w Polsce, są góry, morze, ewentualnie Mazury. Jednak takie miejsca - jak chociażby leżący na pograniczu Mazowsza i Podlasia Sokołów Podlaski, czy też Węgrów - również ma swoje walory. I to jakie!! 
 
Niezwykle malowniczy krajobraz, piękna przyroda, fascynująca i emocjonująca historia - to tylko namiastka tego, co posiada Wschodnie Mazowsze - ta część Mazowsza, która bez przemyślenia i jakichkolwiek refleksji nazywana jest „ścianą wschodnią”. 
 
Artur Ziontek pokazuje w przewodniku geografię kulturową tychże regionów; opisuje każdą z gmin powiatu sokołowskiego i węgrowskiego, skupiając się między innymi na zabytkach, dawnych kościołach, dworach i losach bohaterów literackich, których biografie wpisały się w te rejony. Nie zabraknie także wielu ciekawostek. Autor, zatrzymując się przy Kosowie Lackim, wspomni Żydów; przy Jabłonnie Lackiej pochyli się nad prawosławiem, a przy Węgrowie nad arianami. Zatrzyma się także na północy powiatu siedleckiego oraz zejdzie także na Północ i  Wschód, przekraczając  rzekę Bug.
 
A. Ziontek pisze w publikacji: „Książka, jak każde tego typu wydawnictwo, jest subiektywna w doborze miejsc, postaci i tego co warte opisania. (...) W kilku miejscach oddajemy głos tekstom źródłowym, by lepiej można było poczuć klimat dawnych czasów, by zobaczyć co kiedyś było dla miejscowości mniej, a co bardzie ważne. Zazwyczaj owa selekcja faktów różniłaby się od priorytetów naszych czasów. Tyleż samo więc publikacja niniejsza ma walor przydatności turystycznej, ile ma być – w zamierzeniu autora – ot po prostu książką do czytania”.
 
Nie zdając sobie z tego sprawy, mieszkamy w pięknych i malowniczych terenach. Wcale nie musimy wyjeżdżać w oddalone o kilkaset kilometrów góry czy Mazury. Piękno mamy u siebie!! Przewodnik na pewno utwierdzi Was w przekonaniu, że u nas też jest ciekawie.
 
KAMIL WASZCZUK

« wróć | komentarze [6]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Ech... niestety kilka literówek jest. Przepraszam za to czytelników. Wnikliwemu zaś czytelnikowi "Vox" dziękuję za spostrzeżenie. Oczywiście winno być "u wagi". Będę wdzięczny wszystkim, którzy zechcą podzielić się swymi uwagami. Podaję swój adres mailowy: aziontek@op.pl

Artur Ziontek
2013-09-23 11:00:44

Ech... niestety kilka literówek jest. Przepraszam za to czytelników. Wnikliwemu zaś czytelnikowi "Vox" dziękuję za spostrzeżenie. Oczywiście winno być "u wagi".

Artur Ziontek
2013-09-23 10:58:51

Przewodnik - informator jest ciekawy i pomocny w poznawaniu naszego terenu chcę jednak zwrócić uwagę na użyty frazeologizm ,,języczek uwagi\\\" - str39. Mam nadzieję że autor dokona poprawki w następnym wydaniu tegoż przewodnika.

Vox
2013-09-20 12:28:22

Dziękuję bardzo :)) Cieszy mnie to, że ktoś to docenia.

Kamil Waszczuk
2013-09-15 23:53:06

Kamil, gratuluję świetnych pomysłów,z przyjemnością czytam Twoje artykuły.Życzę wytrwałości.


2013-09-15 20:36:20

wspaniale!!!

Turysta
2013-09-13 23:16:58
Strona 1/1






Dane kontaktowe