29
2022
2020-01-23

„Nieoczywiste spotkanie autorskie"


Pod takim hasłem 12 grudnia 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ceranowie miała miejsce promocja zbioru wierszy „Nieoczywiste” Grażyny Palczak. Jest to już trzeci tomik poetki, która po wielu latach mieszkania w Warszawie przeprowadziła się do Ceranowa.

Spotkanie otworzyła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ceranowie p. Małgorzata Siwińska, witając bohaterkę wydarzenia oraz wszystkich przybyłych gości. Nie zawiedli przyjaciele, znajomi i sąsiedzi autorki. Obecna była również wójt Gminy Ceranów p. Ewa Częścik.

Swój wieczór autorski p. Grażyna rozpoczęła słowami, nawiązującymi do odczytu noblowskiego Wisławy Szymborskiej: "Podobno w przemówieniu pierwsze zdanie jest zawsze najtrudniejsze. A więc mam je już poza sobą … Ale czuję, że i następne zdania będą trudne, trzecie, szóste, dziesiąte, aż do ostatniego, ponieważ mam mówić o poezji.”

Promocja „Nieoczywistych” stała się de facto rozmową na temat życia i jego niezliczonych wymiarów, ról w jakich stawia człowieka i wyborów, które im towarzyszą .

„Mój tomik wierszy to wynik wieloletnich obserwacji i doświadczeń, podsumowanie jakiegoś życiowego etapu. To osobista podróż po meandrach życia, pełna emocji i uczuć.”- mówiła poetka. Zamieszkanie na wsi, w pięknych nadbużańskich okolicach przyniosło - jak podkreślała - wiele zaskoczeń. „Tyle historycznych niespodzianek, tyle wspaniałych osób. No i świat utalentowanych ludzi, mieszkających w małych miejscowościach, twórców: poetów, malarzy, muzyków, artystów - rzemieślników, ludzi tworzących kulturę oraz tych, którzy ją wspierają i promują.”- kontynuowała.

Pani Grażyna, ceniąc kontakty z mieszkańcami Ceranowa i zaprzyjaźnionych miasteczek i wsi, szczególnie mocno zaakcentowała, że osobiście doświadcza tu ludzkiej sympatii. 

W rozmowie o poezji tłumaczyła, co dla niej znaczy pojęcie weny twórczej. Określiła ją jako siłę napędową, tworzoną przez różnego rodzaju bodźce: kontakt z ludźmi, przyrodę, dźwięk i ciszę, jako umiejętność obserwacji, sumę wyobraźni i wrażliwości, ciągłe poszukiwanie i odkrywanie. A także towarzyszącą człowiekowi refleksję. Właśnie tomik „Nieoczywiste”, jest szczególną refleksją, stawiającą również pytania, na które nie mieliśmy czasu lub pomysłu, żeby sobie je we właściwym momencie postawić.

Zaznaczyła, że wszystkie utwory powstały w Ceranowie, gdyż jest taki czas, gdy do wielu rzeczy, tak jak i do pisania, trzeba dojrzeć. "Wówczas przychodzi moment, że refleksję przelewamy na papier” - wyjaśniała.

Tytuł tomiku jest przewrotny, bo wiersze dotyczą w gruncie rzeczy spraw oczywistych, tego co tak dla autorki jak i czytelnika jest ważne. Jednak, jak pokazuje omawiany tomik, to co wydaje się nam takie oczywiste, oczywistym nie jest. Dotyczy to i naszego postrzegania świata, i relacji z ludźmi, i przyrody wokół nas. Znajdziemy w nim wiersze nie pozbawione humoru, refleksji o życiu, wskazówek, rad, marzeń i przemyśleń. Na wszystkie jednak pytania musimy odpowiedź znaleźć sami. To prawdziwa wartość tej poetyckiej publikacji, ilustrowanej pięknymi grafikami do każdego wiersza.

Poetka, osoba o optymistycznej naturze, kochająca ludzi wyraża opinię, że dzisiejszy świat jest wciąż za mało wrażliwy. Anonimowości i znieczulicy przeciwstawia potrzebę kontaktu, rozmowy, lepszego komunikowania się, umiejętności słuchania i zrozumienia drugiego człowieka.

Uczestnicy spotkania w bibliotece mieli też możliwość wysłuchania kilku wierszy w interpretacji autorki, a także osobistej rozmowy. Już wkrótce kolejne spotkania autorskie.




J.O. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe