Nieco historii o Siostrach Salezjankach

Do Sokołowa Podlaskiego przybyły w październiku 1930 r. na zaproszenie ks. Ślosarczyka, a od stycznia 1931 r. zaczęły prowadzić kuchnię, szatnię i dział gospodarstwa domowego przy zakładzie salezjańskim.
W roku szkolnym 1937/38 w drewnianym budynku przy ul. Wolności zaczęło funkcjonować Prywatne Gimnazjum Żeńskie Salezjanek,
a 18 czerwca 1939 r. prymas August Hlond poświęcił wybudowany przez niespełna dwa lata nowy gmach przy ul. Polnej. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w nim wojskowy szpital.
W czerwcu 1944 siostry otrzymały od władz miasta barak przy ul. Sadowej z przeznaczeniem na ochronkę. Uruchomiły w nim przedszkole oraz kurs kroju i szycia. 1 września tegoż roku w budynku przy ul. Polnej otwarto Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Salezjańskiego. W listopadzie 1945 r. Siostry przeniosły się do tegoż budynku, zajmując II piętro i sutereny. Prowadziły „Jednoroczny Kurs Przysposobienia Zawodowego" (kroju i szycia) oraz przedszkole i internat dla dziewcząt. W 1948 r. komunistyczne władze rozwiązały Gimnazjum i Liceum Salezjańskie. W większości pomieszczeń gmachu siedzibę znalazła państwowa szkoła podstawowa. W 1950 r. władze zamknęły „Jednoroczny Kurs Przysposobienia Zawodowego", a w 1952 r. internat dla dziewcząt. Próbowano upaństwowić przedszkole, ale dzięki heroizmowi rodziców przetrwało do października 1962 r., kiedy to brutalnie je zamknięto. Jednak siostry, proszone przez rodziców, zaczęły sprawować nad dziećmi opiekę świetlicową i żłobkową w sposób nieformalny. Prowadziły też katechezę.
1 lipca 1987 r. Siostry Salezjanki przeniosły się do nowego domu przy ul. Kosowskiej, w którym są do dnia dzisiejszego. Obecnie prowadzą przedszkole i katechizują w szkołach.
J.O./na podst. opracowania S. Katarzyny Braguły
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu