2020-02-08
Niebawem ruszy kwalifikacja do wojska
Około 300 osób z terenu całego powiatu sokołowskiego wkrótce stanie przed komisją lekarską. 20 lutego rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa.
Na terenie całego kraju wystartowała kwalifikacja wojskowa. Potrwa do końca kwietnia. Na komisję muszą stawić się 19-latkowie. Wezwanie otrzymali także urodzenie w latach 1996-2001, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Stawiennictwo na komisji jest obowiązkowe.
Na terenie powiatu sokołowskiego kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 20 lutego i potrwa do 4 marca. Osoby objęte nią staną przed Powiatową Komisją Lekarską w Sokołowie Podlaskim celem ustalenia kategorii przydatności do służby wojskowej. Kwalifikacja będzie odbywała się w siedzibie Powiatowej Komisji Lekarskiej przy ul. Ks. J. Bosco 5 (wejście od ulicy Andersa).
Osoba wezwana musi mieć ze sobą m.in. dokument tożsamości, także dokumenty potwierdzające posiadany poziom wykształcenia oraz ewentualne dokumenty świadczące o stanie zdrowia z ostatnich 12 miesięcy. Taka osoba przechodzi badanie lekarskie, i określana jest kategoria zdolności do służby wojskowej oraz otrzymuje książeczkę wojskową. Od orzeczenia wydanego przez komisję lekarską zainteresowany może odwołać się w ciągu 14 dni od dnia jego wydania. Po 14 dniach, czyli uprawomocnieniu się orzeczenia dotyczącego zdolności do czynnej służby wojskowej, jest przenoszona do rezerwy.
Jak ustaliliśmy, z terenu powiatu sokołowskiego do kwalifikacji wezwano około 300 osób. Wśród nich ok. 275 to osoby urodzone w 2001 roku. Pozostali mężczyźni (25) to osoby, z rocznika 1999-2000, które w poprzednim roku otrzymały kat. B, czyli czasowo niezdolny do służby, oraz mężczyźni urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby. Ponadto wezwanie otrzymała jedna kobieta z naszego powiatu, która badanie przejdzie 4 marca.
Podczas kwalifikacji wojskowej każdy z kandydatów i kandydatek na podstawie badań otrzymuje jedną z czterech kategorii – A, B, D lub E.
Kategoria A - oznacza osobę zdolną do czynnej służby wojskowej
Kategoria B - oznacza osobę czasowo niezdolną do czynnej służby wojskowej (można ją otrzymać jeśli jest prawdopodobne, że w ciągu 24 miesięcy stan zdrowia ulegnie poprawie)
Kategoria D - oznacza osobę niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
Kategoria E - oznacza osobę trwale i całkowicie niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Odpowiednią kategorię przyznają komisje, w skład których wchodzą lekarze. W przypadku przewlekłych chorób, warto wziąć ze sobą dokumentację medyczną, która to potwierdzi.
W 2008 roku zrezygnowano w Polsce z zasadniczej powszechnej służby wojskowej. Zawieszony pobór do wojska zastąpiono rejestracją osób na potrzeby kwalifikacji wojskowej. W jej ramach ustalana jest zdolność do czynnej służby wojskowej, a także wstępne zaszeregowanie do poszczególnych form obrony. W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny wójt lub burmistrz, na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej może zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję lub nałożyć grzywnę w celu przymuszenia do stawienia się.
EW
Fot: Internet
« wróć | komentarze [0]