Nie tylko Oskar Kolberg na inaugurację ENSF
W czwartkowy wieczór 22 maja w Oratorium Księży Salezjanów w Sokołowie Podlaskim zainaugurowano XIII Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne - Międzynarodowy Festiwal Kultur i Tradycji Krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Jak przypomniała Maria Koc, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury – organizatora tego wydarzenia, przez minione 12 lat przed sokołowską publicznością wystąpiło ponad 200 zespołów z Europy i … z Nepalu. O Oskarze Kolbergu w 200. rocznicę jego urodzin mówiły Alicja Jankiewicz i Katarzyna Lindner z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Prelekcji towarzyszył krótki koncert folklorystyczny oraz prezentacja kuchni regionalnej w wykonaniu Stowarzyszenia Szlak Kulinarny „Mazowiecka Micha Szlachecka”.
Oskar Kolberg, chociaż nazywany ojcem polskiej i europejskiej folklorystyki, jest osobą nieco zapomnianą. Według sondażu, CBOS, tylko 8% ankietowanych kojarzy jego nazwisko. Miejmy nadzieję, że po wielu ogólnopolskich i lokalnych przedsięwzięciach związanych z rokiem Oskara Kolberga, ta statystyka ulegnie zmianie. Dokonania wielkiego etnografa dla polskiej kultury narodowej są ogromne. Urodził się 22 lutego 1814 r. w Przysusze. Jego ojciec, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pochodził z Niemiec, a matka ze spolonizowanej rodziny francuskich emigrantów. Oskar Kolber, z wykształcenia muzyk i księgowy, pracując na swoje utrzymanie, wykonywał różne zawody, ale najbardziej oddany był badaniom folkloru. Podczas wyczerpujących podróży po wszystkich regionach podzielonej przez zaborów Ojczyzny gromadził tysiące pieśni, podań i obyczajów ludowych, co w czasach jemu współczesnych było zjawiskiem unikatowym. W liście do jednego z przyjaciół pisał „Do prac tego rodzaju ciągnie mnie od dawna zamiłowanie wrodzone rzeczy ludowych, a osobliwie muzyki, która jest obok języka najprawdziwszym i bezpośrednim uczuć ludu objawem”. Efektem pracy Kolberga jest przede wszystkim obszerne dzieło „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Do roku 1890 badacz na własny koszt wydał 33 tomy tego dzieła oraz 10 tomów „Obrazów etnograficznych”.
Oskar Kolberg pozostawił też duży dorobek kompozytorski. Po II wojnie światowej podjęto decyzję o opublikowaniu Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga. Wydano 93 tomy. W 2014 roku stworzono stronę internetową poświęconą Kolbergowi, zdigitalizowano i udostępniono rękopisy oraz wydane dzieła etnografa.
Po niezwykle ciekawej prelekcji wzbogaconej prezentacją multimedialną, jako przedsmak przed piątkowymi zmaganiami konkursowymi zebrani obejrzeli krótkie popisy folklorystyczny w ZPiT Sokołowianie, Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego „Krebane” i Zespołu „Vesnianka” z Ukrainy. Wszyscy, a szczególnie nasi sąsiedzi z Ukrainy byli gorąco oklaskiwani.
Na zakończenie, po krótkiej informacji właścicielki restauracji Dwór Mościbrody Małgorzaty Borkowskiej na temat przygotowanych potraw, uczestnicy spotkania próbowali smakowitości „Mazowieckiej Michy Szlacheckiej”.
J.O.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu