29
2022
2012-06-15

Nasza dziennikarka u Prezydenta


4 czerwca to ważna data w historii naszego kraju. Tego dnia w 1989 roku odbyły się wybory, po których pierwszym od półwiecza niekomunistycznym premierem naszego kraju został Tadeusz Mazowiecki. 4 czerwca stał się również okazją do spotkania dziennikarzy lokalnych mediów, zajmujących się historią swojego regionu. Spotkali się oni z Prezydentem Bronisławem Komorowskim w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. - Nie ma demokracji bez prasy lokalnej - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski wręczając nagrody i wyróżnienia w konkursie "Filary demokracji lokalnej".

 

Praca wśród ludzi

- Dla mnie to ważne wydarzenie, podkreślające, że demokracja, budowanie sposobu myślenia demokratycznego to przede wszystkim wielka praca wśród ludzi, praca na rzecz przezwyciężenia odziedziczonego po trudnej przeszłości sposobu myślenia i działania, że wszystko musi być centralne - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Zaznaczył, że kiedyś wszystko było centralnie decydowane, oceniane, planowane zarówno w gospodarce, jak też kulturze i w każdym obszarze życia społecznego.

- Dzisiaj trzeba to wspólnym wysiłkiem przekreślić i wspólnym wysiłkiem zbudować  przekonanie odwrotne, że wiele rzeczy niesłychanie istotnych musi być dokonywanych jak najniżej, wśród ludzi, a składać się na wielką mozaikę wspólnych działań, wspólnych poglądów, wrażliwości, wiedzy - powiedział prezydent.

Prezydent dziękował wszystkim, którzy podtrzymują w prasie lokalnej tematykę historyczną; związaną z historią, tradycją, doświadczeniem ludzi tam mieszkających. - Tędy wiedzie droga do zbudowania mocnego zakorzenienia w tradycji po to, aby odważnie myśleć o przyszłości całej Ojczyzny, ale też małych Ojczyzn - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Najlepsi nagrodzeni

Najlepsi dziennikarze otrzymali tego dnia nagrody i wyróżnienia. Nagrodę główną: Statuetkę Filary Demokracji Lokalnej oraz 5.000 złotych otrzymał Krzysztof Jakubowski za artykuł pt. "Matka Polka z żydowskim dzieckiem" opublikowany w "Tygodniku Ciechanowskim".  Jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce autorowi pięknej i optymistycznej historii o polskiej służącej z mazowieckiej wsi, Mariannie Cebulskiej, która podczas okupacji zamieszkała ze swoimi gospodarzami w warszawskim getcie. Wyprowadziła stamtąd ich małą córeczkę Tereskę, którą opiekowała się aż do wyzwolenia.

Wyróżnienie i 3.000 złotych otrzymała Monika Gałuszka-Sucharska za artykuł "Aresztowani w Wielkim Tygodniu" opublikowany w "Gazecie Powiatowej - Wiadomości Oławskie".

Wyróżnienie i 3.000 złotych otrzymał Jarosław Jurkowski za artykuł "Ta wojna wciąż trwa, w ludziach i w ziemi" opublikowany w "Nowej Gazecie Lokalnej".

 

Dumni ze zwycięstwa

- 4 czerwca 1989 roku odzyskaliśmy prawdziwą Polskę - podkreśla prezydent Bronisław Komorowski. - Tego dnia udowodniliśmy, że potrafimy być solidarni w działaniu i wolni w czynach, że chcemy decydować o swoim losie i swej przyszłości. Mówiąc totalitarnemu ustrojowi "nie", otworzyliśmy sobie drogę do dalszej troski o niepodległe państwo - o Polskę, która dziś należy do Unii Europejskiej i NATO. Ale wybory 4 czerwca są też symbolem polskiej umiejętności kompromisu, dialogu politycznego i umiaru. Były jednym z elementów ciągu zdarzeń, który zawierał w sobie wcześniejsze rozmowy przedstawicieli partii komunistycznej i ludzi opozycji, a także późniejsze utworzenie pierwszego niekomunistycznego rządu. Na jednym z ówczesnych plakatów wyborczych Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", przedstawiającym dwójkę śpiących dzieci, widniało hasło: "... aby jutro były z nas dumne". Ówczesne "jutro" to  nasze "dzisiaj". I dziś właśnie mamy pełne prawo być dumni ze zwycięstwa, jakie odnieśliśmy dwadzieścia trzy lata temu".

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Tego dnia 20 lat temu obalono pierwszy niekomunistyczny rząd Jana Olszewskiego w wielkim strachu przed ujawnieniem agentów komunistycznych. Nie zpominajmy o tym fakcie bo mści się to do dziś na naszej "wolnej polsce".

Jan
2012-06-20 12:54:46
Strona 1/1






Dane kontaktowe