29
2022
2015-12-21

Nasi w Czerwionce-Leszczynach


18-19 grudnia 2015 delegacja uczniów i przedstawicieli Miasta Sokołów Podlaski gościła w mieście partnerskim Czerwionce-Leszczynach i  okolicznych Stanowicach, gdzie nasza młodzież wzięła udział w "IV Biegu po Moczkę i Makówki".

Wyjazd zorganizowany przez Urząd Miasta Sokołów Podlaski wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji był sportową rewizytą, ponieważ 11 listopada 2015 roku w 6. Biegu Niepodległości wystartowali przedstawiciele Grupy Biegowej „Luxtorpeda” z Czerwionki-Leszczyn.
Miasto Sokołów Podlaski reprezentował radny miejski  Robert Doliński oraz dyrektor OSIR Krzysztof Iwański. Wśród dziewiątki uczniów znaleźli się przedstawiciele Szkoły podstawowej nr 4 - Martyna Kąklewska, Patrycja Kosieradzka oraz Piotr Rosochacki. Gimnazjum nr 1 reprezentowała Monika Sawicka oraz bracia Jakub i Mikołaj Duch, natomiast Gimnazjum nr 2 Monika Krasnodębska, Wiktoria Kur i Karolina Sawicka.
 
W sobotę 19 grudnia o godzinie 11:00 na dystansie 1 km w Stanowicach odbył się „Bieg Juniora” dla dzieci ze szkół podstawowych. W kategorii chłopców Piotr Rosochacki nie miał sobie równych dobiegając na metę długo przed pozostałymi uczestnikami. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Martyna Kąklewska, a trzecie miejsce zajęła Patrycja Kosieradzka. 
 
Młodzież z gimnazjum rywalizowała drużynowo z równieśnikami z „Młodej Luxtorpedy” na dystansie 2,5 kilometra. Tutaj również sokołowscy uczniowie bezsprzecznie okazali się najlepsi, a zwyciężyła drużyna złożona z Karoliny Sawickiej oraz braci Jakuba i Mikołaja Duchów.
 
Po biegach na uczestników czekały lokalne przysmaki – moczka i makówki.
 
Sokołowska delegacja odwiedziła też Centrum Informacji Turystycznej i Izbę Pamięci w Czerwionce-Leszczynach, gdzie wysłuchała interesującej opowieści o historii miasta. Centrum mieści się w zrewitalizowanym „Familoku”, czyli budynku mieszkaniowym wybudowanym na przełomie XIX i XX wieku dla górników pobliskiej kopalni węgla kamiennego Dębieńsko – dziś już nieczynnej. Miasto zamierza stopniowo odrestaurować wszystkie 121 „Familoków”, które są zabytkami klasy zerowej. Sokołowianie wzięli również udział w Święcie Makówki, gdzie między innymi można było spróbować makówki przygotowanej przez różne koła gospodyń wedle ich unikalnych przepisów. Wśród atrakcji, które czekały na naszą delegację w Czerwionce-Leszczynach znalazło się również wejście na pływalnię. 
Intensywny wyjazd okazał się owocny zarówno na stopie sportowej jak i historyczno-kulturalnej. Najlepszym podsumowaniem niech będzie fakt, iż nasza młodzież już w drodze powrotnej pytała o kolejny wyjazd do Czerwionki-Leszczyn i Stanowic.  

OSiR Sokołów
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe