29
2022
2019-10-17

Nasi biegacze w 41 PZU Maratonie Warszawskim

w maratonie udział wzięło 4675 biegaczy – 3900 mężczyzn i 775 kobiet. Maraton ukończyło 3804 mężczyzn i 755 kobiet. W gronie tych, którzy ukończyli maraton, znaleźli się wszyscy zgłoszeni do biegu nasi przedstawiciele. Dodatkowo wystartowało 260 sztafet składających się z 3 zawodników każda, co daje w sumie 780 biegaczy. Sztafety biegały wspólnie z maratończykami, co dało na trasie łączną liczbę 5455 biegaczy.

Atmosfera w trakcie biegu była znakomita. Licznie zgromadzona publiczność dawała zawodnikom znakomite wsparcie, na trasie rozbrzmiewała muzyka. Ciekawostką, którą zapamiętali wszyscy biegacze, był spontaniczny trębacz, który zagrzewał biegaczy, grając z balkonu skoczne melodie. Na trasie biegu dopingowały zawodników znane postacie telewizji i sportu – Filip Chajzer i Joanna Jóżwik – nasza znakomita lekkoatletka.

Maraton Warszawski zwyciężyli zawodnicy z Etiopii, którzy okazali się bezkonkurencyjni na trasie i zajęli całe podium. Zwyciężył Gemeda Dadi Yami z czasem 2:11,39, drugi był Tiruneh Chalachew Asmamaw z czasem 2:11,54, trzeci - Belachew Endale Abeyneh z czasem 2:15,09. Wśród pań podium podzieliły zawodniczki z Kenii i Etiopii. Zwyciężyła Korir Rebecca Jepchirchir z Kenii z czasem 2:29,04, druga była Muchiri Eunice z Kenii z czasem 2:33,23, a trzecia Mulisa Aberu Ayana z Etiopii z czasem 2:37,07. Najlepszy Polak – Białogoński Maciej z Kielc był 10, a najlepsza Polka – Dorociak Joanna z Warszawy 84. ogólnie i 6. wśród pań.

Wśród biegaczy z Sokołowa Podlaskiego i okolic w biegu maratońskim i sztafetach udział wzięła grupa biegowa Pędzące Leniwce i zawodnicy występujący indywidualnie.

Z grupy Pędzące Leniwce dystans maratonu ukończyli: Marek Choma i Karol Krakowski, uzyskując czasy 3:59,24 i 4:20,26, co dało odpowiednio miejsca 737 i 1030. Oprócz klasyfikacji generalnej p. Karol Krakowski reprezentując Szkołę Podstawową nr 6 wziął udział w rywalizacji pracowników oświaty i w stawce 145 pedagogów zajął 59 miejsce.

W startach indywidualnych na dystansie maratonu wystąpili: Rafał Przywózki – 3:14,11 i 36 miejsce w swojej kategorii wiekowej; Grzegorz Frączek – 3:31,59 i 47 miejsce w kategorii M50; Mateusz Piotrowski – 4:12,42 i 818 miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Oddzielną klasyfikację prowadzono w grupie sztafet maratońskich. Zasada rozgrywania biegu polegała na udziale 3 zawodników, którzy dzielili między sobą dystans maratoński na 3 odcinki: 14, 10 i 18 kilometrów. Po przebiegnięciu swojego odcinka zawodnicy dokonywali kontrolowanej zmiany i następny kontynuował trasę maratonu. Zawodnicy sztafet biegli razem z maratończykami, co dawało dodatkowe emocje na trasie.

W sztafecie maratońskiej nie zabrakło Pędzących Leniwców, którzy spośród siebie wyłonili dwie sztafety – kobiety: Katarzyna Kozaczuk, Grażyna Choma, Małgorzata Gettler-Strzyżowska, mężczyźni: Tomasz Rzyszkiewicz, Marcin Strzyżowski, Andrzej Rybiński. W stawce 260 zespołów grupa panów była 224 z czasem 4:13,56, a panie 232 z czasem 4:17,59. Najważniejsza w całym biegu sztafetowym była dobra zabawa i poczucie atmosfery maratonu, do przebiegnięcia którego wszyscy członkowie grupy zgłaszają chęć.

Następne starty biegaczy odbędą się w jesienno- zimowym cyklu City Trail w Warszawie, gdzie Pędzące Leniwce wystartują już kolejny sezon z rzędu.