Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dokumencie przyjętym przez Sejm przeczytać można, iż 1 marca został ustanowiony świętem państwowym „w hołdzie ,,Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Wybór akurat tej daty nie był przypadkowy – ma to związek z rocznicą zamordowania członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z rąk komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w roku 1951. 66 lat temu Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu na warszawskim Mokotowie dokonał mordu na siedmiu członkach Zrzeszenia: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepaku, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
Żołnierze Wyklęci, nazywani również Żołnierzami Niezłomnymi, należeli do antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego, który stawiał opór sowietyzacji Polski. W roku 1945 w ruchu działało bezpośrednio 150-200 tys. osób, a kolejnych kilkaset tysięcy zaangażowanych było w pomoc – zapewniali partyzantom m.in. schronienie i łączność. Samo określenie Żołnierzy Wyklętych pochodzi od nazwy wystawy przedstawionej w roku 1993 na Uniwersytecie Warszawskim, poświęconej powojennym oddziałom partyzanckim.
Również w powiecie sokołowskim Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostanie upamiętniony. Nadleśnictwo Sokołów we współpracy z gminą Bielany planuje modlitwę za poległych oraz złożenie wiązanek pod pomnikiem 5 Brygady Wileńskiej w Sikorach. 5 Brygada Wileńska, zwana również Brygadą Śmierci, była polskim oddziałem partyzanckiego Okręgu Wilno Armii Krajowej, a jej dowódcą był mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Jak informuje Magdalena Stańska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Bielanach, obecne w Sikorach w tym dniu będą delegacje Nadleśnictwa, Urzędu Gminy wraz z wójtem, Biblioteki, a także uczniowie szkół w Rozbitym Kamieniu i Bielanach-Jarosławach. Zaproszeni są również wszyscy, którzy chcą oddać hołd poległym żołnierzom.
Pamiętamy o bohaterach. Chcemy uczcić ich pamięć podczas patriotycznej uroczystości – potwierdza wójt gminy Bielany, Zbigniew Woźniak, oraz zdradza, iż w Sikorach planowana jest inscenizacja historyczna, która miałaby się odbyć 8 sierpnia.
Wystawa przypomina o Polskim Państwie Podziemnym – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i Powstanie Warszawskie, których 70. rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie znajdą się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.
Wystawę można obejrzeć w dniach 27 lutego - 3 marca 2017 r. w Galerii "Dom" w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Wstęp wolny.

« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu