29
2022
2018-09-18

Narodowe Czytanie w naszych gminach


W dniach 8-9 września w gminie Bielany, Sterdyń i Kosów Lacki odbyły się spotkania w ramach Narodowego Czytania. Tegoroczna lekturą było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Bielany
 
9 września 2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Bielanach zorganizowała akcję społeczna Narodowe Czytanie. W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości lekturą Narodowego Czytania było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz „Antologia Niepodległości”.

Fragmenty powieści oraz Antologię Niepodległości odczytały dzieci z Zespołu Oświatowego im. Św. Królowej Jadwigi w Bielanach Jarosławach oraz z Zespołu Oświatowego im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu, wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak, pracownik Urzędu Gminy Bielany Pani Jolanta Buzuk oraz radny gminy Bielany Pan Jan Łopuch. Czytanie fragmentów było uatrakcyjnione występami wokalno-tanecznymi Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”.

Info / Fot: UG Bielany














Sterdyń

W sobotę 8 września 2018 r. na skwerze im. Armii Krajowej w Sterdyni zgromadzili się uczestnicy akcji Narodowe Czytanie. Lekturą, wybraną w drodze ogólnopolskiego głosowania, była powieść Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie".

Powstałe tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości „Przedwiośnie” stanowiło dla współczesnych zachętę do debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej - autor dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Ostatnie dzieło Żeromskiego nie straciło na swojej aktualności, o czym mówił Prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, że jest tam wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź, w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój.

- Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać - Niech będzie to lektura, która nas pochłonie i nie tylko przypomni nam historię, nie tylko powie coś o polskim duchu tamtych czasów, ale być może natchnie nas także i na teraźniejszość - zachęcał w czasie inauguracji Narodowego czytania.

Narodowe czytanie w Sterdyni zorganizowała Gminna Biblioteka. Fragmenty „Przedwiośnia” czytali: Grażyna Sikorska - Wójt Gminy Sterdyń, Bogumiła, Steć - dyrektor Zespołu Szkół w Sterdyni, Iwona Ferenc - wicedyrektor oraz Justyna Stasiuk i Irena Kur - nauczyciele placówki, Jadwiga Kwiek i Zofia Stańczak z Klubu SENIOR+, Emilia Łach - mieszkanka gminy, przedstawiciele społeczności uczniowskiej – Wiktor Długosz, Liwia Długosz, Bartosz Ludwinia, Julia Czarnocka, Edyta Wrzosek, Karolina Deniziak, Natalia Godlewska oraz Aneta Wilk i Anna Kur- pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Sterdyni.

Spotkanie przy pomniku zostało wzbogacone patriotycznymi utworami w wykonaniu Magdaleny Chomać, Karoliny Szkop i Szymona Dzikowskiego.

J.O. / Fot. GOKiS w Sterdyni












 

Kosów Lacki

8 września 2018 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyło cię Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. W programie imprezy było wiele ciekawych atrakcji.

Narodowe Czytanie rozpoczęło się od przeczytania listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie przybliżono postać, życie i twórczość Stefana Żeromskiego. Po tym wprowadzeniu rozpoczęło się wspólne czytanie lektury. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa różnych wydań książki "Przedwiośnie" oraz stemplowanie powieści okolicznościową pieczęcią.

Wydarzenie zakończone zostało projekcją ekranizacji powieści w reż. Filipa Bajona.


Katarzyna Dybowska / Fot. MGOK w Kosowie Lackim







« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe