29
2022
2012-05-27

Narkotyki wciąż niebezpieczne


Prof. Mariusz Jędrzejko jest dyrektorem Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Od lat pracuje z młodzieżą, prowadzi badania oraz publikuje książki i artykuły. Prowadzi również zajęcia dla rodziców i nauczycieli, aby mogli świadomie rozpoznawać pewne niebezpieczeństwa i wiedzieli, jak im zapobiegać.

Społeczne konteksty używania substancji psychoaktywnych i wzmacniających to fakt, że substancje te są coraz bardziej powszechne. Do "klasycznych" substancji dochodzą każdego roku nowe. Osoby, które takie substancje zażywają mają poczucie "krótszej" doby - wykonują coraz więcej czynności, brak czasu zachęca do poszukiwania "wzmacniaczy" i "pobudzaczy". Coraz więcej urządzeń wpływa na zachowania - dzieci śpią krócej, a mimo to rano są zmęczone. Niemal od urodzenia żyjemy na wzmacniaczo-pobudzaczach - spożywcza "chemia" będąca składnikiem produktów spożywczych dla dzieci i młodzieży.

 

Marihuana uzależnia

Mariusz Jędrzejko przyznaje jednocześnie, że Polska nie jest krajem zagrożonym narkomanią. Wciąż jest szansa, że większość młodych ludzi jednak nie sięgnie po narkotyki i nie wpadnie w zgubne sidła nałogu. Wszystko zależy jednak od tego, jaki wpływ na ich decyzje będzie miało wychowanie, stosunki z rodzicami oraz relacje w szkole.

Polskim społecznym problemem jest masowe eksperymentowanie z substancjami niebezpiecznymi. Młodzież podczas weekendów lubi sięgać po nowe środki. Może okazać się to niezwykle niebezpieczne. Żaden narkotyk nie jest bez wpływu na nasz organizm. Dziecko słyszy, że marihuana nie uzależnia oraz nie zabija, bo nikt nie umarł po jej zażyciu, a alkohol wyrządza większe szkody. Tymczasem jest nieco inaczej. Marihuana uzależnia psychicznie oraz ma znaczny wpływ na nasz organizm, szczególnie mózg.

 

Coraz popularniejsza

Od jakiegoś czasu pojawiają się opinie, że marihuana miałaby zostać zalegalizowana. Starają się o to niektórzy politycy. Zdaniem profesora Jędrzejko nigdy do tego nie dojdzie, ale marihuana będzie przedmiotem gry politycznej i jednocześnie stanie się coraz popularniejsza. Wiąże się to z tym, że będzie jej więcej na rynku, bo popyt napędza podaż.

Ocenia się, że na świecie każdego roku sięga po narkotyk od 125 milionów do 200 milionów ludzi. Większość z nich to osoby młode. Marihuana jest najpopularniejszym narkotykiem w Polsce. To narkotyk progowy.

Wpływ marihuany na człowieka jest ogromny. Objawy ostre to: u pacjentów stwierdza się występowanie silnych lęków, podejrzliwości, niepokoju, występują zachowania przemocowe oraz zaburzenia percepcji; reakcje idiosynkratyczne: podobne w przebiegu do ostrych reakcji psychotycznych; inne zaburzenia psychiczne: ujawniają się manie i schizofrenia (schizofrenie jako skutek nadużywania marihuany stwierdzono w populacji od 5 procent do 58 procent.

Więcej informacji przydatnych zarówno rodziców, jak i nauczycielom można znaleźć na stronie mcpu.edu.pl

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Kolejny nawiedzony przez Jezusa fanatyk katolicki.I po co te wywody.

Irmina
2012-05-27 17:26:50
Strona 1/1






Dane kontaktowe