29
2022
2011-05-06

Nadbużańskie spotkania jubileuszowo


26 maja rozpoczną się jubileuszowe X Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne. Zmienia się miejsce koncertu plenerowego -  będzie nim Park im. Ogińskiego w Przeździatce.

Pomysłodawczynią festiwalu jest Maria Koc – etnograf i dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury. – Mamy za sobą już 9 edycji, ale niezmienna pozostała idea przedsięwzięcia. To integracja środowisk artystycznych z krajów Unii Europejskiej i z państw Europy Wschodniej oraz popularyzacja, ochrona i zachowanie kultury poszczególnych narodowości, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego terenów nadbużańskich po obu stronach rzeki – podkreśla Maria Koc.
Każdego roku motywem przewodnim ENSF był inny region środkowej lub wschodniej Europy.

Koncerty, warsztaty, wystawy…
Festiwal, trwający trzy lub cztery dni, co roku ma wspólne elementy. Jeden dzień upływa na prezentacjach konkursowych. Sala widowiskowa SOK zapełnia się barwnie ubranymi wykonawcami. Swój repertuar przedstawia co roku kilka lub kilkanaście zespołów folklorystycznych z różnych państw. W tym samym czasie przed budynkiem SOK odbywa się kiermasz sztuki ludowej. Wśród wystawców są twórcy z Polski ale i z zagranicy. Podziwiać i kupować można obrazy, rzeźby, ceramikę, wyroby ze słomy i suchych kwiatów, koronkowe obrusy i serwety. Nie brakuje też tradycyjnego dla różnych regionów jadła.
Imprezę wieńczy zawsze sobotni koncert finałowy. Barwny korowód uczestników przechodził ulicami miasta pod scenę plenerową przy ul. Piłsudskiego. Tam wręczano nagrody laureatom, widzowie mogli obejrzeć i posłuchać występów nagrodzonych zespołów a całość wieńczył wieczorny występ gwiazdy festiwalu.

Nie tylko z Europy…
Festiwal zainaugurowany został w 2001 r. W czasie dotychczasowych edycji wiele wydarzeń zapisało się w sposób szczególny w pamięci widzów i mieszkańców miasta. W 2004 r. przy pięknej pogodzie kilka tysięcy osób bawiło się na koncercie zespołu Golec uOrkiestra. Ostatnią piosenkę wraz z braćmi Golec zaśpiewał pensjonariusz DPS w Wirowie.
W roku 2005 po raz pierwszy w ramach ENSF odbyły się Młodzieżowe Warsztaty Międzykulturowe. – Poczuliśmy pewien niedosyt, że zespoły, które tu przyjeżdżają mają zbyt mało czasu, aby dobrze poznać swoją kulturę i tradycje. Dlatego też wspólnie z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki podjęliśmy taką inicjatywę – wyjaśnia Maria Koc.
Edycji z roku 2006 towarzyszyły Międzynarodowe Targi Agroturystyki i Przedsiębiorczości, w których udział wzięli wystawcy m.in. z Wegier. Gwiazdą imprezy była Kayah.
Rok później plany organizatorom mocno skomplikował ulewny deszcz. Motywem przewodnim imprezy była kultura romska, ale przygotowano też m.in. wystawę fotografii przedwojennego Dubna – partnerskiego miasta Sokołowa.
W roku 2009 natomiast edycja pod hasłem „Rubieże Europy” to m.in. występ zespołu Everest Nepal Cultural Group z Katmandu w Nepalu.

Zmieniają miejsce
- W 2011 roku w ramach Nadbużańskich Spotkań wybierzemy się w podróż Wielkim Gościńcem Litewskim, będącym najważniejszym traktem handlowym i pocztowym dawnej Rzeczpospolitej. W tym przedsięwzięciu towarzyszyć będą nam goście z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Polski – zapowiada dyrektor Maria Koc. – Nowością będzie miejsce, w którym zorganizujemy koncert finałowy. Nie będzie to, jak dotychczas, scena plenerowa przy ul. Piłsudskiego, ale Park im. Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego w Przeździatce.
Redakcja Wieści Sokołowskich jest jednym z patronów medialnych przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje na temat festiwalu będą się ukazywały na stronie www.sok.sokolowpodl.pl. Zapraszamy!
BOŻENA GONTARZ

PROGRAM
Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne 2011:
I dzień - 26. maja, godz. 11.
SOK - konferencja poświęcona walorom kulturowym i krajobrazowych miejscowości położonych na trakcie WGL, wiodącym z Warszawy do Wilna. Wystąpienia gości: Bettina Quaeschning (Saksonia - Anhalt, Niemcy), Cezary Molski (wicedyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej), Wojciech Kłosowski (specjalista ds. rozwoju lokalnego). Po wystąpieniach dyskusja na temat współpracy przy tworzeniu szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego.

II dzień - 27. maja
SOK - Koncerty zespołów folklorystycznych z Litwy, Łotwy, Rosji, Białorusi, Ukrainy oraz Polski; Otwarcie wystawy fotograficznej pt. "Święto Folkloru w Sokołowie Podlaskim" oraz Jarmark Rękodzieła Ludowego, z udziałem artystów ludowych, rękodzielników, gospodyń wiejskich, właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Obok ludowej rzeźby, tkanin, wycinanek znajdą się tu specjały kuchni regionalnych i ekologiczne przysmaki z Podlasia i Litwy. Jarmark potrwa do 28 maja włącznie.

III dzień - 28. maja od godz. 16
Park im. M.K. Ogińskiego w Przeździatce. Wystąpią m.in.: Zespół IRA, Patrycja Markowska, Majka Jeżowska z zespołem oraz Kabaret „Smile". Dodatkowo: występy zespołów folklorystycznych oraz uroczyste wręczenie nagród za udział w festiwalu.

ZDJĘCIA Z POPRZEDNICH EDYCJI FESTIWALU: FOT. KATARZYNA KARPIŃSKA, ANETA JABŁOŃSKA, BOŻENA GONTARZ











« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

A mnie sie wydaje ze poprzednie miejsce przy gamie bylo dobre. Jest scena centrum miasta a w nowym miejscu to krzaki i komary i smrod ze stawu i ksieza beda niezadowoleni bo kosciol blisko. Atak wogole to juz peryferia miasta.

karol
2011-05-08 22:37:21

po prostu przydałby sie jakiś mały amfiteatr - letni, z siedzeniami dla publiczości. A tak ludzie są odizolowani zasiekami, bo władze zajmują zawsze rzędy przy samej scenie.

publika
2011-05-08 20:24:54

Szkoda, że nie mamy jakiegoś fajnego rynku na tego typu imprezy. Takiego jak ma np. Węgrów. Ale park na pewno ma więcej uroku niż scena przy Gamie.

Aśka
2011-05-07 10:47:13

Cieszy mnie zmiana miejsca organizowanych występów. Między blokami w dodatku na odstojnikach ścieków to nie miejsce dla publiczności.

zadowolona
2011-05-06 21:37:11
Strona 1/1






Dane kontaktowe