Na sesji w Bielanach wrócił temat podatku od nieruchomości
Szósta sesja rady gminy Bielany odbyła się we wtorek 29 stycznia. Radni głosowali nad zmianami w budżecie na 2019 rok oraz odnieśli się do zakwestionowanej 18 grudnia 2018 r. przez Regionalną Izbę Obrachunkową uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień w tych podatkach.
Na sesji Rady Gminy gościł Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim – st. bryg. Tomasz Wilk. W swoim wystąpieniu przedstawił plany rozwijania systemu łączności radiowej realizowanej przez sokołowską PSP na terenie powiatu. Sfinansowanie tego przedsięwzięcia wymaga pozyskania od każdego z samorządów gminnych kwoty 15 tys. zł. Dzięki temu na terenie powiatu mają powstać 4 przekaźniki radiowe, które w znaczny sposób zapewnią poprawę łączności. Sprawna wymiana informacji w istotny sposób wpłynie na lepszą realizację działań ratowniczo-gaśniczych. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana przed początkiem wakacji. Wszystkie samorządy na terenie powiatu potwierdziły przekazanie funduszy na ten cel. Wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak zapewnił, że zostaną zabezpieczone środki na ten projekt oraz wnioskował, aby jedna z baz znalazła się na terenie gminy Bielany. – Wnioskuję, aby dla zachowania parytetów granica przebiegała na terenie gminy Bielany – powiedział wójt.
– Niezależnie od miejsca baza będzie ściągała sygnał. Najlepiej gdyby powstała na środku każdego z samorządów, ale przekaźniki będą cztery, a samorządów mamy dziewięć – powiedział komendant sokołowskiej PSP. Dodał, że prawdopodobnie jedna z nich powstanie na granicy gminy Bielany z Sokołowem Podlaskim lub Repkami.
W dalszej części sesji przegłosowano uchwały w sprawach: zmian w budżecie gminy na 2019 rok; regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy Bielany; zgody na nabycie nieruchomości. Wszystkie uchwały przyjęto jednogłośnie. Treść uchwał dostępna jest do pobrania na stronie internetowej Urzędu Gminy Bielany.
Radny Bogdan Chojecki wnioskował o rozszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący zakwestionowanej przez RIO uchwały w sprawie podatku od nieruchomości i zwolnień od budynków mieszkalnych, jednak wniosek został odrzucony. Do tematu powrócono w trakcie spraw różnych, gdzie treść uchwały została omówiona.
Przypomnijmy, że w dniu 18 grudnia 2018 r. na posiedzeniu Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, którego przedmiotem była uchwała nr III/10/2018 Rady Gminy Bielany z dnia 4 grudnia 2018 r. w sprawie określenia stawek podatków od nieruchomości na 2019 r. oraz zwolnień w tych podatkach, został uchylony paragraf 2 ust. 1 pkt 1, dotyczący zwolnienia budynków mieszkalnych do 200 m2. pow. użytkowej. W związku z powyższym od 1 stycznia 2019 r. wszystkie budynki mieszkalne położone na terenie gminy Bielany zostaną w pełni opodatkowane podatkiem od nieruchomości zgodnie ze stawką przyjętą w uchwale tj. 0,40 zł od 1 m2. powierzchni użytkowej.
Do sprawy odniosła się mecenas Alina Saracka, odczytując rozstrzygnięcie RIO oraz wyjaśniając, że wzorem lat ubiegłych gmina podjęła uchwałę określającą zwolnienia od podatku dla mieszkań do 200 m2.
- Na poprzedniej sesji gmina podjęła uchwałę w sprawie podatku od nieruchomości, gdzie był zapis o zwolnieniach. W tej części zostało podjęte rozstrzygnięcie przez Regionalną Izbę Obrachunkową, w której stwierdzono, że brak jest podstaw do takiego zapisu. Ewidentnym jest, że przez lata powielany był identyczny zapis. RIO w sposób jednoznaczny tego nie kwestionowała. W chwili obecnej RIO stwierdziła nieważność takiego zapisu, argumentując, że takich zwolnień wprowadzać nie można – wyjaśniała mecenas.
Wójt Zbigniew Woźniak przyznał, że intencją Rady Gminy było zwolnienie mieszkańców z podatku od mieszkań, które było wykonane dokładnie tak, jak od kilkunastu lat. – RIO zakwestionowała tę uchwałę. W przyszłości będziemy dalej to wyjaśniać. Wrócimy do tematu na poszczególnych komisjach Rady Gminy – zapewnił.
- Nie kwestionuję intencji Rady ani Pana Wójta. Proponuję, żeby napisać zmianę do tej uchwały na korzyść podatnika. W każdej chwili można zmienić uchwałę w ten sposób, aby RIO nie mogło jej zakwestionować. Co więcej, dopuszczalna jest zmiana orzeczenia na korzyść podatnika w trakcie roku podatkowego – argumentował radny Bogdan Chojecki.
Mecenas Alina Saracka kończąc dyskusję dodała, że nikt nie kwestionuje zmiany orzeczenia na korzyść podatnika, a kwestia dopuszczalnego rozwiązania zostanie jeszcze przedyskutowana z RIO.
Pod koniec sesji wójt gminy wskazywał na dobrą współpracę z powiatem oraz poinformował, że tegoroczne dożynki powiatowe odbędą się w Rozbitym Kamieniu.
Ewelina Wolska
« wróć | komentarze [1]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Po jakim czasie będą dostępne uchwały w BiP??? |
mieszkaniec 2019-02-07 10:47:26 |