29
2022
2013-03-18

Na konwencie o bezpieczeństwie


Jednym z wiodących tematów konwentu wójtów powiatu sokołowskiego było bezpieczeństwo ruchu drogowego w regionie. W spotkaniu uczestniczył dyrektor siedleckiego WORD Jacek Kobyliński.
Województwo mazowieckie, a tym samym i powiat sokołowski, jest obszarem o najwyższym zagrożeniu bezpieczeństwa pieszych, kierowców i pasażerów w ruchu drogowym w kraju. Skutki wypadków są dramatyczne. W krajach Unii Europejskiej na sto takich zdarzeń śmierć ponosi 3,3 osoby, w Polsce aż 11,3, a w województwie mazowieckim 13,9. Co roku na naszych drogach ginie kilkaset osób. Oddzielnym problemem są dzieci jako ofiary wypadków drogowych i nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego. Rocznie ginie ponad 700 osób nietrzeźwych.
Warto zauważyć wiek ofiar wypadków. Są dwie grupy wysokiego ryzyka - osoby w wieku od 18 do 24 lat i ponad 60 lat. W pierwszym przypadku dominują kierowcy, w drugim piesi. W mazowieckim dominującym rodzajem wypadków są zderzenia pojazdów, co stanowi 49% wszystkich zdarzeń drogowych. Szczególnie często występują wypadki najechania na pieszych.
W województwie mazowieckim prawdopodobieństwo zostania śmiertelną ofiarą wypadku jest szczególnie wysokie. Jedną przyczyn jest stan infrastruktury drogowej.
W wielu miejscach nasze drogi nie spełniają standardów bezpieczeństwa ruchu, obowiązujących w krajach unijnych. Dotyczy to przede wszystkim dróg tranzytowych przez miasta, niebezpiecznych skrzyżowań i przejść dla pieszych oraz otoczenia dróg. Szacuje się, że niewłaściwa infrastruktura drogi przyczynia się do powstania 34 procent wypadków.
Podczas konwentu dyrektor WORD-u oraz wójtowie zwracali uwagę na kształtowanie bezpiecznych zachowań wszystkich uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim dzieci. Wiąże się to z koniecznością różnorodnych działań, na przykład edukacją i profilaktyką, nadzorem, ograniczeniami prędkości w obszarach ruchu pieszego. Ważna jest, na co zwrócił uwagę wójt Sterdyni Marian Czesław Zalewski, edukacja dzieci. Szczególnie pożądane jest, z uwagi na niskie koszty i skuteczność, systematyczne propagowanie używania kamizelek odblaskowych i środków poprawiających widoczność uczestników ruchu na drogach. Ważne jest stosowanie kasków ochronnych dla rowerzystów, pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci. W Polsce pasy bezpieczeństwa stosuje zaledwie 66% użytkowników samochodów.
Przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim Józef Panasz poinformował o powołaniu  z dniem 27 lutego Powiatowego Zespołu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którego przewodniczącym został Zbigniew Pilip, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego KPP Sokołów Podlaski. .Na Mazowszu funkcjonuje Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod nazwą Gambit Mazowiecki. Jest to regionalny program do zapewnienia poprawy bezpieczeństwa i porządku na drogach publicznych oraz ograniczenia i łagodzenia skutków wypadków drogowych w województwie. Prowadzone są różnego rodzaju akcje i kampanie, na przykład „Bezpieczna droga do szkoły”, „Krzyś”, Bob” i „Łańcuch przeżycia”. Czy będą one skuteczne zależy przede wszystkim od uczestników ruchu drogowego. A chyba warto. Wszak życie ludzkie jest największą wartością.

LK

« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Jestem zauroczony, jakże głębokiej analizy dokonały publiczne służby. I wydały pewnie ogromne pieniądze żeby się rzeczy oczywistych dowiedzieć. Można jeszcze - już za darmo dodać, że wypadki się zdarzają, zdarzały i zdarzać będą, no i że po kwietniu będzie maj etc.

Jur ze Grzymał
2013-03-24 00:52:56

Agata ma rację!!!

Zbysio
2013-03-22 22:05:19

Zamiast tylko paplać niech się wójtowie do roboty wezmą - za DROGI właśnie. Dziura na dziurze, uskoki na poboczach. Strach jeździć i chodzić. A ci tu sobie o bezpieczeństwie gadają!

Agata
2013-03-22 12:53:30
Strona 1/1






Dane kontaktowe