Muzyka dla najmłodszych
Muzyka dla najmłodszych
Smykofonia to seria koncertów, które przyciągają do Sokołowskiego Ośrodka Kultury kilkudziesięciu najmłodszych słuchaczy wraz z rodzicami. Spotkania takie odbywają się co miesiąc, a ostatnie, które odbyło się 16 czerwca nosiło tytuł „Korzenie muzyki sięgają Afryki”.
Smykofonia to sezon koncertowy dla melomaluszków w wieku do pięciu lat oraz ich rodziców, dziadków, wujków i cioć pod hasłem „Na muzykę nigdy nie jest za wcześnie!”
- Program Smykofonii budujemy w oparciu o doświadczenia Fundacji, współpracujących z nami animatorów, pedagogów, ekspertów - wyjaśniają pomysłodawcy projektu. - Wiedza o wczesnym rozwoju zdolności muzycznych dzieci, jak również silny trend odbudowujący rodzinne uczestniczenie
w zdarzeniach muzycznych są motorem działania dla nas i wielu renomowanych instytucji muzycznych w Europie i Ameryce Północnej, które organizują stałe cykle koncertowe dla najmłodszych. Bezpośrednią inspiracją Smykofonii jest cykl „Chamber Tots” (Kameralne Maluchy), organizowany przez słynną Wigmore Hall w Londynie.
Duże zainteresowanie
Smykofonia wszędzie odnosi sukces frekwencyjny. Pojawiła się bardzo liczna grupa rodziców zainteresowanych taką formą spędzania czasu z dziećmi i otwieraniem ich na muzykę. Zachęceni niesłabnącym zainteresowaniem Smykofonią, organizatorzy zorganizowali więcej koncertów. W 2011 roku odbyło 35 koncertów, a w 2012 planowanych jest ich ponad 100. Rozwój sezonu koncertowego jest źródłem wielkiej satysfakcji organizatorów, ponieważ w ten sposób spełnia się jeden z głównych celów statutowych Fundacji „Muzyka dla wszystkich”, która od 2005 roku działa na rzecz rozwoju muzykalności Polaków, tych najmłodszych w szczególności.
Konwencja koncertów Smykofonii wynika z potrzeb i możliwości percepcyjnych małych dzieci. Utwory są krótkie, mają przejrzystą fakturę, a wykonawcy nawiązują bliski kontakt z publicznością.
Znakomici artyści
W Smykofonii wystąpili już m.in.: zespół muzyków z Filharmonii Pomorskiej, Orkiestra Arte dei Suonatori, Kwartet im. W. Lutosławskiego, Anton Birula i „Lute Duo”, „Ensemble Diderot”, „Kawalerowie Błotni”, Zespół „Il Canto” i „Hob-beats”, instrumentaliści z Filharmonii Narodowej, „Puch-Puchy”, Adam Mazurek, Michał Lisiewicz, Aleksandra Resztik, Józef Frakstein. Projekt konsultowany jest z prof. Barbarą Kamińską - psychologiem muzyki UMFC, a wśród prowadzących koncerty są: Ada Kortas z Filharmonii Pomorskiej, Malina Sarnowska, Marysia Klatka, Małgosia Szarlik-Woźniak, Ania Gronowska i Viola Łabanow.
Aktywne muzykowanie
Fundacja na rzecz rozwijania muzykalności Polaków „Muzyka jest dla wszystkich” powstała w 2005 roku aby wspierać amatorskie muzykowanie w Polsce. Od 2008 roku jest członkiem Polskiej Rady Muzycznej, współpracowała z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Fundacją Ogrody Muzyczne, Teatrem Wielkim, Fundacją Atelier, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Uniwersytetem Muzycznym F. Chopina w Warszawie, UMCS w Lublinie, Fundacją BGŻ oraz Fundacją Kronenberga.
- Działamy na rzecz szerokiego dostępu do nauki muzyki dla wszystkich dzieci, nie tylko tych najzdolniejszych - wyjaśniają organizatorzy Smykofonii. - Chcielibyśmy, aby dzieci i młodzież w Polsce, tak jak ich rówieśnicy w krajach zachodnich, czerpały radość z grania na ulubionym instrumencie, czy to w zespole, czy w orkiestrze szkolnej. Aktywne muzykowanie wzbogaci ich osobowość, poprawi wyniki w nauce i rozwinie umiejętności społeczne.
Korzenie w Afryce
Spotkanie, które odbyło się w Sokołowskim Ośrodku Kultury 16 września to już trzeci taki nietypowy koncert w naszym mieście. Kolejne będą odbywać się co miesiąc. Tym razem gościliśmy Trio Wielbłądy z programem „Korzenie muzyki sięgają Afryki”.
O muzyce, instrumentach i sposobach grania najmłodszym słuchaczom opowiadali: Gwidon Cybulski, Kuba Pogorzelski, Sebastian Wielądek. Spotkanie prowadziła Malina Sarnowska. W programie znalazły się utwory „Ghana” - muzyka na balafon i zespół instrumentów, „Burkina Faso” - muzyka na ngoni i zespół instrumentów, muzyka na didgeridoo i instrumenty australijskie, rytmy afrykańskie oraz „Funga alafia” - tradycyjna piosenka z Afryki Zachodniej.
Organizatorami spotkania byli: Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich”, Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Najmłodsi słuchacze z pewnością niecierpliwie czekają już na kolejne spotkanie z muzyką.
KATARZYNA MARKUSZ
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu