29
2022
2017-09-05

Muzyczny wieczór w Konkatedrze


   W niedzielny wieczór 3 września w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim odbyła się XIV edycja Festiwalu „Mazowsze w Koronie", czyli muzycznych wieczorów w architektonicznych zabytkach Mazowsza. Organizatorem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury, autorem i koordynatorem Małgorzata Kalicińska.  Prezentowany koncert nosił tytuł „Pieśni hiszpańskich i polskich pielgrzymów”. 
   Wśród słuchaczy nie zabrakło ks. bp. Antoniego Dydycza, burmistrza Bogusława Karakuli, ks. prałata Andrzeja Krupy i innych duchownych, a także mieszkańców Sokołowa i okolic. Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, powitał wszystkich w imieniu współorganizatorów Festiwalu. Mówiąc o projekcie przypomniał, że w sokołowskiej konkatedrze miało miejsce już kilka festiwalowych koncertów, a dwa odbyły się w kościele w Skrzeszewie, również na terenie powiatu. To wielkie wyróżnienie dla tych obiektów sakralnych. 
    Na bogaty program koncertu, opracowanego przez Krzysztofa Owczynika, złożyły się średniowieczne i nowsze pieśni, śpiewane przez wieki przez pątników pielgrzymujących do sanktuariów w Polsce i Hiszpanii. W Sokołowie te pieśni wykonali: Ewelina Siedlecka-Kosińska (sopran) i Karol Bartosiński  (kontratenor) z Filharmonii Narodowej, Chór ANIMATO Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Łazach (powiat piaseczyński) pod dyrekcją Olivii Kaczyńskiej oraz „Ars Nova", słynny zespół instrumentów dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego założony w 1981 roku przez Jacka Urbaniaka, od 2014 r. współprowadzony przez Krzysztofa Owczynika.    
   Koncert wspaniale poprowadziła Malina Sarnowska, skrzypaczka i prelegentka z Działu Edukacji z Filharmonii Narodowej, autorka popularnych programów i koncertów dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z jej słowami zebrani mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym artystycznym wydarzeniu – muzycznym pielgrzymowaniu przez sanktuaria w Paradyżu, Studziannej, Gidlach i Trzebnicy oraz miejscach kultu w Hiszpanii. Prowadząca opowiadała o wykonawcach i muzyce, pielgrzymowaniu, historii sanktuariów i cudach, którymi te miejsca zasłynęły. Podkreśliła, że przez wieki nasz kraj był wschodnią rubieżą chrześcijaństwa, a Hiszpania zachodnią. Historyczne pieśni religijne anonimowych twórców w stylowym wykonaniu znakomicie zabrzmiały w monumentalnej świątyni i przyniosły bardzo licznie zgromadzonym słuchaczom wiele duchowych przeżyć. Na zakończenie głos zabrał ks. bp. A. Dydycz, który pogratulował organizatorom tej wspaniałej inicjatywy.
 
    Wieści Sokołowskie sprawowały patronat medialny nad wydarzeniem.





J.O. 
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe