Muzycznie, filmowo, literacko w „Niespodziance”
Tradycyjnie w środę, 14 maja, słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się w lokalu dawnej „Niespodzianki” na kolejnym wieczorze muzycznym.
Ten rodzaj spotkań to nowa oferta w ramach SUTW dla słuchaczy oraz wszystkich tych, którzy kochają muzykę i chcą spędzić mile czas. Raz w miesiącu jest okazja, by poznać sekrety Polihymnii od klasyki po muzykę rozrywkową; wysłuchać pięknych utworów w wykonaniu utalentowanych sokołowskich artystów oraz wzbogacić swoją wiedzę o szeroko pojętej polskiej kulturze.
Na ostatnim wieczorze zabrzmiały najpiękniejsze tematy muzyczne – muzyka filmowa Wojciecha Kilara w profesjonalnym wykonaniu Anety Mroczek – fortepian i Michała Soszki - klarnet. Program muzyczny ubogacała prezentacja multimedialna i tematyczny wykład Pawła Kryszczuka, koordynatora, SUTW-u, który opowiadał o kompozytorze i filmach, z których pochodziły wykonywane utwory. Nie zabrakło informacji o wielkich dziełach literatury polskiej i wspomnień wspaniałych kreacji aktorskich. Najważniejszy był oczywiście Wojciech Kilar, Ślązak ze Lwowa, jak mówił o sobie, jeden z największych polskich kompozytorów współczesnych. Urodzony w 1932 roku we Lwowie, po przymusowym wysiedleniu Polaków z tego „najpiękniejszego, najwspanialszego polskiego miasta” w 1944 roku, przez krótki czas mieszkał w Rzeszowie, gdzie jako piętnastolatek odniósł pierwszy sukces kompozytorski. Kolejne lata spędził w Krakowie, a w 1948 roku wyjechał do Katowic. Z wyróżnieniem ukończył studia muzyczne i został asystentem B. Woytowicza w krakowskiej PWSM (1955). Jako stypendysta rządu francuskiego kształcił się w Paryżu. Był czołowym przedstawicielem polskiej awangardy muzycznej, a jego dzieła, szczególnie te inspirowane folklorem podhalańskim, stały się przebojami sal koncertowych całego świata. Wiele utworów kompozytora m.in. Bogurodzica, Angelus, Victoria było wyrazem jego głębokiej religijności i patriotyzmu. Wojciech Kilar był ponadto jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 160 filmów. Jednym z ostatnich dzieł kompozytora był II Koncert fortepianowy, którego zakończone wielkim sukcesem prawykonanie miało miejsce 14 października 2011 w Katowicach. Wojciech Kilar zmarł 29 grudnia 2013 roku.
Wiele wspomnień i wzruszeń dostarczyły licznie zebranym słuchaczom takie utwory Wojciecha Kilara jak wokaliza z filmu Romana Polańskiego „Dziewiąte Wrota”, temat z filmu Krzysztofa Zanussiego „Bilans kwartalny”, temat z dramatu wojennego w reżyserii Romana Polańskiego „Pianista”, walc z filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia Obiecana”, walc z filmu Trędowata, temat z serialu „Rodzina Połanieckich”, polonez z filmu „Pan Tadeusz” zrealizowanego przez Andrzeja Wajdę na motywach epopei Adama Mickiewicza. Reżyser wspominał, że w pewnym sensie film był kręcony do gotowej już muzyki, szczególnie do poloneza, swoistej wskazówki, jak ma ten film wyglądać.
Organizatorzy przypominają, że spotkania SUTW-u są otwarte dla wszystkich.
JO
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu