29
2022
2014-12-11

Muzyczna uczta z Vivaldim na SUTW


W czwartek 27 listopada słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali kolejnego wykładu, tym razem poświęconego twórczości Antonio Vivaldiego.

O tym znakomitym włoskim kompozytorze epoki opowiedziała dr Katarzyna Szymańska-Stułka z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykład był ilustrowany zdjęciami z Wenecji i Neapolu, w multimedialnej prezentacji pojawiły się też dzieła słynnych malarzy. Nie zabrakło fragmentów licznych utworów kompozytora, w tym słynnych „Czterech pór roku”.
Stosownie do tytułu wykładu - „Vivaldi - dźwięki natury”, dr Katarzyna Szymańska-Stułka zwróciła szczególną uwagę na obecne w twórczości kompozytora zafascynowanie naturą, jej dźwiękami i obrazami. Inspiracja naturą była charakterystyczna dla wielu barokowych muzyków, ale to dziełach Vivaldiego odnaleźć można najbardziej porywające obrazy dźwiękowe, oddające różne przejawy jej istnienia. Pragnienie oddania gwałtownych, letnich burz, jesiennych wiatrów, zamieci śnieżnej czy śpiewu ptaków witających nadejście wiosny inspirowało Vivaldiego do wymyślania bardzo oryginalnych kompozycji, które zyskały olbrzymią popularność u współczesnych.
 
Antonio Vivaldi urodził się w 1678 roku w Wenecji. W wieku 25 lat otrzymał święcenia kapłańskie. Był nauczycielem gry na skrzypcach w sierocińcu dla dziewcząt. Cotygodniowe występy orkiestry z sierocińca stały się z czasem jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych w Wenecji. Duży wpływ na twórczość Vivaldiego wywarli dwaj słynni kompozytorzy epoki baroku - D. Scarlatti i A. Corelli. Vivaldi wiele podróżował po Europie, dyrygując wykonaniami swoich dzieł, które cieszyły się wielkim powodzeniem we Francji, Holandii i Włoszech. Wkrótce po śmierci muzyka praktycznie zapomniano o jego kompozycjach. Dopiero odkrycie w 1926 r. tzw. „rękopisów turyńskich" dało muzykologom impuls do dalszych poszukiwań. Utwory Vivaldiego są odnajdywane do dziś. Przyjmuje się, że dorobek kompozytorski Vivaldiego to 859 dzieł. Obecni na wykładzie obejrzeli film z koncertu, w trakcie którego najlepsze europejskie orkiestry smyczkowe wykonywały kompozycje Antonio Vivaldiego.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe