2015-10-30
Muzyczna uczta w MBP
W niedzielne popołudnie 18 października Miejska Biblioteka Publiczna w Sokołowie Podlaskim przy ul. Kolejowej zorganizowała kolejne wspaniałe wydarzenie artystyczne.
Tym razem w gościnnych progach placówki zaprezentował się Polski Chór Akademicki ZGODA z Brześcia na Białorusi, działający przy Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. W Sokołowie wystąpiło 45 osób.
Chór pod batutą dyrygenta Rusłana Połuchina wystąpił w różnorodnym repertuarze, a prowadzący koncert przybliżyli tematykę każdej pieśni krótkim wprowadzeniem. Publiczność szczelnie wypełniająca hol biblioteki miała okazję usłyszeć następujące utwory: „Modlitwa do Bogurodzicy” sł. K.K. Baczyński, muz. Józef Świder; „Przylecieli sokołowie” z opery „Straszny dwór” muz. Stanisław Moniuszko; „Krakowiak” muz. Stanisława Kazuro; „Preludium” do sł. Seweryna Goszczyńskiego; „Modlitwa o Pokój” sł. Mirosława Hanusiewicz, muz. Norbert Blacha; „Ave Maria” muz. Marek Jasiński, „Krakowiak Kościuszki”; „Kołysanka” sł. K. I. Gałczyński, muz. Jan Maklakiewicz; „Moon River” muz. Henry Mancini; „Dumka na dwa serca” muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan; „Kocham Cię Polsko” muz. Andrzej Banasiewicz, sł. Anna Przemyska i wreszcie „Rota” sł. Maria Konopnicka, muz. Feliks Nowowiejski. Ostatni utwór razem z chórem stojąc zaśpiewali wszyscy obecni. Publiczność nie ukrywała wzruszenia i wielkimi brawami nagrodziła artystów. Na prośbę dyrektor Hanny Lecyk na bis chór wykonał pieśń „Polesia czar”. Na zakończenie była owacja na stojąco, kosz kwiatów przekazany przez Burmistrza Miasta Bogusława Karakulę i niespodzianka… kilkadziesiąt książek ofiarowanych przez mieszkankę miasta Elżbietę Świsłowską dla biblioteki w Brześciu.
Chór „Zgoda” powstał w 2000 roku w Brześciu. Utalentowani, w większości młodzi wykonawcy prezentują polskie utwory w formie wokalnej - pieśni patriotyczne, religijne i popularne, a także światowe przeboje muzyki filmowej. Członkowie chóru to Polacy i Białorusini, katolicy i prawosławni, wszystkich jednoczy umiłowanie pieśni. Dorobek chóru – to koncerty w kościołach katolickich, na imprezach dla społeczności polskiej w Brześciu, występy z sukcesami na festiwalach i przeglądach.
jo
« wróć | komentarze [0]