Muzeum WGL "Stacja Sokołów" już otwarte!
Wielki Gościniec Litewski to historyczny trakt pocztowy Warszawa – Wilno. Po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy trasa ta stała się najważniejszą arterią Rzeczpospolitej. Obecnie jest to szlak turystyczny, który prowadzi wędrowca drogami Wschodniego Mazowsza i Podlasia przez Grodzieńszcyznę do Wilna, odkrywając piękne miejsca i opowiadając zapomniane historie. Najważniejszym miejscem na szlaku ma być Muzeum WGL "Stacja Sokołów", którego uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek 16 grudnia 2019 r.
Pomysł reaktywacji dawnego traktu pocztowego jako szlaku turystycznego zrodził się kilka lat temu w Sokołowie Podlaskim podczas badań nad historią miasta, gdzie w tekstach historycznych pojawiała się nazwa trakt Warszawa – Wilno. Pomysłodawczynią reaktywacji była ówczesna dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, obecnie Wicemarszałek Senatu – Maria Koc, która z grupą pasjonatów z miejscowości na szlaku założyła Lokalną Organizację Turystyczną Wielki Gościniec Litewski.
25 stycznia 2019 r. w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja podsumowująca projekt oznakowania szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Dzięki współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na trasie Wielkiego Gościńca Litewskiego stanęło 181 znaków drogowych. Pierwszy w Zakrzewie w powiecie węgrowskim, ostatni - w Kuźnicy przy granicy z Białorusią. Oprócz znaków na trasie zamontowano 29 tablic informacyjnych, wskazujących muzea, pałace, obiekty sakralne, punkty widokowe oraz gospodarstwa agroturystyczne warte odwiedzenia.
Kolejnym ważnym przedsięwzięciem związanym z WGL było utworzenie w Sokołowie Podlaskim Muzeum, które mieściłoby się w budynku Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Po latach starań i ciężkiej pracy udało się doprowadzić sprawę do końca. "Stacja Sokołów" została otwarta!
Projekt składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest część muzealna, która o historii Sokołowa i o dziedzictwie Wielkiego Gościńca Litewskiego opowiada w formie narracyjnej. Przypomina bardziej izbę narracyjną, dzięki której WGL poznamy pod względem kulturalnym, historycznym, a nawet przyrodniczym. Dzięki stanowisku multimedialnemu zobaczymy archiwalne zdjęcia i zapiski. W gablotach zaprezentowane zostały manekiny w strojach typowych dla kultury podlaskiej, zabytkowe monety, którymi płacono dawniej na szlaku, pamiątki, narzędzia, wyposażenie domów, ozdoby i bibeloty. Nie zabrakło replik pojazdów z epoki, a także ogromnych zabytkowych sań.
Warto wspomnieć, że w Muzeum odnajdziemy figurę Georga Forstera, podróżnika z XVIII wieku, który jadąc WGL do Wilna zatrzymał się w Sokołowie, a potem go opisał. Przy stoisku pocztowym zwiedzający sprawdzą, jak na czerpanym papierze pisano listy gęsim piórem, i jak je pieczętowano.
Jednak sala główna to nie wszystko, co oferuje muzeum. Znajdziemy tam również punkt informacji turystycznej, w którym dowiemy się o innych ważnych i ciekawych miejscach na szlaku WGL. Dowiemy się, gdzie warto udać się na pyszny tradycyjny obiad i gdzie zamówić nocleg. Schodami w dół udamy się do galerii – miejsca wystaw zmiennych, a także restauracji, serwującej dania kuchni regionalnej.
Podczas uroczystego otwarcia dyrektor SOK Marcin Celiński dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w utworzenie "Stacji Sokołów". Nie zabrakło także gratulacji i słów uznania.
Poświęcenia Muzeum dokonał bp. Antoni Pacyfik Dydycz, któremu towarzyszyli księża sokołowskich parafii. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: bp. Antonii Pacyfik Dydycz, Senator Maria Koc, Burmistrz Bogusław Karakula, Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Hardej oraz Dyrektor SOK Marcin Celiński.
Budowa i wyposażenie Muzeum możliwe było dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
KDC
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu