29
2022
2011-05-18

Młodzi ze Skibniewa wierni tradycji


Dzień Regionu w Skibniewie w tym roku odbył się już po raz piąty. Organizatorzy – jak zwykle – przygotowali ciekawe propozycje, a goście – jak zwykle – nie zawiedli…

Gości niedzielnej imprezy powitał dyrektor Zespołu Oświatowego w Skibniewie Marek Pogorzelski. Przyjechali m.in. senator Waldemar Kraska, członek zarządu województwa mazowieckiego Ewa Orzełowska, radna wojewódzka i dyrektor SOK Maria Koc, starosta Leszek Iwaniuk, wicestarosta Marta Sosnowska oraz przedstawiciele władz gminy Sokołów na czele z przewodniczącym rady Pawłem Sobolewskim i wójtem Marcinem Pasikiem.

Ocalić tożsamość
- Staramy się pielęgnować pamięć o naszych korzeniach, przypominając dawne obyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie przez naszych najbliższych. Na nas obecnie spoczywa rola kustosza pamięci – mówił dyrektor. - Dlatego dziś obejrzymy występy zespołów, prezentacje obrzędów i zwyczajów ludowych. Odbędą się też warsztaty, które poprowadzą twórcy ludowi. Cieszy mnie, że na terenie naszej gminy prowadzone są działania integrujące środowisko, będące okazją do spotkań młodego pokolenia z twórcami ludowymi, regionalistami, przedstawicielami lokalnych władz. Starajmy się ocalić to, co buduje naszą tożsamość i sprawia, że czujemy się związani z tym terenem. Temu służy organizowany już po raz piąty dzień regionu.
- Nie można powiedzieć, że w naszej gminie przeszłość młodych ludzi nie obchodzi, albo ze ją lekceważą. Dowodem tego jest dzisiejsze spotkanie – dodał wójt Marcin Pasik.
Senator Waldemar Kraska zauważył, że szkoła w Skibniewie jest bardzo aktywna.
- Mam nadzieję, że powszechna ostatnio tendencja do zamykania małych szkół tej placówki nie dotknie – podkreślił. I zaapelował do władz, by wybudowały niewielki odcinek chodnika, który połączyłby Kostki i Skibniew. – Jeżdżę tędy często i widzę, że dzieci chodzące do szkoły są narażone na niebezpieczeństwo – dodał senator. Sprawą obiecała zająć się marszałek Ewa Orzełowska.

Warsztaty i konkurs
Dzień Regionu był okazją do przeglądu dorobku artystów ludowych. Swoje prace zaprezentowali: Henryka i Józef Kunicccy, Wiesława Kur, Małgorzata Pepłowska, Zofia Badurka i Marek Więckowski. Warsztaty malarskie dla uczniów poprowadziła Ewa Kunicka, warsztaty haftu krzyżykowego – Teresa Księżopolska, kulinarne –Monika Grzybowska i Małgorzata Wyszomierska. Panie mogły wziąć udział w warsztatach układania bukietów kwiatowych, prowadzonych przez Elżbietę Kmieć.
Uczniowie szkół podstawowych z Czerwonki, Grochowa, Przywózk, Nowej Wsi i Skibniewa wystartowali w konkursie na krótką prezentację obrzędów ludowych. Pierwsze miejsce eq aequo zajęły dzieci ze Skibniewa i Nowej Wsi, drugie – z Czerwonki.
Uczniowie ze Skibniewa przygotowali dla gości występy artystyczne, był też konkurs wzorowany na programie „Kocham cię Polsko”, rozgrywki piłkarskie i występ zespołu Sokołowianie.
TEKST/FOT. BOŻENA GONTARZ

















« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

no nie mogę, a co oni tam tak tłumnie pojechali? wybory wybory wybory!

soko
2011-05-18 15:13:23
Strona 1/1






Dane kontaktowe