29
2022
2022-02-07

Młodzi zawodnicy Akademii Futbolu na obozie piłkarskim


Od 31 stycznia w Książenicach koło Grodziska Mazowieckiego na tygodniowym obozie piłkarskim przebywało pięćdziesięciu młodych zawodników Akademii Futbolu OSiR Sokołów Podlaski. Oprócz dwóch jednostek treningowych każdego dnia zawodnicy mogli korzystać z innych miejscowych atrakcji m.in. tenisa zmiennego, squasha, tenisa stołowego, badmintona oraz zwiedzania najnowocześniejszego ośrodka treningowego w Polsce - Legii Training Center.

Najważniejsza w tym czasie była jednak ciężka praca na treningach. Jednostki treningowe prowadzone były niezależnie od warunków atmosferycznych. Wszystkie boiska mieszczą się pod balonami, także młodym zawodnikom w czasie zajęć nie przeszkadzały deszcz, śnieg czy wiatr.

Ciężka praca młodych piłkarskich adeptów będzie miała przełożenie wiosną. Siedmiodniowy obóz piłkarski odpowiada mniej więcej miesięcznym dawkom treningowym wg. normalnego harmonogramu treningów.

Z kolei 7 lutego w to samo miejsce pojechali młodzi zawodnicy Akademii Piłkarskiej Roberta Parzonki Sokołów Podlaski, także w blisko pięćdziesięcioosobowej obsadzie. Również Ci młodzi zawodnicy mają w planach ostro pracować, a w wolnym czasie korzystać z miejscowych atrakcji.

Po co jechać na zwykłą kolonię, kiedy można wybrać obóz piłkarski?

To świetna opcja dla tych dzieci i nastolatków, którzy uwielbiają sport i chcą wykorzystać letnią czy zimową przerwę od nauki na podszlifowanie swoich umiejętności. Najczęściej pierwszego dnia obozu odbywają się testy, podczas których uczestników obozu dzieli się na grupy pod kątem zaawansowania w taki sposób, by każdy mógł czerpać z wyjazdu jak najwięcej. Oprócz samych umiejętności na podział mogą wpływać wiek, wzrost czy kondycja – młodzi piłkarze mogą dzięki temu ćwiczyć u boku równych sobie, a trenerzy są w stanie poświęcić każdemu tyle samo czasu.

Co poza piłką?

Najczęściej obóz piłkarski to nie tylko sparingi i ćwiczenia z piłką. Dobre obozy posiadają zróżnicowaną kadrę, wśród której znajdą się nie tylko odpowiedni trenerzy techniczni, lecz także grono psychologów sportu, fizjoterapeutów i trenerów motorycznych. Dzięki takiej kadrze z łatwością można prowadzić zajęcia, które poprawią całościowe umiejętności i ogólną formę uczestników. Stąd też masa treningów taktycznych, motorycznych czy mentalnych.

Jak wygląda obóz piłkarski?

Bramkarze mają najczęściej oddzielnie prowadzony trening bramkarski, a ponadto wszyscy zawodnicy powinni zostać przeszkoleni z zasad gry fair play i podstaw postawy sportowej.
Nie zapominajmy o zajęciach integracyjnych. W końcu obóz piłkarski to nie tylko wysiłek. Wieczorami uczestnicy mogą wspólnie spędzić czas na przeróżne sposoby – od imprez na basenie, przez karaoke, gry i inne atrakcje.

Co zabrać na obóz piłkarski?

Warto mieć na uwadze, że zajęcia wymagające wysiłku to najczęściej 2-3 treningi dziennie, dlatego trzeba wziąć poprawkę, obliczając ilość ubrań, którą należy przygotować. Na stronach obozów często można znaleźć konkretne wytyczne, sugerujące co i w jakiej ilości pakować, a czego z różnych względów unikać.

Podstawowe rzeczy, które trzeba ze sobą spakować
Poniższa lista może stanowić sugestię tego, co zabrać na obóz piłkarski, by być przygotowanym na każdą ewentualność i nie martwić się, że czegoś nam zabraknie. Możesz taką listę także wydrukować i kolejno odhaczać punkty. Potrzebne będą:
• legitymacja szkolna;
• krótkie spodenki, choć warto zabrać również cieplejsze spodnie (na wypadek wczesnych porannych treningów);
• skarpetki i bielizna (co najmniej 1 komplet na dzień, lepiej wziąć kilka zapasowych);
• ciepła bluza na chłodniejsze dni i wieczory, które z dużym prawdopodobieństwem będzie spędzać się na zewnątrz;
• odpowiednią liczbę koszulek z krótkim rękawkiem;
• strój, czepek, okulary do pływania (jeśli w ośrodku znajduje się basen);
• buty na co dzień, inne niż te do trenowania, najlepiej sandały/dodatkowe wygodne buty;
• legginsy/getry/spodnie sportowe
• kurtka przeciwdeszczowa;
• buty sportowe do gryw piłkę (najlepiej korki);
• strój do treningu: dres, koszulki, spodenki;
• bidon na wodę do używania podczas treningów;
• czasem na obóz zaleca się wziąć własną piłkę – warto sprawdzić to w opisie konkretnego wyjazdu.

Oprócz tego spakuj ważne akcesoria, ręczniki, krem z filtrem, przybory toaletowe, podręczny plecak na wycieczki. Warto unikać brania zbyt dużej ilości gotówki i drogich sprzętów elektronicznych – w warunkach obozowych łatwo o zgubienie.

O co zadbać przed obozem piłkarskim?

Skontaktuj się z organizatorami, jeśli masz jakiekolwiek pytania – możesz zapytać o skład kadry, zgłoszenie obozu do kuratorium oświaty formę dojazdu, obecność pielęgniarki czy lekarza, NWW sport, liczbę podopiecznych przypadających na jednego opiekuna. W przypadku obozu piłkarskiego szczególnie kwestie bezpieczeństwa i kadry powinny być brane pod uwagę.

Marek Leśko/Juliusz Nowicki
Fot. FB OSiR Sokołów Podlaski 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe