Mimo słabych plonów chleba na Dożynkach nie zabrakło
Dożynki są okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za zebrane plony oraz wszystkim rolnikom za dar chleba, wypracowany w trudzie i wysiłku codziennej pracy na roli. Ten rok nie był łaskawy dla rolników, lecz mimo to w atmosferze radości i wdzięczności podsumowano tegoroczne zbiory. Ten szczególny dzień po zakończonych żniwach, mieszkańcy Gminy Sterdyń obchodzili w niedzielę, 12 sierpnia.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w parafii pw. św. Anny w Sterdyni, którą celebrował ks. kan. dr Zbigniew Rycak w intencji dziękczynnej za zebrane plony, za rolników oraz za bezpieczeństwo podczas pracy na roli. Po Eucharystii korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej OSP Sterdyń przemaszerował na plac przed GOKiS, niosąc ze sobą płody ziemi symbolizujące trud i poświęcenie rolników oraz przepiękne wieńce dożynkowe, wykonane z kłosów zboża, owoców, warzyw i polnych kwiatów, które uosabiały wszystkie zebrane plony.
Na miejscu uroczystości w imieniu organizatorów Wójt Gminy Sterdyń Grażyna Sikorska przywitała przybyłych gości oraz mieszkańców. W tym roku zaszczytna rola starostów dożynek przypadła Monice Kalickiej i Mariuszowi Steć, którzy po wniesieniu przez delegacje poszczególnych gmin wieńców dożynkowych, przekazali tradycyjny bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów oraz miód gospodarzowi dożynek Wójtowi Gminy Sterdyń Grażynie Sikorskiej. Następnie starym zwyczajem, nastąpił obrzęd symbolicznego poczęstowania gości podzielonym chlebem polanym miodem. Dokonali tego Wójt Gminy Sterdyń Grażyna Sikorska, Senator RP Waldemar Kraska oraz Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Rolnikom tradycyjnie już dziękowano za trud włożony w pracę, dzięki której na nasz stół codziennie trafia chleb. – Chleb produkowany przez mieszkańców polskich wsi jest dla nas podstawą egzystencji – mówiła Wójt Gminy Sterdyń Grażyna Sikorska. – Miniony rok był trudny dla rolnictwa pod względem klimatycznym. Deszczowa jesień w 2017 roku utrudniała zbiory kukurydzy, roślin okopowych i warzyw, wykonywanie zabiegów uprawowych i siewu zbóż. Wiosną bieżącego roku wystąpiła klęska suszy o zasięgu nie tylko gminnym, ale i krajowym. Straty w naszej gminie wystąpiły w 450 gospodarstwach na powierzchni około 4,5 tys. hektarów. Dotyczyły zbóż, owoców, roślin pastewnych, roślin strączkowych, łąk i pastwisk. Tak duży deficyt wody spowodował, że tegoroczne plony tych upraw z powodu wystąpienia niedoboru wody były niższe o co najmniej 40 procent w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Następnie Senator RP Waldemar Kraska odczytał fragment listu od Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, w którym minister wyrażał wdzięczność
i uznanie rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony. – Rolnictwo w dużej mierze zależy od nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych. W tym roku część polskich pól spustoszyła susza. Rząd nie czekając na zachęty i wezwania pośpieszył ze stosowną pomocą dla poszkodowanych przeznaczając ponad 800 milionów na wsparcie gospodarstw, w których susza wyrządziła największe straty – czytał w liście. Następnie podziękował rolnikom za ich pracę oraz podkreślił, że prawie jedna trzecia środków przeznaczona na usuwanie skutków klęsk żywiołowych tzw. „powodziówek”
w województwie mazowieckim spłynęła do powiatu sokołowskiego.
Jest bardzo istotną sprawą, jak ten chleb jest dzielony – mówił Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. – Od trzech lat mam zaszczyt jako wojewoda mazowiecki razem ze współpracownikami robić rzeczy, które są najważniejsze dla mieszkańców Mazowsza, czyli odpowiednio dzielić to, co jest do podziału, czyli sprawiedliwie i uczciwie. (…) Staramy się funkcjonować wspólnie, wykonując to, czego państwo w tym rejonie oczekujecie: nowe drogi, nowe programy dla dzieci i dla seniorów. To wszystko zaś skupia się w momencie, kiedy mamy przed sobą piękne wieńce i podsumowujemy bardzo piękną, konkretną, trudną pracę rolników w ciągu danego roku. Mamy zmiany klimatyczne umiarkowane, ale często o nieumiarkowanym elemencie, co często kończy się tym, że musimy interweniować. Jako rząd interweniujemy szybko i sprawnie – podkreślał. – Przez działanie odpowiednich komisji, które szacują straty szybko będziemy odpowiadali, odpowiednie gratyfikacje będą czynione w najbliższym czasie. Rolą i misją rządu jest udzielenie pomocy w takiej sytuacji – zakończył wojewoda, kierując podziękowania za dotychczasową współpracę do Wójt Gminy Sterdyń.
W trakcie tegorocznych dożynek odbył się konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. I miejsce zajął wieniec z miejscowości Białobrzegi, II - wieniec Klubu „Senior+” i III - wieniec z miejscowości Sterdyń.
Oprócz Dożynek Gminnych w tym roku świętowano również jubileusz 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Sterdyni i 30-lecia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.
Po zakończeniu podziękowań i podsumowań konkursów miała miejsce artystyczna część uroczystości, która potrwała do późnego wieczora. Uświetniły ją występy zespołów muzycznych i wokalnych m.in.: Voci Cantati, Trochę Jazzu, Rezonans, Loverboy,
„Pan Tadeusz i jego muzyka”, Panie z klubu „Senior+”, Retro Stars oraz występy
wokalno-taneczne dzieci i młodzieży z gminy Sterdyń oraz gitarzystki z GOKiS w Sterdyni.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
www.wiescisokolowskie.pl/galeria/201,dozynki-w-sterdyni.html
Ewelina Wolska
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu