29
2022
2012-12-07

Międzypokoleniowy dialog na debacie w galerii DOM


W środę 28 listopada w galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbyła się debata „Bezpieczny, przyjazny Sokołów”, zorganizowana przez  Publiczne Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Sokołowie Podlaskim.
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz miasta, Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, miejskich jednostek organizacyjnych, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, duchowieństwa, organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń i innych instytucji wspierających proces wychowania, dyrektorzy szkół, rodzice, studenci siedleckiego UP-H, delegaci uczniów sokołowskich szkół i inni zainteresowani.
Wszystkich powitał dyrektor gimnazjum Jerzy Ostromecki, szczególnie serdeczne słowa kierując do młodzieży i podkreślając, że to dla niej jest ta debata. Spotkanie prowadziła Renata Kalicka, nauczycielka opiekująca się Samorządem Uczniowskim w PG 2.
W pierwszej części wystąpili przedstawiciele instytucji, które w dużym stopniu wpływają na to, żeby Sokołów był przyjazny i bezpieczny. Dyrektor Maria Koc przedstawiła szeroka ofertę Sokołowskiego Ośrodka Kultury, który  nie tylko organizuje bardzo dużo przedsięwzięć kulturalnych, ale też prowadzi działania edukacyjne w 18 grupach twórczych, cieszących się wielkim zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. To miejsce integruje, animuje, rozwija, a to wychowuje, edukuje, odciąga od nie zawsze dobrego sposobu spędzania wolnego czasu. Następnie Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Elżbieta Świszczewska mówiła o  „Lokalnych zagrożeniach społecznych w mieście Sokołów Podlaski” oraz przedstawiła ofertę Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: poradnictwo, zajęcia, dofinansowania, bezpłatny Telefon Zaufania i inne działania. Kolejny występujący,  asp. szt. Sławomir Tomaszewski, oficer prasowy KPP, szeroko rozwinął temat „Młodzież a substancje psychoaktywne”. Uatrakcyjniając przekaz krótkimi filmami, przedstawił również działania profilaktyczne policji, w tym program PaT, PaH, spektakle profilaktyczne, warsztaty dziennikarskie. O możliwościach wykorzystania wolnego czasu zgodnie ze starym, ale zawsze aktualnym przysłowiem „W zdrowym ciele zdrowy duch” mówił Krzysztof Iwański, dyrektor OSiR-u. Na obiektach ośrodka trenuje kilkuset młodych ludzi. Najpopularniejsza jest sekcja koszykówki i piłki nożnej. Sukcesy odnoszą również ciężarowcy, pływacy, kolarze, szachiści. Ośrodek organizuje też wyjazdy w czasie ferii i wakacji. Z kolei mł. bryg. Sławomir Lipka z Komendy  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zilustrował swoje wystąpienie bardzo pouczającym filmem „Cichy zabójca” (o zagrożeniu tlenkiem węgla). „Poza obowiązkową kontrolą, o swoje bezpieczeństwo zadbaj sam”- stwierdził na zakończenie. Następnie o zadaniach i działaniach Centrum Pomocy Społecznej w zakresie pomocy potrzebującym i przezwyciężania zagrożeń wypowiedziała się Monika Krzemieniewska, kierownik CPS. Zaapelowała również do młodych ludzi o zaangażowanie się w wolontariat. Na zakończenie pierwszej części debaty wystąpił burmistrz Bogusław Karakula, który przedstawił sprawę bezpieczeństwa w mieście z perspektywy samorządu.  Wyraził zadowolenie z możliwości spotkania w takim gronie i poinformował, że jeszcze w tym roku w wielu miejscach naszego miasta pojawi się monitoring.
W drugiej części debaty wypowiadali się przedstawiciele samorządów uczniowskich sokołowskich szkół wszystkich szczebli. Zaprezentowali oni swoje wnioski i przemyślenia dotyczące tego, co szkoły i miasto im oferują oraz postulaty służące poprawie bezpieczeństwa, a także zasygnalizowali potrzeby w zakresie dodatkowych zajęć i infrastruktury rekreacyjno-sportowej miasta. Pojawiły się też propozycje form stałej współpracy młodzieży z władzami miasta. Materiały te zostały wypracowane podczas zajęć warsztatowych przeprowadzanych w klasach na godzinach wychowawczych.  Wystąpienia uczniów były bardzo konkretne i ciekawe. Jedna ze szkół przygotowała wnioski i postulaty w formie plakatu, przekazanego potem władzom miasta. Plakat zaniesiono również do starostwa. Wypowiadając się o bezpiecznych miejscach w mieście uczniowie wskazywali szkoły, kościoły, Bibliotekę Miejską, SOK, Oratorium, Sokołowski Dom Harcerza, stadion. Wymieniali takie zagrożenia jak dostępność środków psychoaktywnych, przemoc fizyczną i rozboje w mieście, ruch drogowy. Za miejsca niebezpieczne, gdzie potrzebne są dodatkowe patrole policyjne, uznali przede wszystkim dworzec PKS, ul. Bulwar, ul. Długą, park przy basenie, skwer i plac przy Konkatedrze, parking przy cmentarzu na ul. Bartoszowej. Stwierdzili, że brakuje sygnalizacji świetlnej, progów zwalniających, obwodnicy, monitoringu, za mało jest przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych, karetek pogotowia, patroli policyjnych, kontroli dowodów osobistych przy sprzedaży napojów alkoholowych i papierosów. Apelowali też o lepszą ochronę imprez masowych, lepszą współpracę szkół w celu eliminacji zagrożeń. Zaproponowali takie formy współpracy młodzieży z władzami miasta jak coroczne debaty poruszające istotne problemy związane z regionem, miastem, szkołą, powołanie Młodzieżowej Rady Miasta reprezentującej środowiska wszystkich szkół, celem której będzie stała współpraca z władzami. Raczej pozytywnie wypadł obraz szkół, chociaż uczniowie zaproponowali różne szczegółowe działania i propozycje, wdrożenie których mogłoby poprawić stan bezpieczeństwa i atrakcyjności w szkole. Są też gotowi do podjęcia przy współpracy z dorosłymi takich akcji jak na przykład pomoc uczniom z trudnościami w nauce, zbiórki charytatywne, akcje informacyjne dotyczące ekologii, profilaktyki uzależnień i chorób nowotworowych, spektakle o różnorodnej tematyce. Rozwijając punkt „Istniejące oferty i oczekiwanie młodzieży” uczniowie stwierdzili, że korzystają z propozycji wielu instytucji,  jednak  nie w pełni zaspokajają one ich oczekiwania. Pomysły młodzieży to kursy pierwszej pomocy, kręgielnia, skatepark, ścianka wspinaczkowa, miejsce spotkań dla młodzieży, bezpieczne tory treningowe dla rowerów i motorowerów, lodowisko, podwórkowa liga  sportowa. Najstarsza młodzież apelowała o dofinansowanie zajęć na basenie w ramach godzin w-f. uczniowie szkól średnich zwrócili też uwagę na to, że dojeżdżający mają utrudniony dostęp do tego, co oferuje miasto.
W dalszej części debaty młodzież zadawala pytania, w większości skierowane do władz miasta. Odpowiadając burmistrz mówił o planowanych bądź już realizowanych inwestycjach, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodzieży. Nie ukrywał, ze niektóre z pomysłów, chociaż bardzo ważne, nie są możliwe do realizacji n.p, sygnalizacja świetlna. Informował, że część pytań i próśb należy kierować do władz powiatu. Prosił o informowanie o przejawach wandalizmu. Obiecał powołanie Młodzieżowej Rady Miasta. Wystąpił również Dyrektor Szkół Salezjańskich ks. Dariusz Matuszyński, który zachęcał do dalszego korzystania z oratorium i salezjańskich obiektów sportowych.
Po przerwie na kawę i ciasto uczestnicy debaty ponownie spotkali się w Galerii DOM. Tym razem prowadząca oddała głos obserwatorom. Dr Aldona Trzpil z Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach przypomniała, że bezpieczeństwo to wolność od zagrożeń, to także trwanie, przetrwanie i rozwój. Sprzyja temu bogata oferta organizacji czasu wolnego. Stwierdziła między innymi, że zorganizowanie takiej debaty jest już profilaktyką zagrożeń, a międzypokoleniowy dialog jest zalążkiem koordynacji w działaniu. Za doskonały uznała pomysł Młodzieżowej Rady Miasta.  Z kolei ks. dr Wodzisław Szczepanik, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej, gratulując organizatorom pomysłu stwierdził, że obraz miasta, jaki wyłonił się z referatów i wystąpień, jest raczej pozytywny. Wyraził zadowolenie, że już wkrótce będzie zainstalowany monitoring w kilku newralgicznych punktach miasta. Zwrócił też uwagę, że potrzebne jest większe zainteresowanie rodziców swoimi dziećmi.  Podkreślił wkład środowisk kościelnych w dzieło bezpieczeństwa. Krystyna Długołęcka, Sekretarz Urzędu Gminy Bielany również uznała pomysł debaty za udany. – Młodzież zdiagnozowała potrzeby, potrafiła mówić, pytać, był dialog, będzie współpraca. Wiadomo, na co zwrócić uwagę. Czasami nie jest to kwestia finansowa tylko organizacyjna. Podkreśliła, jak ważna jest współpraca środowisk państwowych, samorządowych i kościelnych oraz rodziców.
Na zakończenie głos zabrał ponownie burmistrz Bogusław Karakula. Poprosił o postulaty na piśmie i obiecał działanie oraz kolejne spotkania z młodzieżą. Z kolei dyrektor Jerzy Ostromecki wyraził nadzieję, że wnioski młodzieży będą w miarę możliwości realizowane, bo tylko wtedy debata  ma sens. Podziękował zebranym za wytrwałość, merytoryczną dyskusję i zapowiedział zorganizowanie podobnej debaty w przyszłym roku.

JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe